Cross-Cultural primary schools Quiz

cross-cultural primary schools quiz

07

September

2019

08:39

Contents

  The students were all very excited and we were very happy to have had the opportunity to have shared their excitement. The event took place at the Famagusta Culture and Congress Center (KÜKOM) and as a result of the competition out of 20 questions, 18 questions were correctly answered. Eastern Mediterranean Doğa Primary School won first place, second place was Karakol Primary School and in third place Yeniboğaziçi Primary School.

   

  The quiz was judged by the national education examiners: Filiz Çağın, Esen Bahadır and Sevim Kayalp. Şerife Çağın who hosted the event. The Famagusta district governor Şifa Çolakoğlu made a speech about the importance of this kind of organisations for children’s development and thanked all participants and Doveç Construction for sponsoring the event.

   

  The general Famagusta Culture association Chairwomen and general coordinator Esen Beyköylü made a speech about children’s social development and stated how proud she was of the event. She also thanked everyone who participated, the teachers, Famagusta Municipality and also Doveç Construction for their support and contribution.

   

  On behalf of Dovec Construction, Zeki Özbilgen stated that events like these should continue to take place every year and that it is important for the children’s self-confidence. He said he admired the parents and families who guide their children in to the correct direction and thanked the teachers for their help and patience. He also stated that ‘today's children are tomorrow's future’ and appreciates the contribution of all involved in the event.

  ür Derneği Başkanı Genel Koordinatörü Esen Beyköylü konuşmasında 24. Çocuk Festivali ile gençlerin sosyal gelişmelerine katkı koymak ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçladıklarını, gönüllü olarak yaptıkları organizasyondan gurur duyduklarını, gençleri yarışmaya hazırlayan öğretmenlere ve organizasyonun yapılmasındaki desteği için ayrıca Gazimağusa Belediyesi ve Döveç Construction'a da teşekkürlerini iletti.

   

   

  Döveç Construction adına organizasyonun sponsorluğunu üstelenen Zeki Özbilgen, Gazimağusa Kültür Derneği'nin yıllardır dünenlenen bu festivali gelenek haline getirerek gençlerin iyi yetişmesi için önemli bir gelişme fırsatı sunduğunu, çocukların özgüvenlerinin geliştirilmesi için bu tür yarışmaların önemli olduğunu, çocuklarını doğru yönlendiren ailelere ve yarışmayı düzenleyen öğretmenlerin de tüm etkinliklerde olduğu gibi desteklerini vererek bugünün çocuklar ve yarının gençleri olarak ve festivalde yer alan tüm çocukların toplumda iyi yere sahip bir birey olabilmeleri için çok önemli olduğunu belirterek teşekkürlerini iletti.

   

   

  Share:
  Detailed Information Whatsapp