Kıbrıs Gazimağusa’da Neler Yapılır?

kıbrıs gazimağusa’da neler yapılır?

01

Aralk

2022

08:12

İçindekiler

  Turistik merkezleriyle popüler olan Gazimağusa’da gezip görülecek çok fazla yer vardır. Limanı, üniversitesi ile kültürel olarak çeşitlilik sunan kentin tarihi ve doğal güzellikler açısından da çok zengin olduğunu söyleyebiliriz. M.Ö. 3. yüzyıldan beri varlığını koruyan bu güzel şehirde dört bir yan harikalıklar sunar.

  Kral I. Ptoleme tarafından "Arsinoe" ismiyle kurulmuş olan kent yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra “Ammohostos” yani kumda saklı anlamına gelen bir isimle anılmaya başlayan kentte eski medeniyetlerin izlerini her yerde görmek mümkündür. Frenkler kenti “Famagusta” olarak adlandırmıştır. Eski kaynaklarda kente kısa sürede 365 kilisenin yapıldığından bahsedilir. Gazimağusa doğal ve tarihi zenginliklerle doludur.

  Gazimağusa antik tarihi yerleri kadar eğlence hayatıyla da ziyaretçilerine çok keyifli zaman geçirme imkanı verir. Tatil veya yaşam için olsun en güvenli ülkelerin başında gelen Kıbrıs en iyi seçeneklerden birisi olur. Siz de Kıbrıs’a gittiğinizde tatil yerlerini gezerken ya da iş yaparken eğlenmenizden de eksik kalmamak isterseniz “Kuzey Kıbrıs’ta Eğlence Hayatı Nasıldır” başlıklı blog yazısına göz atabilirsiniz.

  Şimdi kısaca Gazimağusa’da sizi çok eski zamanlara götürecek tarihi eserlere bakalım:

  • Salamis Antik Kenti

  Tarihi M.Ö. 11. yüzyıla kadar uzanan Salamis Antik Kenti Bronz çağın izlerini taşır. Sur ve limanlar, spor alanı, tiyatro, su sarnıcı, roma villası, Kompanapetra Bazilikası, Aya Epiphanios Bazilikası, su deposu – Vouta, Agora (taş forum - pazar yeri), Zeus Tapınağı bölümlerinden oluşur. Bu kenti Akalar kurmuştur. Asurlular, Fenikeliler ve Persler gibi medeniyetlere başkent olmuştur. Günümüzde dünya üzerinde sayılı antik kentlerden biri olarak turistlerin ilgisini çeken bir destinasyondur. Antik kentin sokaklarında gezerken kendinizi bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedersiniz. Kıbrıs adasının en gözde turisti yerlerinden biri olan antik kenti mutlaka görmelisiniz.

  • Lala Paşa Camii

  Eski bir Katolik mabedi olan Lala Paşa Camii, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük iki camisinden biri olarak öne çıkar. 1328’de katedral olarak tasarlanan yapı Osmanlı döneminde camiye dönüştürülmüştür. Lala Mustafa Paşa adını Kıbrıs fatihi olarak anılan Mustafa Paşa’dan alır. Yapı Fransız lüzyan döneminde inşa edilmiştir. Gotik tarzda tasarlanmıştır. Osmanlı döneminde Osmanlı mimarisiyle yenilenmiştir.

  • Kapalı Maraş

  Hayalet şehir olarak bilinen Maraş BM kararıyla yerleşime ve yaşama kapatılmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtında çok zarar gören şehir boşaltılmış ve BM-Türk askerlerinin konumlandığı bir askeri bölge olmuştur.46 yıldır bu bölgede hayat yok denebilir. Sadece askeri yaşam alanları vardır. 1963-1974 yılları arasında Maraş oteller, eğlence yerleri ve daha birçok yaşam alanı ile dünya çapında popülerdi. Günümüzde ise 1974’de kapatıldığından beri sadece askeri bölge olarak kullanılmaktadır. Bir bölümü ise halkın kullanımına açılmıştır. Bu bölümü ziyaret edilebilir.

  • Othello Kalesi

  14. yüzyılda Lüziyanlar tarafından inşa edilen Othello kalesi gotik mimarisi ve konumu ile filmlerde de yerini almıştır. Geçilmez kale olarak eski kaynaklarda adından söz edilir. Kuleler ve topçu bataryası koridorlarından oluşan kale, İspanyol ve Osmanlı mimarisi izlerini taşır. Shakspeare’in Othello oyununun da bir kısmı Kıbrıs’ta geçmektedir.

  • Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

  1873 yılında Vatan Yahut Silistire oyunu sonrası çıkan olaylar nedeniyle Namık Kemal Mağusa’da bir zindana atılır. Bu sürgün 38 ay kadar sürer. Zindan bu gün Namık Kemal’in eserlerinin yer aldığı bir müze haline gelmiştir. Namık Kemal bu zindanda en önemli eserlerini meydana getirmiştir. Zindan müze görülmeye değerdir.

  Mağusa’da Konaklama Yerleri

  Mağusa kentinde güzel vakit geçirmek için konaklama işini en iyi şekilde halletmek gerekir. Günlük kiralık evlerde kalarak Mağusa’nın keyfini çıkarabilirsiniz. Kiralık konutlar hem daha uygun fiyat hem de daha konforlu olanaklar sunar. Tatil evi, villa ya da rezidans kiralayarak keyifli zaman geçirmek mümkündür. Güvenli, konforlu ve rahat konaklama imkanını günlük kiralık konutlarda bulabilirsiniz. Mağusa’da tercih edebileceğiniz bazı konforlu konut seçenekleri;

  • Gazimağusa Terrace Park
  • Mağusa Merkez Golden Residence
  • Kuzey Kıbrıs Mağusa Corner Park

  Kıbrıs’a tatil veya iş için gidildiğinde otel seçenekleri yanı sıra konforlu konaklama imkanlarının başında gelen günlük kiralık daire seçenekleri çok fazla fırsat sunar. Kıbrıs günlük kiralık daire seçenekleri ile konfor alanınızdan ödün vermeden uygun fiyatlara bu güzel ülkede konaklayabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp