Doğu Akdeniz Üniversitesi Nerededir?

doğu akdeniz üniversitesi nerededir?

09

Mart

2022

08:20

İçindekiler

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan ilk devlet üniversitesi olarak karşınıza çıkan Doğu Akdeniz Üniversitesi, 1979 yılından bu yana aktif olarak faaliyetlerini gerçekleştirir. Köklü bir kurum olarak bilinen bu devlet üniversitesi, özellikle Avrupa ve ABD ile ortak sayısız akademik kuruluştan denkliğe ve akreditasyona sahiptir. Bu da üniversiteyi çok daha cazip ve nitelikli hale getirir.

  Kaliteli ve nitelikli bir eğitim sunan üniversitede 200’ün üzerinde farklı eğitim programı bulunur. Bu sayede isteyen herkes kendi alanına uygun bir program tercih ederek Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okuma imkanına sahip olabilir.

  Üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği yerlerden biri olan DAÜ, hem Avrupa ülkelerinden hem de Türkiye’den çok sayıda öğrenciyi bünyesinde barındırır. Peki, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuzey Kıbrıs’ın neresindedir? DAÜ konum bilgisi kadar, bu konuma nasıl ulaşılacağı da merak edilen konular arasındadır.

  DAÜ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Hangi Şehrindedir?

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne gideceğiniz zaman Kuzey Kıbrıs’ın Gazimağusa ilçesini ziyaret etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. DAÜ konum olarak Gazimağusa şehir merkezine ortalama 4,4 km civarında bir uzaklıkta bulunur. Üniversitenin ana kapısı ise şehrin en kalabalık ve hareketli bölgesi olan Salamis’te yer alır.

  Üniversitenin başka giriş kapıları da bulunur. Bunlardan biri Lefkoşa ve Gazimağusa anayol bağlantısına açılırken diğeri, Tuzla bölgesine açılır. Kısacası Doğu Akdeniz Üniversitesi kapıların açıldığı bölgeler arasında yer alır.

  Bu güzel ve güvenli ada ülkesinde üniversiteye gitmek ile ilgili farklı bilgiler edinmek isterseniz de “Kıbrıs’ta Üniversite Okumak” başlıklı yazımızı okuyabilir, KKTC’deki üniversiteler hakkında aklınızda olan sorulara cevap bulabilirsiniz.

  Doğu Akdeniz Üniversitesi Nerededir

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne Ulaşım Nasıl Olur?

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bulunduğu Gazimağusa şehri, Lefkoşa’ya ortalama 1 saat uzaklıkta iken Girne’ye 1,5 saat uzaklıktadır. Bu nedenle bu üniversitede okuyacak olan ve yeni kayıt yaptıran öğrenciler Ercan Havalimanı‘na vardıklarında oryantasyon ekipleri tarafından karşılanır. Ardından üniversiteye geçiş yapılır.

  Ayrıca havalimanına vardığınızda Gazimağusa’ya gitmek için taksi ya da Kıbhas yardımıyla ulaşımı sağlamanız da mümkündür. Bu iki seçenekten birini tercih ederek Doğu Akdeniz Üniversitesine kolaylıkla gidebilirsiniz.

  Kıbhas olarak ifade ettiğimiz ulaşım yöntemi, havalimanına ait servis aracıdır. Küçük bir meblağ karşılığında bu servisle zahmetsizce Gazimağusa, Girne ya da Lefkoşa şehirlerine erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca diğer öğrencilerle anlaşarak ortak taksi tutma imkanınız da bulunur.

  Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

  Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin nerede olduğunu ve oraya nasıl ulaşacağınızı öğrenmiş olsanız da şehir içinde istediğiniz lokasyonlara ulaşmak için hangi ulaşım seçeneklerini kullanabileceğinizi de bilmeniz gerekir. Bu noktada dilerseniz taksi kullanmayı tercih edebilir dilerseniz de yurtdışından getirmiş olduğunuz kendi aracınızı kullanabilirsiniz.

  Ayrıca burada araç kiralama ücretleri de oldukça ekonomik aralıktadır. Yoğun talep nedeniyle uygun fiyatlarla sizlere sunulan kiralık araçları tercih ederek de ulaşım ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz.

  Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri Nelerdir

  Ayrıca şehir içi ulaşım için kullanılan ve bizzat öğrencilere yönelik olan otobüsler de bulunur. Bunlar hem üniversite kampüsü içerisinde ring yapar hem de şehrin diğer bölgelerine öğrencileri taşır. Bu sayede öğrenciler ulaşım konusunda herhangi bir sorun yaşamaz. Özellikle;

  1. Kapalı Maraş,
  2. Salamis Yolu,
  3. Lefkoşa Yolu,
  4. Orduevi gibi güzergâhlara öğrenciler ücretsiz olarak bu otobüslerle erişim kolayca sağlayabilir.

  Kıbrıs’ta Öğrenciler İçin İdeal Olan Konaklama Yöntemleri Nelerdir?

  Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için pek çok farklı seçenek bulunur. Bazı öğrenciler yurtta kalırken bazıları arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamayı tercih eder. Durumu oldukça iyi olan ve Kıbrıs’a yerleşmeyi planlayan öğrencilerin aileleri ise Kıbrıs’ta ev satın almayı da tercih edebilir.

  Özellikle Kıbrıs’a eğitim için gelenler lüks ve birçok imkâna sahip daireleri tercih ederek rahat bir öğrencilik hayatı geçirmektedirler. Bu açıdan Kıbrıs’ta da hem villa hem daire ve residans olarak çok fazla alternatif bulunur. Keyifli bir öğrencilik için firmamızın sunduğu Kıbrıs kiralık daire seçenekleri en iyi alternatiflerin başında gelir.

  Özellikle yurt ücretleri dikkate alındığında ve bu ücretin 5 yıl boyunca ödeneceği düşünüldüğünde aslında yatırım yapmak ve ev satın almak çok daha avantajlı olabilir. Bu nedenle yatırım amacıyla ev satın alan öğrencilerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp