Kıbrıs Lefkoşa’da Gezilecek Yerler

kıbrıs lefkoşa’da gezilecek yerler

29

August

2020

08:45

İçindekiler

  Tarihi kentin her bir köşesinde farklı medeniyetlerin izlerine rastlanır. Osmanlının egzotik mimarisinin en çarpıcı örnekleri de bu kentte yer alır. Camiler, kiliseler, hanlar, surlar, konaklar tarihi zenginliği doyasıya yaşatan mimari eserlerden bazılarıdır. Lefkoşa’da gezerken zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Kıbrıs Lefkoşa’da mutlaka gezmeniz gereken yerleri bir kenara not edin;

  Venedik Tahkimatı

  Kentin etrafını çevreleyen 5 kilometrelik surlar Venedikliler tarafından 1567 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Venedik surlarının bu gün 3 kilometrelik kısamı hala ayaktadır. Muhteşem bir tarihi kalıntı olarak görülmesi gereken turistik zenginliklerden biridir.

  Girne Kapısı

  Venedikliler tarafından inşa edilen Girne Kapısı, Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Tarihi kapıda Venediklilere ve Osmanlılara ait kitabeler bulunur. Tarih boyu birçok değişikliğe uğrayan Girne Kapısı, bu gün turist ofisi olarak kullanılır.

  Selimiye Camii

  Notre Dame Katedralinin bir benzeri olan St. Sophia gotik mimarinin çok önemli bir örneğidir. Bu günkü adı Selimiye Camii olan yapı katedral olarak inşa edilmiş daha sonra Osmanlı tarafından camiye çevrilmiştir.

  Taş Eserler Müzesi

  Ortaçağ’dan kalma taş eserlerin bulunduğu yapı Venedik tarzında mimarisiyle dikkat çeker. Mezar taşları ve lahitler müzede sergilenen en ilginç kalıntılardır.

  Haydarpaşa Camii

  14. yy’ da inşa edilen St. Catherine Kilisesi, Osmanlı tarafından camiye çevrilen yapılardan biridir.

  Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi

  Yan yana inşa edilmiş iki küçük Katolik Kilisesi olan Aziz Nikolas Kilisesi Osmanlı fethiyle beraber esnafın Pazar yeri olarak kullanılmıştır.

  Büyük Han

  68 oda ve 10 dükkândan oluşan Büyük Han Osmanlı yolgeçen hanı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

  Mevlevi Tekke Müzesi

  17 yy inşa edilmiş olan yapı bu gün Kıbrıs Türk Etnografya Müzesi olarak ziyaret edilmektedir.

  Ermeni Kilisesi

  Notre Dame de Tyre veya Bakire Meryem Tortosa olarak da bilinen Ermeni Kilisesi önemli bir gotik mimari eser olarak Ortodoks Ermenilerin ibadethanesidir.

  Kıbrıs Lefkoşa’da yaşam çok kolaydır. Uygun maliyetlerle villa ya da rezidans alabilirsiniz. Lefkoşa’da uygun satılık rezidanslar hakkında bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp