Kıbrıs Tapu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

kıbrıs tapu devir i̇şlemleri nasıl yapılır?

11

September

2020

17:17

İçindekiler

  Özellikle yaz tatili için gelen yerli ve yabancı turistler, Kıbrıs’ta bir mülk sahibi olarak Kıbrıs’ta yaşamayı, yazlık tarzı villa ve daire satın alarak tatillerini Kıbrıs’ta geçirmeyi ya da bir yatırım aracı olarak Kıbrıs’ta mülk sahibi olmayı tercih ediyorlar. Peki Kıbrıs’ta mülk sahibi olabilmek için tapu devir işlemleri nasıl yapılıyor?

  Adım Adım Tapu Devir İşlemleri Rehberi

  Kıbrıs’ta satın almak istediğiniz daire, rezidans veya villayı seçip mülk sahibi ile satış ve fiyat konusunda anlaştıktan sonra satış işlemlerini başlatabilmek için avukat veya noter aracılığında mülk sahibi ile alıcı arasında satış detaylarını (mülkün fiyatı, ödeme yöntemi ve mülkün özellikleri vs.) içeren ‘’Satış Sözleşmesi’’ hazırlanır ve taraflar tarafından imzalanır. Ardından sözleşmenin yasal olarak geçerliliğinin sağlanması için 21 gün içerisinde sözleşmedeki fiyatın %0,5’i olan ‘’pul ücreti’’ vergi dairesine ödenir.

  Pul ücreti ve mülkün bedel ücreti ödendikten sonra mülk sahibinin adına olan tapuda isim değiştirilerek tapu alıcı adına düzenlenir. Alıcı ve satıcı arasında herhangi bir anlaşmazlık olmadan, imzalanan satış sözleşmesindeki maddeler alıcı ve satıcı tarafından yerine getirildiyse Tapu ve Kadastro Dairesi’nde mülk alıcıya devreder. Böylece tapu devir işlemleri tamamlanmış olur. Tapu işlemleri konusunda da bilgi almak isterseniz bu yazımız size yardımcı olabilir.

  Yabancı Uyruklu Alıcılar İçin Tapu Devir İşlemleri

  Yabancı uyruklu bir kişi Kıbrıs’ta emlak sahibi olmak istiyorsa, ek olarak ‘’emlak alım izni’’ne sahip olması gerekir. Bu izin yaklaşık 3 ile 8 ay arasında alınabilir. Ayrıca yabancı uyruklu kişiler yasaya göre Kıbrıs’tan 1 ev ya da 1 dönüm büyüklüğünde arazi sahibi olabilir. Evli çiftler ise bir kişi olarak kabul edilir. Eğer evli çiftlerin soy isimleri birbirinden farklı ise yine aynı şartlar altında iki ayrı mülk satın alma hakkına sahiptir.

  Eğer siz de Kıbrıs’ta gayrimenkul sahibi olmak istiyorsanız Döveç Construction birbirinden lüks projeleri ile size aradığınızdan daha fazlasını sunar. Kıbrıs’ın her bölgesinde, her bütçeye uygun emlak türlerine sahip Döveç Construction, profesyonel ekibi ile Kıbrıs’ta doğru yatırımı yapmanız için sizi bekliyor. Kiralık veya satılık evler konusunda daha fazla bilgi için tıklayabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp