Kapalı Maraş Hakkında Bilinmeyenler

kapalı maraş hakkında bilinmeyenler

25

December

2020

15:15

İçindekiler

  Savaştan önce Marilyn Monroe, Sophia Loren, Brigitte Bardot gibi yıldızların tatil yeri olan bu bölge, 13 Ağustos 1974 sabahı Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Kıbrıs adasını Rumlar ve Türkler için ikiye ayıran Yeşil Hat tampon bölgesinde bulunan Maraş, BM kararıyla o günden beri kapalı. Kapalı Maraş savaşın ödettiği bedellerin bir simgesi gibidir. Adanın hüzünlü ve ıssız yasak bölgesi belgesellere de konu olmuştur.

  Kıbrıs’ın Hüzünlü Şarkısı Kapalı Maraş

  Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak bilinen Maraş bölgesi, Gazimağusa’nın bir mahallesidir. Savaştan önce böylesine bir görkeme sahipken savaştan sonra Maraş tek edilmiş hayatların bir manzarasına dönüştü.

  Kıbrıs ikiye bölündüğünde BM, adanın ikili durumu kontrol etmek için anlaşmalar sundu. Bu anlaşmalardan biri de Maraş’ın askeri yasak bölge olmasını söylüyordu. Yasak bölgede BM’nin ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin binaları bulunuyor. 2020 yılında Kapalı Maraş’la ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Bölgenin bir kısmının halka açılmasına karar verildi. Sahildeki 1,5 km’lik bir alanda artık denize girilebiliyor. Ancak girişler asker ve polis kontrolünde yapılıyor. Bu bölge Kıbrıs gezilecek yerler listesinde her zaman ilk sırada yer alır.

  Kapalı Maraş Hala Askeri Statüde

  Kapalı Maraş’ la ilgili görüşmeler devam ederken, bölge askeri statüsünü de koruyor. Kıbrıslı Rumların bölgede mülkleri var. Mülkiyet hakkı uyuşmazlığının önemli bir parçası bu bölgede yer alıyor.

  Maraş hala askeri yasak bölge konumunda ve Birleşmiş Milletler Maraş’ın açılma kararından kaygı duyduğunu açıkladı. Kapalı Maraş yeniden görkemli bir turizm bölgesine dönüşebilir, ancak Maraş’a ne olacağı küresel diplomatik çözümlerin nasıl ilerleyeceğine bağlı. 1974’te Rumlar bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. BM bölgeden kaçmak zorunda kalan halk dışında kimsenin bu bölgeye yerleşmesine izin vermedi. Bölge 46 yıldır tamamen kapalıydı. Şimdi Kapalı Maraş yeniden canlanıyor ancak bölgeye yerleşim hala söz konusu değil.

  Kıbrıs’ın en gözde tatil yeri olan Gazimağusa’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir yer. Denizi inanılmaz güzellikte Kıbrıs Mağusa kiralık ev seçeneklerini değerlendirerek çok uygun fiyatlı bir tatil geçirme imkanınız da bulunuyor. Eğer planlarınızda burayı gezmek varsa da “Gazi Magosa’da Gezilecek En İyi 10 Yer” yazımız size rehberlik edecektir.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp