02 Eylül 2019

Girne

Girne’de Gezilecek Yerler

- Girne Kalesi
- Girne Yat Limanı
- Bellapais Manastırı
- St. Hilarion Kalesi
- Batık Gemi Müzesi
- Bufavento Kalesi
- Mavi Köşk

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs'ın Girne şehrinde bulunan, 7. yüzyılda, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir. Kalede gezinirken Bizans, Fransız asıllı bir hanedanlık olan Lüzinyanlar, Venedik, Osmanlı ve İngiliz medeniyetlerine ait izlere aynı anda rastlamak mümkün. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Girne kalesinde yerli ve yabancı ziyaretçileri cezbedecek çok sayıda farklı mimari eser bulunuyor.


Girne Yat Limanı

Girne Turizm Limanı’nın 16 Kasım, 1987’de açılışından itibaren tamamen yatların kullanımına bırakılmıştır. Yatların yanında limandan diğer gezinti tekneleri ile bölge balıkçıları da barınma imkanı bulmaktadır. Mevcut durumu ile 100 dolayında tekneye barınma imkanı sağlanmaktadır. Limanda tüm teknelerin ihtiyacına cevap verilemese de elektrik, su, banyo, tuvalet, çamaşır yıkama imkanları vardır. Limanın tarihi bir özellikle iç içe oluşu itibariyle konumunda önemli bir yer işgal etmektedir.


Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Beylerbeyi köyünde bulunan tarihi bir manastır. 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilen temeller üzerine inşa edilmiş olup orta çağda yapılan eklentiler bütününde yapı gotik mimarinin doğudaki örneklerinden birisidir. Mimari olarak Gotik sanatını taşıyan manastıra ilk binası 1198 ve 1205 yılları arasında yapılmıştır. Manastırın günümüze kadar ulaşmış en sağlam yapısı kilisesidir. Girne'nin hemen hemen her yerinden görülebilen manastır turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Manastır, dönem dönem klasik müzik konserleri ve çeşitli müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır.


St. Hilarion Kalesi

Saint Hilarion Kalesi, Sent Hilaryon kalesi, Aziz Hilaryon kalesi (St.Hilarion), Beşparmak dağları üzerinde kurulan üç kaleden en batıda yer alanıdır. İnşa tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte kalenin adına ilk kez 1191'li yıllardaki kayıtlarda rastlanır. St. Hilarion Kalesinin ziyaret saatleri ise yazın 09.00-16.30, kışın ise 09.00-16.00 saatleri arasındadır.


Batık Gemi Müzesi

İlk olarak 1965 yılında bir sünger avcısı tarafından suyun üç metre derinliğinde tespit edilen bu batık Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları tarafından 1968-1969 yılları arasında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yüzeye çıkarılmıştır. Girne Kalesi’nde yer alan müzede 3 Mart 1976 yılında sergilenmeye başlanılan gemi görenleri hayrete düşürmektedir. 400 kadar şarap anforası, 9000 adet badem, 29 adet değirmen taşı ile bulunan gemide; 4 kaşık, 4 tuzluk, 4 içki kadehi olması 4 kişinin bulunduğunu haykırıyordu. Girne Kalesi’ni gezerken Lusian muhariplerinin bulunduğu bölümlerin birinde dünyanın en eski batığının sergilenmesi görenleri büyülüyor. Batık Gemi müzesi yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.
Bufavento Kalesi
Kıbrıs ’ta yer alan üç kaleden biri olan Bufavento kalesi, Girne dağının eteklerinde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kaleye ulaşım oldukça zordur. Kaleye ulaşım merdivenler aracılığı ile sağlanmaktadır. Merdivenler zaman zaman bir saati bile alabilmektedir


Mavi Köşk

Mavi Köşk İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Mavi Köşk Kıbrıs gizemli yapısıyla ziyaretçilerini büyülüyor.
Mavi köşk pazartesi günleri haricinde haftanın diğer günleri açıktır. Köşkü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Köşk askeri bölgede olduğundan gezmeye gittiğinizde kimliğinizi de yanınızda götürmeniz gerekmektedir.
Kıbrıs İskele Four Seasons Life - Sea Star
£ 124,000
 • 122 m2
 • 2
 • 1
 • 1
Four Seasons Life 2 - Sea Storm 1+1
£ 0
Four Seasons Life 2 - Sea Storm 1+1

İskele/Boğaz
Ref: 1468

 • 54 m2
 • 1
 • 1
 • 1
Four Seasons Life 2 - Sea Gulf Stüdyo
£ 0
Four Seasons Life 2 - Sea Gulf Stüdyo

İskele/Boğaz
Ref: 1462

 • 34 m2
 • 0
 • 1
 • 1