Kıbrıs Mavi Köşk Nerededir, Hikayesi Nedir?

kıbrıs mavi köşk nerededir, hikayesi nedir?

02

Mays

2023

08:20

İçindekiler

  Girne’nin en popüler turistik merkezlerinden biri olan Mavi Köşk, sırlarla dolu hikâyesi ile dikkat çeken muhteşem bir mimari yapıdır. Ortadoğu’nun en ünlü silah kaçakçısı Paulo Paolides tarafından karmaşık sistemlerle tasarlatılmıştır. Geçmişte olduğu kadar günümüzde de Kıbrıs Mavi Köşk gizemlerini koruyan mimari yapısıyla hayranlık uyandırır.

  Girne-Güzelyurt yolu üzerinde Çamlıbel Köyü’nde yer alan Mavi Köşk küçük bir saraydan farksız, dünyada eşi benzeri olmayan tarihi mimari yapılardan birisi olarak turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yerdir. Şimdi gizem dolu hikâyesiyle turistleri kendine çeken köşkün sırlarına yakından bakalım!

  Mavi Köşk’ün Hikayesi Nedir?

  Kuzey Kıbrıs’ın en ünlü turistik destinasyonlarından biri olan Kıbrıs Mavi Köşk mimari tasarımındaki incelikli detaylarla sırlarla dolu hikâyeler barındırır. Köşkü yaptıran ve burada yaşayan Paulo Paolides Kıbrıs adası üzerinden Anadolu ve Ortadoğu’ya silah kaçıran bir kaçakçıydı. Avukat kimliğini kendine maske yapan ünlü kaçakçı İtalyan mafyası gibi dünya çapında derin bağlantıları olan gizemli biriydi.

  Mavi Köşk, Paulo Paolides için bir yaşam merkezi olmakla beraber aynı zamanda silah dağıtım merkeziydi. Bu açıdan da Mavi Köşk Kıbrıs adasında kurulmuş gizemli bir saklanma merkezi ve gizli işlerin döndüğü bir yerdi. Köşkün içinde gizli labirentler, özel tasarım bölümler vardır. Paulo Paolides, 1974 Kıbrıs Barış Harekatında bu labirentleri kullanarak İtalya’ya kaçmış ve 1986’da İtalyan mafyası tarafından orada öldürülmüştür.

  Mavi Köşk Nerededir?

  Gizemli mimari yapısıyla turistlerin ilgisini çeken Mavi Ev, 13 bölümden oluşan iki katlı bir yapıdır. Hem lüks bir ev tasarımına sahiptir hem de zamanında silah dağıtım merkezi olduğundan ilginç özellikleri vardır. Bu ünlü Kıbrıs evi Girne-Güzelyurt yol üzerinde Çamlıbel Köyü’nde bulunur. Çamlıbel Köyü de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsüne çok yakın bir konumdadır. Girne’ye yaklaşık 10 km mesafede yer alan Mavi Köşk’e taksi yanında otobüs veya özel araçla da gidilebilen turistik bir yerdir.

  Kıbrıs Mavi Köşk Kime Ait?

  Kıbrıs Mavi Köşk Kime Ait

  Dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios'un avukatı olan Paulo Paolides, köşkü yaptıran ve burada yaşayan kişidir. Kendisi hakkında çok fazla şey bilinmese de avukatlık kimliliğinin bir maske olduğu bilinmektedir. Asıl yaptığı iş olan silah kaçakçılığını gizlemek için avukatlık kimliğini kullanmıştır. İtalyan mafyasıyla doğrudan ilişkisi olan Paulo Paolides Kıbrıs Mavi Köşk hikayesini yazan kişidir. Paulo Paolides sırlarla dolu köşkü 1957 yılında yaptırmıştır. Köşkün içine gizli labirentler ve gizli bölmeler tasarlatmıştır.

  Paulo Paolides denmekle birlikte tek bir doğru yanıt olmaz. Çünkü bu ünlü kişiliğin zamanında iki farklı kimliği vardı. Bir yanda ünlü ve kuvvetli bir avukat iken diğer yanda ise gizli ve yasa dışı işler yapan silah kaçakçısı olarak yaşamıştır. Zamanında köşk adeta bir saray gibi inşa edilmiştir. Çok lüks eşyalarla doludur ve özel bir mimari yapıya sahiptir. Paulo Paolides köşkü hem kendi yaşam alanı olarak hem de gizli işlerini yürüttüğü bir karargâh olarak kullanmıştır.

  Kıbrıs Mavi Köşk İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  Paulo Paolides Kimdir?

  Paulo Paolides, Kıbrıs adasında yaşamış en gizemli kişi olarak tarihe geçer. Ortadoğu’nun en ünlü silah kaçakçısı olmasına rağmen Kıbrıs’ta dönemin cumhurbaşkanının avukatlığını yapmıştır. Dünya çapında karanlık ve derin bağlantıları olan bir mafya olarak Kıbrıs adasından gizli işler yürütmüştür. Kıbrıs adası üzerinden Anadolu ve Ortadoğu’ya silah kaçırmış ve ikili bir yaşam sürmeyi başarıyla devam ettirmiştir. Avukatlık maskesi altında gizlenerek karanlık işlerini sürdürmüştür. Tüm bunları gerçekleştirmek için de kendine çok özel bir ev yaptırmıştır. Mavi Köşk hikâyesi bu nedenle oldukça ilginçtir.

  Mavi köşk sıradan bir yapı değildir. İçinde labirentler ve sırlar olan çok etkileyici bir mimari yapıdır. Paulo Paolides burada yaşadığı süre boyunca zenginlik ve lüks içinde yaşamış, derin ve karanlık işlerini gizlice buradan yürütmüştür. Paulo Paolides Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında köşkte bulunan labirentlerden İtalya’ya kaçmıştır. İtalya’da bir süre yaşadıktan sonra İtalyan mafyası tarafından öldürülmüştür.

  Mavi Köşk Ziyarete Açıldı Mı

  Mavi Köşk Ziyarete Açıldı Mı?

  Kuzey Kıbrıs’ın en çok ziyaret elden turistik merkezlerinden biri Kıbrıs mavi köşk pandemi dönemine kadar ziyarete açıktı. Askeri bölgede yer alan bu ünlü ve gizemli Kıbrıs evi ziyaret edilirken kimlik bulundurulması zorunluydu. Köşk pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilirdi. Mavi köşk hikâyesi oldukça ilginçtir.

  Ziyaret edenler sırlarla dolu mimariden çok etkilenir. Hikâyeye göre Paulo Paolides köşkü yaptırdığı herkesi öldürtmüştür. Yapının gizemli kalmasını isteyen Paulo Paolides köşkün inşasında çalışan herkesin hayatına son vermiştir. Birçok açıdan Mavi Köşk Kıbrıs turistik yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Girne’den 10 km uzakta bulunan köşke taksi, otobüs ve özel araçla kolaylıkla gidebilirsiniz.

  Kıbrıs Mavi Köşk Ziyaret Saatleri

  Gizemli hikâyesi, benzersiz mimarisi ile turistlerin ilgi odağı olan Mavi ev pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktı. 09.00 - 18.00 saatleri arasında köşkü ziyaret edilebiliyordu. Ancak köşkün bulunduğu yer askeri bölgedir. Bu nedenle kimlikle giriş yapılabilmekteydi. Köşk için rehberli turlar da yapılmaktaydı.

  Mavi Köşk Ücretli Mi?

  Mavi Köşk giriş ücreti sadece 10 TL’di. Mavi köşk kaçta kapanıyor diye merak ediyorsanız köşkün kapanış saati 18.00’dı. Köşkte gezebileceğiniz birçok farklı alan ve görebileceğiniz birçok farklı tarihi eşya bulunmaktadır.

  Kıbrıs Mavi Köşk'e Nasıl Gidilir?

  Kıbrıs’ın gizemli sarayı Kıbrıs mavi köşk hikayesi ile büyülerken yakından görüldüğünde daha büyük hayranlık uyandırır. Mavi Köşk, Girne’ye 10 km uzakta olan Güzelyurt yolu üzerinde Çamlıbel Köyü’ndedir. Köşkün bulunduğu yere gitmek için dolmuş, otobüs, taksi ya da özel araç tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri köşkün pazartesileri ziyarete kapalı olmasıdır. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da köşk askeri bölgede yer aldığından yanınızda kimlik bulundurmanız gerektiğidir.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp