Bölgeler

02 Eylül 2019

Lefke MÖ 300 yılında Mısır Plotome hanedanı bir kralın oğlu olan Prens Lefkon’a düğün hediyesi olarak bu bölgenin şehir kurması için verildiği ve zaman içerisinde Lefkon’un Lefke’ye dönüştüğü efsaneler arasında yer almaktadır. Kıbrıs adasının kuzey batısında yer alan Lefke tarih boyunca bir çok medeniyet tarafından tercih edilmiştir. Tercih sebebinin ise Lefke’de bulunan bakır maden yataklarından dolayı olduğu düşünülmektedir. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Lefke en eski Türk Belediyesi’dir. Lefke Lefkoşa’ya 62, Girne’ye ise 68 km uzaklıkta yer almaktadır.

Daha Fazlası
02 Eylül 2019

İskele Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 5 ilçesinden biri olan İskele, 1 Haziran 1998’e kadar Mağusa’ya bağlı idi. Çıkarılan yasa sonucunda ilçe olma hakkı kazandı. Turizimin kalbi olan bu kıyı şeridimiz, doğa ile içiçe yeşil ve mavinin bir bütün olduğu eşsiz bir güzelliktir. İskele’ye bağlı bir çok yerleşim alanı yer almaktadır. İskele – Mağusa – Karpaz yolu üzerinde yer alan git gide büyüyen plajları, restorantları ve doğal güzelliği ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Daha Fazlası
02 Eylül 2019

Güzelyurt Bir efsaneye göre Antik dönemde Yunanistan’dan göç eden Spartalı’lar tarafından güzellik tanrıçası Afrodit için kurulduğu söylenen Güzelyurt, Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey Batı’sında yer almaktadır. Adanın narenciye üretimininin çok büyük bir kısmını elinde tutmaktadır özellikle portokal üretimi açısından Kıbrıs adasının kalbidir. Her yıl düzenlenen portokal festivalleri ile ünlü olan Güzelyurt, Trodos Dağlarına sahip görüntüsü ve ılık havası ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Lefkoşa’ya 40 km, Girne’ye ise 47 km uzaklıktadır.

Daha Fazlası
02 Eylül 2019

Beş parmak dağlarının kuzey yamacına yaslanan Girne kenti, dağ ve deniz manzarasıyla şirin güzel bir kenttir. Girne kalesi ve tarihi yat limanı kentte ayrı bir güzellik kazandırmıştır. Kalede, bilinen en eski ticaret gemisinin sergilenmekte olduğu batık gemi müzesi de bulunmaktadır. At nalı şeklindeki tarihi limanda yatlar, lokanta, bar ve açık hava kafeteryaları yer almaktadır. Kıbrıs'ın en güzel şehirlerinden biri olan Girne hem tarihi varlıklar açısından zengin bir yer hem de turizm faaliyetlerinin oldukça yoğun olduğu bir bölgedir.

Daha Fazlası
02 Eylül 2019

KKTC’nin en büyük ve tek derin su limanı Gazimagusa'da bulunmaktadır. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin de burada bulunması, muhteşem altın kumsalları bu şehri uluslararası bir şekilde bilinir kılmaktadır.

Daha Fazlası