Kıbrıs Posta Kodu (ZIP) Nedir?

kıbrıs posta kodu (zip) nedir?

23

Mays

2023

17:00

İçindekiler

  Kıbrıs Posta Kodu (ZIP) Nedir?

  Kıbrıs Posta Kodu (ZIP) Nedir?

  Posta kodu, 5 haneli rakamdan oluşur ve adreslerin kolay bir şekilde tespit edilmesi için kullanılır. Kıbrıs’ta her ilçeye, köye ve mahalleye özgü bir posta kodu vardır. Kargo, evrak veya mektup gibi gönderilerin alıcısına ulaştırılabilmesi için mutlaka posta kodunun kullanılması gereklidir. Günümüzde gönderim yapan bireysel kişiler alıcı adresi verirken posta kodu bilgisini vermese de gönderiyi taşımak üzere kabul eden kargo ve posta şirketlerinin sistemlerinde posta kodları mutlaka bulunur. 
  Kıbrıs’ta posta kodu oluşturulurken ilk önce şehirlere özgü bir kod oluşturulmuştur. Daha sonra şehirlere bağlı olan köyler ve en son mahalleler için posta kodu oluşturulmuştur. Dünya Posta Birliği’ne kayıtlı olan 192 ülkeden 126’sında posta kodu kullanılır. 

  Kıbrıs Şehirlerinin Posta Kodları Nelerdir?

  Kıbrıs’ta en küçük idari birim mahalledir. Her mahalle için de posta kodu tanımlanmıştır. İdari birimler gibi ülkelerin de posta kodu vardır. Kıbrıs’ın posta kodu, 99000’dir. Kıbrıs’ın Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Lefkoşa olmak üzere 5 şehri bulunur. Kıbrıs’ın kendine özgü alan kodu da mevcuttur. Kıbrıs konumu için belirlenen alan kodu +357’dir. Yurt dışından Kıbrıs’ta bulunan herhangi bir telefon numarasını aramak için numaranın başına bu alan kodunun girilmesi gerekir. Kıbrıs şehirlerinin posta kodlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

  ŞEHİRLER POSTA KODU
  Gazimağusa 99520
  Girne 99350
  Güzelyurt 99800
  İskele 99870
  Lefkoşa 99280

  Kıbrıs Adres Formatı ve Yapısı Nasıldır?

  Bir kargo veya postanın en kısa süre içerisinde alıcısına ulaşabilmesi için adresin eksiksiz ve okunaklı şekilde belirtilmesi önemlidir. Posta kodunun adrese eklenmiş olması özellikle elektronik ortamda lokasyon bulmayı kolaylaştırır. Kıbrıs adres ve formatı ve yapısı aşağıdaki bilgilerden oluşur:

  • İsim ve soy isim
  • Unvan (Tüzel kişiler için)
  • Mahalle / Köy
  • Bulvar / Cadde / Sokak / Yer / Site / Blok / Bina Adı / Dış Kapı No / Kat / İç Kapı No
  • Posta Kodu / İlçe / Şehir / Ülke

  Yukarıdaki adres yapısında yer alması gereken bilgilerden bir veya birden fazlasının eksik olması durumunda posta veya kargo alıcısına zamanında ya da hiç ulaşmayabilir. 

  Kıbrıs Adreslerinin Kısaltmaları Nelerdir?

  Kıbrıs adreslerinde kullanılan kısaltmalar Türkiye adreslerinde kullanılan kısaltmalar aile aynıdır. Adres satırlarına eklenen Mahalle, Cadde ve Sokak bilgileri büyük harf ile başlamalıdır. Kısaltmaların ilk harfleri de büyük harf ile yazılır. Kıbrıs adreslerinin kısaltmalarını aşağıdaki listeden detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. 

  Mahalle Mah.
  Cadde Cad. veya Cd.
  Bulvar Blv.
  Sokak Sok. veya Sk.
  Apartman Apt.
  Blok Bl.
  Numara No
  Daire D

  Kıbrıs’taki Adres Formatlarına Örnekler

  Kıbrıs’taki adres formatlarının daha kolay anlaşılabilmesi için aşağıdaki örnekler verilebilir: 

  Örnek 1;
  Döveç Construction
  Muharrem Döveç Apartmanı, 
  Salamis Yolu Famagusta, 
  Mersin via 10, 
  Cyprus (TRNC) 99550, 
  Famagusta 9955 

   

  Örnek 2;
  Ahmet Yaşar
  Atatürk Cad. Öztek 1-Apt D: 6
  Lefkoşa 99010

  Kıbrıs Posta Kodu Ne İşe Yarar?

  Kıbrıs Posta Kodu Ne İşe Yarar?

  Günümüzde artık her şey elektronik ortamda kaydediliyor, Kıbrıs posta kodu ne işe yarar, diye düşünebilirsiniz. Mektuplaşma geçmiş yıllarda kaldı, günümüzde de e-posta ve kısa mesaj uygulamaları yaygınlaştığı için posta işlemleri eskisi kadar kullanılmıyor gibi görülebilir. Ancak özellikle resmi kurumlar hem diğer kurumlar ile hem de bireyler ile hala posta yolu ile iletişime geçiyor.  Ayrıca İnternet alışverişleri de ilgi gördüğü için kargo işlemleri geçmiş yıllara göre daha da artmış durumda. Her ne kadar bir zarfın ya da bir etiketin üzerine doğrudan adres yazmasak da posta ve kargo hizmeti veren firmaların sistemlerine adresimizin girilmesi gerekiyor. Bu adreslerin sistemde kolay bir şekilde tespit edilebilmesi posta kodu sayesinde gerçekleşiyor. Biz adresimizin posta kodunu bilmesek de adresimize karşılık gelen posta kodu dijital sistemlerde otomatik olarak tanımlanıyor. Bu sayede göndericisi olduğumuz posta veya kargolar doğru şekilde ulaştırılıyor. Aynı zamanda bize gelen posta ve kargolar da kısa sürede adresimize teslim edilebiliyor.  

  Kıbrıs Posta Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Kıbrıs posta kodu sorgulaması yapmak için İnternet siteleri kullanılabilir. Birçok İnternet sitesi hizmet vermek amacıyla Kıbrıs posta kodlarını detaylı bir şekilde listeliyor. İhtiyacınız olan posta kodunu görüntülemek için buraya tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. 

  Posta Kodu Evrensel mi?

  Posta kodu evrenseldir. Her ülkenin bir posta kodu ve alan adı bulunur. Yazımızın başlangıç kısmında da bahsettiğimiz gibi 192 ülke Dünya Posta Birliği’ne üyedir. Bu üye ülkelerden 126 tanesinde posta kodu kullanılır.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp