Kıbrıs Ev İlanlarında Karşınıza Çıkabilecek Terimler

kıbrıs ev i̇lanlarında karşınıza çıkabilecek terimler

15

November

2021

15:36

İçindekiler

  Kıbrıs’ta ev ilanlarına bakarken bilmediğiniz bazı terimlerle karışılabilirsiniz. Bu terimleri daha önce duymamış olabilirsiniz. Çünkü sadece Kıbrıs’a özgü terimlerdir. Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs arasındaki gayrimenkul durumundan dolayı yasal düzenlemelerde bu terimler kullanılır. Bu terimleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Koçan

  • Tahsis

  • Türk Koçan

  • Eşdeğer Koçan

  • Mücahit Puanı

  Koçan Nedir?

  Koçan aslında tapu anlamına gelir. Kıbrıs’ta tapuya koçan denmektedir. Ancak koçan yani tapu çeşitleri de vardır. Tahsis koçan, Türk koçan, Eşdeğer koçan olarak üzere 3 farklı tapu çeşidi vardır. KKTC emlak ilanlarında bu koçan türlerini görmek mümkündür. Eğer emlak ilanında koçan türü belirtilmiyorsa bile mutlaka öğrenmek gerekir. Çünkü Türk koçanı dışındaki koçan türlerinde sorun çıkma riski vardır.

  Tahsis Koçan

  Bildiğiniz gibi Kıbrıs adası ikiye bölünmüştür. Bu bölünme nedeniyle Rumlar ve Türkler iki ayrı bölgeye göç etmek zorunda kalmıştır. Aynı zamanda bu bölünme gerçekleştiğinde Türkiye’den de bazı vatandaşlar Kıbrıs’a Türk kısmına göç etmiştir. Devlet Kıbrıs’a giden Türklere arsalar ve konutlar tahsis etmiştir. İşte o dönemde devletin tahsis ederek vatandaşlara verdiği konut ve arsaların tapusu tahsis koçanlıdır.

  Türk Koçan

  1974 öncesinde Türk şahıslara ait olan arsa ve konut tapularına Türk koçanlı denir. Yani bölünmeden önce Türklere ait olan tapulu yerlerin koçanı Türk koçanıdır. Değer olarak Türk koçanı en yüksek değerde rağbet görür. Ancak devlet nezdinde tüm tapular eşittir.

  Eşdeğer Koçan

  Kıbrıs ikiye bölündüğünde karşılıklı bir göç yaşanmıştı. Kuzeydeki Rumlar güneye, güneydeki Türkler de kuzeye göç etmişti. Bu insanların güney ve kuzeyde tapulu mülkleri vardı. Rum kesimindeki arsa ve konutlara eşdeğer olarak verilen arsa ve konutların tapuları eşdeğer koçanlıdır.

  Mücahit Puanı Nedir?

  1974 ve öncesinde ülkeleri adına savaşmış olan Türklere verilen haklara mücahit puanı denir. Devletin belirlediği arazi ve konutlar bu puanlara göre dağıtılmıştır. Mücahit ve gaziler Kuzey Kıbrıs’ta bu şekilde mülk sahibi olmuştur.

  Kıbrıs’ta ev ya da villa satın almayı düşünüyorsanız her zaman Döveç uzmanlığından yararlanabilirsiniz. Ayrıca gayrimenkulünüzü koruma altına almak için de sigortalayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için “Kıbrıs’taki Evimi Nasıl Sigortalarım” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp