Gayrimenkul Değerleme Nedir

gayrimenkul değerleme nedir

19

Ocak

2021

15:25

İçindekiler

  Emlak değerleme olarak da isimlendirilmektedir. Gayrimenkul veya taşınmaz mallarınızın hâkim olan döneme en uygun değerinin tespit edilmesi ve değerlemesinin yapılmasıdır. Bu tespitler için değerleme uzmanları görev alır. Değerleme uzmanları farklı birçok yöntem kullanılır. Gayrimenkul değerleme uzmanları bu değerlenmeyi yaparken taşınmazın yerini, konumunu, kullanım amacını, yaşını, niteliğini gibi durumları baz alarak değerlemesini gerçekleştirir.

  Eğer bir konut almak istiyorsanız veya bir konut satma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, bir gayrimenkul değerleme şirketine başvuru yaparak, gayrimenkul değerleme raporu almanız yapacağınız yatırımları sağlıklı olması açısından oldukça önemlidir.

  Döveç Construction olarak gayrimenkul değerleme işlemleriniz için gerekli bilgilendirmeleri müşterilerimize yaparak yatırım planlarına yardımcı oluyoruz. KKTC emlak piyasasında en iyi yatırım için seçenekleri size sunuyoruz. Kıbrıs’ta yapacağınız yatırımın getirisi konusunda da “Kıbrıs’ta Kira Getirisi Ne Kadardır” yazımızı okuyabilirsiniz.

  Gayrimenkul Değerleme Nasıl Yapılır?

  Gayrimenkul değerleme diğer bir deyişle konut değerleme işlemleri tecrübe ve zaman isteyen bir işlemdir. Değerleme talebinde bulunduğunuz şirket, değerleme uzmanını yetkilendirerek işlemleri başlatır. Uzman değerleme şirketi tarafından sağlanan tapu bilgileri ile tapu dairesine ve belediye giderek gerekli bilgilerini alır.

  Gayrimenkul değerleme uzmanı tapu bilgilerini kontrol eder ve belediyede o konuta ait varsa projeleri, kararları veya ipotekleri detaylı bir şekilde kayıt altına alır. Müşteri ile gayrimenkul yerinden görülür. Bu gayrimenkul, konut, dükkân veya fabrika olabilir. Gayrimenkul değerleme uzmanı tüm bu verileri bir rapor haline getirir. Ardından müşteriye değerleme raporu sunumunu gerçekleştirir.

  Gayrimenkul Değerleme Raporu Neden Önemlidir?

  Gayrimenkul değerleme raporu kişilerin sahip olmak istediği konut gibi malların güvenli olup olmadığı veya yatırım yapmak için doğru bir seçim olup olmadığı gibi hususların denetlendiği bir rapordur. Satın almak istediğiniz binanın depreme dayanıklı olma durumu, binanın herhangi bir risk içerip içermediği gibi durumların tespitinde gayrimenkul değerleme raporu çok önemlidir. Bu raporu alarak yatırım yapmak isteyen kişiler olarak daha sağlıklı bir adım atmış olursunuz.

  Satın almayı düşündüğünüz taşınmazın güncel değerini hukuki yollarla öğrenmiş olursunuz. Böylece ilerde meydana gelecek hak ve maddi kayıpların önüne geçebilirsiniz. Gayrimenkul değerleme raporu ile satın alacağınız taşınmaza yönelik tüm soru işaretleriniz silinmiş olur.

  Döveç Construction olarak tüm müşterilerimize gayrimenkul değerleme konusunda yardımcı olarak hizmet veriyoruz. Kıbrıs emlak merkezi olarak size aradığınızdan daha fazlasını sunma garantisi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp