Kıbrıs Girne Kalesi

kıbrıs girne kalesi

18

Eyll

2021

11:32

İçindekiler

  Kalenin 7.yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1491’de ise kale Venediklerin hâkimiyetine geçer. 1570’de ise Osmanlılar kaleyi alır ve 300 yıl kadar kale Osmanlı hâkimiyetinde kalır. Ardından İngilizler kaleyi alır ve hapishane olarak kullanır.

  Girne Kalesinde bulunan Batık Gemi Müzesi 2 bin 300 yıllık bir tarihi anlatır. Müzede geminin bir maketi bulunur ve geminin taşıdığı yük malzemeleri sergilenir. Tatil için Girne’ye gidecekseniz göreceğiniz çok fazla yer vardır. Girne’de unutulmaz bir tatil için “Keyifli Bir Tatil İçin Girne’de Neler Yapılabilir” başlıklı blog yazısını da okuyabilirsiniz.

  Girne Kalesinde Yer Alan Tarihi Yapılar

  Birçok medeniyetin izlerini taşıyan kalede sarnıçlar, zindanlar, kilise, kule, mezar gibi tarihi yapılar bulunur. St. George Kilisesi 12.yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Kilise Bizans ve Lüzinyan dönemlerinde kalenin dışındayken Venedikliler kiliseyi kalenin içersine almıştır.

  Kalenin içinde bulunan bir diğer tarih, yapı ise Lüzinyan kulesidir. Kule yüzyıllara meydan okuyan görkemiyle dikkat çeker. Venedik Kalesinde ise top atışına hazırlanan askerlerin canlandırmaları sergilenir. Ayrıca kalenin giriş kısmında Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa'ya ait olan bir lahit bulunur. Kaleye girişte eskiden içi su dolu olan bir hendek vardır. Kaleye giriş bu hendek üzerinden yapılır.

  Girne Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

  Kıbrıs’ın kuzeydoğusunda Girne şehrinde yer alan kale Akdeniz’e hâkim bir konumdadır. Girne kalesi yaz ve kış dönemlerinde farklı saatler arasında ziyaret edilebilir;

  Kış döneminde haftanın her günü 09.00-13:00 / 14:00-16.45

  Yaz döneminde haftanın her günü 09.00-14.00 / 17.00-19.00

  Mağusa ya da Lefkoşa’dan Girne’ye ulaşım sağlayan servisler vardır. Girne Kalesi şehrin merkezinde olduğundan kolaylıkla bulunabilir. Yollarda zaten kaleye gidişi gösteren tabelalar bulunur. Tam adres olarak Girne Kalesi Küplemir Sokak şeklinde geçer.

  Girne kalesine ziyaret ücretlidir. Ancak oldukça cüzi bir ücret uygulaması vardır. Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Girne kalesini ziyaret ederek zamanda en uzaklara doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

  Girne’de evinizdeymişçesine rahat bir tatil için lüks ve her imkanın sunulduğu Kıbrıs kiralık ev ya da villa seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için ise Döveç’in uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp