Araç Sigortası

araç sigortası

Karayolları motorlu araçlar için zorunlu olan ve mali sorumluluk sigortası ya da trafik sigortası olarak da adlandırılan bu sigorta otomobil, kamyon, motosiklet ve diğer karayolu taşıtları için geçerlidir.

Araç Sigortası Nedir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuyla ilgili düzenlemeler Fasıl 333 Motorlu Araçlar (Üçüncü Şahıs Sigortası) Yasası gereğince her araç sahibinin yaptırması yasal olarak zorunlu olan, hasar verme durumunda karşı tarafta meydana gelebilecek maddi zarar ve bedeni zararı güvence altına almak amacıyla yapılan sigortaya araç sigortası ya da trafik sigortası denir. Taşıt sigortasının teminat sınırı ve tavsiye özelliğindeki tarife primi Hazine ve Maliye Müsteşarlığı tarafınca belirlenir ve yayımlanır. Araç sigortası ile hem sigorta yaptıran kişi için hem de karşı taraf için güvence sağlanmış olmaktadır.

Araç Sigortası Kapsam Alanı Nedir?

Araç sigortası sayesinde trafikte aracınız ile bir başka araca zarar verdiyseniz, karşı tarafta oluşan bu maddi zarar araç sigortası tarafından ödenmektedir.

Aynı zamanda kamu kuruluşlarına ait mallara vereceğiniz zararlar (elektrik direği, sokak lambası, duraklar vs.) ve üçüncü kişilere ait şahsi mallara vereceğiniz zararlar da (ev, dükkân vs.) sigorta kapsamında yer alacaktır.

Ayrıca karşı tarafın hastane masrafları ve ölüm olması durumunda kusurlu görülen şoförün ödemesi gereken maddi tazminatlar da trafik sigortası tarafından karşılanacaktır.

Bütün bu trafik sigortası kapsamında yer alan ayrıcalıklar ve hizmetler sigorta yapılan ülke içerisinde geçerlidir. Farklı imtiyazlara sahip sigorta hizmetleri ve yeşil kart sigortası hakkında detaylı bilgiyi sigorta şirketlerinden alabilirsiniz.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Zorunlu olarak herkesin yaptırması gereken trafik sigortası karşı tarafın aracında ya da sağlığında oluşan hasarları teminat altına alır. Buna karşın kasko sigortası ise kaza olma durumunda sizin aracınızı ve sağlığınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve bunun gibi benzeri durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenlerden ötürü sigorta poliçenizin kapsamında ücretlendirilir.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenilenmeli Midir?

Araç sahipleri, aracını ilk aldığı zaman zorunlu trafik sigortası yaptırmalıdır. Daha sonrasında taşıt sigortası yenilenmek durumundadır. Yetkililerce belirlenen yenileme tarihi 1 yıldır. Yani sigorta yaptırdıktan 1 yıl sonra araç sigortanızı tekrar yaptırmalısınız.

Aracın sigortalandığı dönemde meydana gelen hasarlar, bir sonraki yıl yenilemek amacıyla ödenecek primin tutarını etkileyecektir. Hasar meydana gelmediği taktirde bir sonraki yılın sigortasına hasarsızlık indirimi uygulanır ve bu indirim yıldan yıla artar. Aksi durumda eğer araçta hasar meydana gelmiş ise, hasarlılık sürprimi uygulanır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Zorunlu Araç Sigortası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde zorunlu trafik sigortası konusuyla ilgili düzenlemeler Fasıl 333 Motorlu Araçlar (Üçüncü Şahıs Sigortası) Yasası içerisinde ele alınmaktadır. Araç sigortasının içeriği ve araç sahiplerine sunduğu hizmetler standart olarak aynıdır. Yetkililer tarafından belirlenen tarih neticesinde araç sigortasının ya da diğer bir ifade ile zorunlu trafik sigortasının yenilenmesi gerekir.

KKTC’de başvurabileceğiniz sigorta acenteleri ve ödeme koşulları hakkında detaylı bilgiye internetten ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

La Casalia

Where wellness meets paradise

166.000 £
Başlayan Fiyatlarla

Four Seasons Life III

Luxury Seafront Life Style

Natulux

Nature Meets Luxury

201.000 £
Başlayan Fiyatlarla

Courtyard Platinum

Live Experience

123.000 £
Başlayan Fiyatlarla

Querencia Long Beach

In Harmony With Luxury

134.000 £
Başlayan Fiyatlarla

La Isla Villas

Geleceğe Temiz bir Nefes

Long Beach Panorama

Life's New Aroma

239.000 £
Başlayan Fiyatlarla

Four Seasons Life II

Luxury Seafront Life Style

Sky Sakarya

A New Street On The Edge

129.000 £
Başlayan Fiyatlarla

Four Seasons Life

Luxury Seafront Life Style

Courtyard Long Beach

Are You Ready To Live On The Dream ?

Döveç Apartmanı 49

Detaylı Bilgi Alın Whatsapp