Emlak Yatırımı Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Şeyler

emlak yatırımı yapanların dikkat etmesi gereken şeyler

12

October

2021

10:34

İçindekiler

  Emlak yatırımı akıllıca yapıldığında zenginliğe açılan bir kapıdır. Emlak yatırımı ile ilgili temel bilgilere sahip olmak yatırım yapmadan önce atılacak en önemli adımdır. Zenginliğe giden yol dolambaçlı olabilir. Ancak işin inceliklerini öğrenip doğru manevralar yaptığınızda emlak yatırımı size istediğiniz kazancı sağlayacaktır. Gayrimenkul yatırımının temelleriyle ilgili aşağıdaki rehbere göz atabilirsiniz:

  Yatırım yapacağınız doğru mülkü araştırın

  Öncelikle belli bir süre belirlemelisiniz. Yatırım için mülkleri araştırmak ve doğru mülkü bulmak için plan yapmalısınız. Yatırım portföyünüze uygun mülklerin değerlendirmesi için emlak piyasa tekniklerini öğrenin. Tipik olarak yapmanız gerekenler;

  • Mahalleri araştırın.
  • Karşılaştırmalı pazar analizi yapın.
  • Piyasa analizlerini inceleyin.
  • Kazanç potansiyellerini hesaplamak için analiz araçlarını kullanın.

  Emlak yatırımından nasıl para kazanılır anlayın

  Emlak yatırımlarında nakit akışı önemlidir. Mülklerden gelir elde etmenin farklı yolları vardır. Genellikle mülkler alınıp onarılıp kiraya verilir. Ya da değerlenecek bölgelerdeki mülkler değeri artınca satılır. Mülkler - vergiler ve kazançlar doğru şekilde analiz edilmelidir.

  Riskleri anlamadan borç kullanmayın

  Piyasada nakit olmasa da krediyle mülk sahibi olmanın yolları vardır. Ancak kredi kullanmadan önce çok iyi düşünmelisiniz. Borç kullanmadan önce tüm riskleri hesaplamalısınız.

  Emlak yatırımıyla ilgilenebileceğinizden emin olun

  Emlak yatırımı yaptıktan sonra yatırımları hareket ettirmeli ve çıkan sorunları hemen çözmelisiniz. Bunun için de zamana ve beceriye ihtiyaç vardır. Hayatınıza bakın ve buna zaman ayırabileceğinizden emin olun.

  Her zaman risk olduğunu bilin

  Mülkü aldıktan sonra kiraya vermek kolay olmayabilir. Ya da mülkle ilgili sorunlar yaşanabilir. Tüm bunlara hazırlıklı olmalı ekstra bir nakit birikimine sahip olmalısınız. Mülkten elde edilen kira gelirinin durabileceğini hesaba katmalısınız.

  Bu kısa bir koşu değil uzun bir maraton

  Emlak yatırımı kısa bir koşuya değil bir maratona benzer. Gerçekten kazanç sağlamak biraz zaman alabilir. Yatırıma mutlaka uzun vadeli bakmanız gerekir.

  Emlak yatırımı yapmak için doğru yer seçmek oldukça önemlidir. Kıbrıs bu anlamda bir cennet sayılır. KKTC emlak yatırımıyla ilgili destek almak için Döveç uzmanlarına başvurabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Kuzey Kıbrıs Yatırım İçin Ev Fiyatları 2023” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp