Kıbrıs Uçak Bileti Fiyatları 2023

kıbrıs uçak bileti fiyatları 2023

14

December

2022

11:00

İçindekiler

  Dünyanın en güzel yerlerinden birsi sayılan Kıbrıs, hem turizm hem eğitim hem de yatırım açısından ziyaretçilerine birçok seçenek sunar. En güvenli ülkelerin başında gelen KKTC’de yaşam oldukça huzurlu, keyifli ve kolaydır. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den gitmek oldukça kolaydır. Sadece tatil, eğitim ya da yatırım için değil yaşamak için de Türkiye’den pek çok kişi bu güzel ada ülkesine giderek kendisine hayat kurmaktadır.

  Türkiye’den bu güzel ada ülkesine geçiş oldukça kolaydır. Türk vatandaşları için de pasaport ihtiyacı bulunmadan seyahat belgesi ile giriş – çıkış yapılabilirler. Kuzey Kıbrıs’a deniz veya hava yoluyla gidilebilir. Ancak Kıbrıs’a gitmenin en kolay yolu hava yoludur. Türkiye’nin büyük şehirlerinden aktarmasız olarak Ercan Havalimanına uçuşlar bulunur. Ancak Kıbrıs uçak bileti fiyatları ise oldukça değişken olabilir. Havayoluna, aktarmaya ve zamana bağlı olarak uçak bileti fiyatları oldukça değişken olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında Kıbrıs uçak bileti fiyatları artma eğilimi göstermektedir.

  Kıbrıs'a Uçakla Kaç Saatte Gidilir?

  Kıbrıs’a Türkiye’den oldukça fazla sefer yapılır. Ancak en fazla İstanbul’dan seferler yapılmaktadır. İstanbul üzerinden yapılan seferler ortalama olarak 1,5 saat civarında sürmektedir. Ankara – Kıbrıs uçuşları ortalama olarak 1 saat civarında sürerken İzmir – Kıbrıs uçuşları ise ortalama olarak 1 saat 20 dakika arasında sürmektedir. Ayrıca Adana veya Hatay’dan Kıbrıs’a gidecekseniz de ortalama uçuş süreniz 55 dakika civarında olurken Trabzon – Kıbrıs arasında uçuş süreniz 1 saat 45 dakika arasında sürmektedir.

  Ancak unutulmamalıdır ki bu ucuş saatleri normal hava şartları çerçevesinde gerçekleşir. Kış aylarında yani kötü hava şartlarında uçuş sürelerinde aksamalar olabilir. Yaz aylarında daha sık olan uçuşlar çoğu zaman sorunsuz şekilde gerçekleşir.

  Kuzey Kıbrıs Varış Havalimanı Ercan Uluslararası Havalimanı
  İstanbul - Kıbrıs uçuş süresi 1 saat 30 dakika
  İzmir - Kıbrıs uçuş süresi 1 saat 20 dakika
  Ankara - Kıbrıs uçuş süresi 1 saat
  Antalya - Kıbrıs uçuş süresi 50 dakika

  Kıbrıs'a Hangi Havayolları ile Gidilebilir?

  Kıbrıs’a THY, Anadolu Jet ve Pegasus’un büyük şehirlerden direkt uçuşları bulunmaktadır. Farklı şehirlerden ise genel olarak İstanbul üzerinden aktarmalı uçuşlar vardır.

  Kuzey Kıbrıs'ta Kaç Tane Havaalanı Var?

  Kuzey Kıbrıs’ta tek bir havalimanı vardır. Ercan Uluslararası Hava Limanı Lefkoşa'ya 23 km, Gazimağusa'ya 29 km uzaklıktadır. Bu havalimanından tüm dünyaya Türkiye üzerinden uçuşlar düzenlenir.

  Gazimağusa’da bulunan Geçitkale havalimanı ise Türkiye’den sivil uçuşlar için kullanılmıyor. Askeri hava üssü olarak kullanılan bu havalimanı Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na (KTBK) tahsis edildi.

  Ticari uçuşlara sadece Ercan Havalimanı açıktır. Ercan Havalimanı çok yoğun ve dinamik bir havalimanı olarak dünyanın en popüler havalimanları arasında yer alır. Kıbrıs gezilecek yerler ve tatil açısından ç0k önemli bir uğrak noktası olması sebebi ile bu havalimanı çok yoğun şekilde çalışır.

  Kıbrıs Ercan Havaalanına Ulaşım Nasıldır?

  Uçuş saatlerine bağlı olarak adanın 5 farklı bölgesinden KIBHAS havaalanı otobüs servisleriyle düzenli ulaşım hizmeti verilmektedir. Lefkoşa, Gazimağusa, Lefke ve Güzelyurt otobüs terminallerinden, Girne’den ise Colony Hotel önünden hareketle Ercan Havaalanına ulaşım sağlanır. Genel olarak uçuş saatlerine göre düzenlenmiş otobüs seferleri özellikle yoğun yaz aylarında artırılarak devam eder. Ercan Havaalanı KKTC başkenti Lefkoşa’ya 23 km uzaklıktadır. Gazimağusa’ya ise 29 km uzaklıkta bulunmaktadır.

  Kıbrıs Ercan Havaalanına araç kiralayarak ya da transfer ayarlayarak da gidebilirsiniz. Kıbrıs’ta araç kiralamak oldukça kolay olduğundan seyahatlerinde daha esnek olmak isteyenler kiralık araç ile ulaşımlarını sağlamaktadır. Özellikle kalabalık grupların ulaşımı için de transfer araçlar oldukça büyük kolaylık sunar.

  Kıbrıs Uçak Bileti Fiyatları Ortalama Ne Kadardır?

  Kıbrıs uçak bileti fiyatları özellikle yaz veya kış zamanlarında değişiklik göstermektedir. Kış aylarında 900 – 1500 TL arasında olan bilet fiyatları sezonda yani yaz aylarında 1500 – 2500 civarına kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatlar genel olarak aktarmasız yani direkt uçuşların fiyatlarıdır. Aktarmalı uçuşlarda fiyatlara ortalama 400 – 600 civarında ek bilet fiyat farkı eklenebilmektedir.

  Bilet fiyatları, farklı havayolları firması olmasına göre ortalama olarak aynı seviyededir. Sadece uçuş zamanı yaklaştığında fiyatlar artarak değişir. Eğer Kıbrıs’a seyahat edecekseniz öncesinden planlayarak bilet almanızda fayda vardır.

  Kıbrıs’a Hava Yolu Dışında Nasıl Seyahat Edilir?

  Kıbrıs’a hava yolu dışında deniz yoluyla da seyahat etmek mümkün. Alanya Limanı (Antalya, Türkiye), Mersin Limanı ve Taşucu Limanı (Mersin, Türkiye) olmak üzere farklı limanlardan Kıbrıs’a deniz seferleri düzenlenir. Deniz yoluyla Kıbrıs’a seyahat 6 - 9 saat kadar sürer. Deniz otobüsü ve feribot tercih edilebilir. Kıbrıs’a Türkiye’den düzenlenen deniz seferleri ise şöyledir;

  • Taşucu, Alanya ve Mersin’den – Girne Seferi
  • Taşucu ve Mersin’den – Gazimağusa Seferleri

  Deniz seferi fiyatları ise 495 TL ile 740 TL civarındadır. Arabayla Kıbrıs’a gitmek isteyenler deniz yolunu tercih ederler. Kıbrıs’a erken tarihli alınan uçak biletleri oldukça uygun fiyatlı olması açısından avantaj sağlar.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp