Beşparmak Dağlarındaki Kıbrıs Tankı

beşparmak dağlarındaki kıbrıs tankı

25

Nisan

2023

08:50

İçindekiler

  Savaş efsaneleri tarihte parmak izleri bırakan birçok renkli hikâye sunar. Beş parmak dağları tank efsanesi Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yaşanmış gerçek bir olaya dayanır. 1974 Barış Harekâtı’nda bir tankın Beşparmak Dağları’na tırmanıp orada kaldığı söylenir. Tankı gerçekten görmeyenle bu olayı efsane sansa da tank gerçekten oradadır.

  Kıbrıs’taki bu ünlü tank görülmeye değer tarihi bir parçadır. Savaş kahramanlığının ve Türk cesaretinin simgelerinden biri olan tank Beşparmak Dağları’nın zirvesinde bulunur. Turistik olarak da değerli bir nokta oluşturan tankın tarihsel ve anıtsal kıymeti büyüktür. Kıbrıs tank ziyareti yapmak isteyenler için Beşparmak Dağları’na turlar düzenlenir. Beşparmak Dağları’ndaki efsane tankı Kıbrıs’a gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

  Kıbrıs Tankı’nın Hikayesi

  Savaş efsanesi Türk tankı Beşparmak Dağları’nın zirvesinde 1974 yılından beri bir anıt gibi durmaktadır. Sarp ve duvar gibi olan Kıbrıs ovasında yer alan Beşparmak Dağları’na tırmanmak oldukça zordur. Rum mevzilerinin eline geçmiş olan bu ünlü dağda, Türkler düşmanı hem yanlarından hem de gerisinden vurmak için planlamalar yapar. 2 Ağustos 1974 günü Lapta muharebelerinde görevlendirilen bu tank sarp araziyi aşmış, ancak düşman ateşinde ağır hasar alarak çıktığı yerde kalmıştır. Anlatılan hikâyeye göre birliğin komutanı tankı kullanan askere;
  -Evladım bu tankı buraya nasıl çıkardın? diye sorar.

  -Komutanım, o anda gözlerimin önünde engelsiz dümdüz bir yol göründü, Rumlar kaçıyor... Ateş ede ede buraya çıktım! Diye cevaplar asker.

  Kıbrıs Tankı Nerededir?

  35.327786 kuzey, 33.141117 doğu koordinatlarında bulunan beş parmak dağları tank bir kahramanlık abidesi olarak görülmektedir. Beşparmak Dağları’nın Selvili Tepe mevkiinde yer alan tankı 1024 metre yükseklikte dik ve sarp kayaların üzerindedir.

  Beşparmak dağları tank hitabesinde şu cümleye yer verilir: “Bu Tank, Türk’e has atılganlık ve cüretkârlığın anıtlaşmış bir örneği ve simgesidir.’’ Günümüzde tankın bulunduğu bölgeye gitmek daha kolaydır. Asfalt yol yapıldığından tankın bulunduğu yere daha kolay ulaşmak mümkündür. Lefkoşa şehir merkezinden Girne yoluna devam edilerek, Saint Hilarion Kalesi yol ayrımından girilerek tankın bulunduğu yere ulaşılabilir. Saint Hilarion Kalesi yolunda sol tarafta “Tank’a Gider” tabelası görülür. Soldan devam edildiğinde 20 kilometre sonra tanka ulaşılabilir. Burada tanka giden yol biraz dardır dikkatli olmakta fayda vardır.

  Kıbrıs Tankı Nerededir?

  Beşparmak Dağları Nerededir?

  Kıbrıs’ın kuzeyindeki Girne sıradağlarına Beşparmak Dağları denmektedir. Doğu’da Zafer Burnu ve Batı’da Koruçam arasında uzanan sürekli, uzun ve dar dağ sırasıdır. Beşparmak Dağları bazı kaynaklarda Girne Dağları olarak da geçmektedir. Uzunluğu yaklaşık 170 km olan dağların genişliği ise ortalama 8-10 kilometredir. Tepe noktası olan Selvili Tepe’nin yüksekliği 1024 metredir. Çok sayıda vadiyle ayrılmış olan dağlar, zor ve engebelidir.

  Aşılması çok zor olan engebeli dağları aşan Kıbrıs Beşparmak Dağlarındaki tank bu nedenle çok hayret vericidir. Kıbrıs 5 parmak dağları adanın kuzeyinde uzanan sık ve sürekli dağ sırası olarak uzanır. Bu dağların 5 parmak dağları olarak anılmasının nedeni, aşınma sonucunda parmak şekline benzeyen oluşumlardan meydana gelmesidir. Konum olarak önemli bir konumda bulunan Beşparmak Dağları Kuzey şeridini kontrol altında tutar.

  Beşparmak Dağları’na Nasıl Gidilir?

  Lefkoşa şehir merkezinden Girne yoluna doğru devam ederek Beşparmak dağlarına gidebilirsiniz. Kıbrıs 5 parmak dağları tank efsanesini görmek için Saint Hilarion Kalesi yol ayrımına girebilirsiniz. Koruçam ve Zafer Burnu arasında yer alan Beşparmak Dağları Girne Dağları olarak da bilinir. Tank dağların zirvesinde bulunur.

  Beşparmak Dağları’nda St. Hilarion Kalesi, Bufavento Kalesi ve Kantara Kalesi olmak üzere üç kale vardır. Beşparmak Dağları turistik olarak zengin olanaklar sunar. Beşparmak Dağındaki tank dağların zirvesinde, Selvili Tepe mevkiindedir. Tankın bulunduğu yere gitmek için Saint Hilarion Kalesi yolu üzerinde bulunan Tank’a Gider tabelasını takip etmek gerekir. 20 km soldan devam ederek tankın bulunduğu yere ulaşabilirsiniz. Kıbrıs Beşparmak Dağındaki tank virajlı bir yolun sonunda bulunur. Tankın bulunduğu yere gitmek için giriş ücreti alınmaz. Yol zorlu ve virajlı olduğundan tankı gündüz saatlerinde ziyaret etmek da uygun olur.

  Beşparmak Dağlarındaki Tank Turu

  Beşparmak dağlarının zirvesinde bulunan efsane tankı ziyaret etmek için turlara katılmak mümkündür. 5 parmak dağları tank turları günün belli saatlerinde yapılmaktadır. Tura katılanlar için tankın bulunduğu yere araç kaldırılır. Kıbrıs’taki tank mutlaka görülmesi gereken turistik destinasyonlar arasında yer alır. Tank turu aynı zamanda Beşparmak Dağları’ndaki kaleleri ve diğer güzellikleri görmek için de fırsatlar yaratır. Dağlarda bulunan kaleler ve manzaralı yerler ziyaret edilebilir.

  Beşparmak Dağları Kıbrıs’ın görülmesi gereken yerleri arasında öne çıkan yerlerden biridir. Çünkü efsane tankın bulunduğu yerden Kıbrıs manzaraları da çok güzeldir. Tank turuna katılarak Kıbrıs’ı çok farklı açılardan görebilir, efsane tankın dağ zirvesindeki muhteşem duruşuna tanıklık edebilirsiniz.

  Kıbrıs Tankı’nı Beşparmak Dağlarına Kim Çıkardı?

  Dik ve sarp kayalıkların üzerinde duran efsane tank Beşparmak dağlarının en yüksek yerindedir. Beşparmak dağına tankı çıkaran kim diye baktığımızda tankı dağın zirvesine çıkaran mürettebat: Onbaşı Gürler Erdağ, Er Abdülkadir Kurt, Er Recep Doğanyiğit'tir. Tankın komutanı ise Tnk. Ütğm. Mahmut Şanlıtürk’tür.

  Kıbrıs tank efsanesi unutulmaz savaş efsaneleri arasında yer alır. Çünkü Beşparmak Dağları’na tankla çıkmak çok zorlu ve imkânsız görünen bir iştir. Efsane tank zirveye çıkmış ancak düşman ateşinde kalarak hasar görmüştür. 1974 Barış Harekâtından bu yana tank çıktığı yerde durmaktadır. Günümüzde bile Beşparmak dağı tank görülmesi gereken turistlerin büyük ilgisini çeken destinasyonlardan biri olarak öne çıkar. Tankın üzerinde bir hitabe bulunur. Bu hitabede Türk askerlerinin kahramanlığından bahsedilir.

  Kıbrıs Tankı Hala Duruyor mu?

  Kıbrıs tankı 1974 Barış Harekâtından günümüze kadar Beşparmak Dağları’nın zirvesinde durur. Dağın en yüksek yeri olan Selvili Tepe mevkiinde bulunan tankı günün her saati ziyaret etmek mümkündür. Ancak tankın bulunduğu yere giden yol dar ve virajlı bir yoldur. Eskiye göre yollar daha iyi olduğundan takın bulunduğu yere ulaşmak kolaydır.

  Kıbrıs Beşparmak Dağları tank turlarına katılarak bu efsane tankı görebilir, Kıbrıs’ın en güzel manzaralarına tanıklık edebilirsiniz. Beşparmak dağı tank efsanesi Kıbrıs Barış Harekâtında Türk askerlerinin cesaretini anlatan gerçek bir hikâyeyi anlatır.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp