Kıbrıs'a Arabayla Nasıl Gidilir?

kıbrıs'a arabayla nasıl gidilir?

20

ubat

2023

08:35

İçindekiler

  Dört tarafı denizle çevrili olan Kıbrıs adası, geniş bir kitle tarafından her mevsim sıklıkla ziyaret edilir. Turizm açısından fazlasıyla dikkat çeken bu yere ulaşım ise çok çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir. Kendi arabasıyla Kıbrıs ziyareti gerçekleştirmek isteyenler ise Türkiye'den Kıbrıs’a arabayla nasıl gidilir sorusunun cevabını merak eder. 

  Ada olması nedeniyle kara yolu ulaşımı için uygun olmayan Kıbrıs’a arabayla gidiş ise düzenlenen vapur seferleriyle mümkün hale gelir. Araçlarla birlikte binilebilen feribotlar, Türkiye’nin Mersin ilçesindeki Taşucu’ndan kalkış yapar. Arabayla bu noktaya giden kişiler, feribota binerek araçla birlikte deniz seyahati yapabilir, Kıbrıs’ta feribottan inerek araçlarıyla diledikleri yere gitme imkânı bulabilir. 

  Bu nedenle isteyen herkes Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyorsa oradan aracıyla birlikte Mersin’e gidebilir, ardından Taşucu’ndan araçlı vapura binerek Kıbrıs’a kolaylıkla geçiş yapabilir. Bu sayede Kıbrıs’ta araç kiralamak zorunda kalmadan her yeri görme imkânı bulan kişiler, arabayla seyahat etmenin avantajını elde edebilir. 

  Kıbrıs’a Arabayla Geçiş Sürecinde Türkiye’den Çıkış İşlemleri 

  Arabayla Kıbrıs’a geçme imkânının olduğunu bilen ve bu imkândan yararlanmak isteyen kişiler Kıbrıs’a araç geçişi sürecinin prosedürlerine uymak ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekir. Bu adımları kısaca şu şekildedir. Araçla Türkiye’den çıkış yapılabilmesi için öncelikle pasaport işlemlerinin tamamlanması gerekir. Türkiye üzerinden başka ülkelere geçiş için sınır bölgesinde nasıl pasaport işlemleri gerçekleştiriliyorsa Mersin’deki Taşucu’nda da araçlar için benzer işlemlerin yapılması gerekir. Bu tür işlemler ise triptik olarak adlandırılır. Bir nevi aracın Türkiye sınırlarından çıkış yaptığını gösteren bu belge için gerekli işlemler Mersin Taşucu limanında kolaylıkla yapılabilir. 

  Arabayla Kıbrıs’a Giriş Yapılırken Gerçekleştirilen İşlemler

  Kıbrıs’a araçla gitmek söz konusu olduğunda Türkiye sınırlarında yapılan işlemlerin yanı sıra; Kıbrıs’a girişte gerçekleştirilmesi gereken prosedürler de vardır. Normal şartlarda uçakla adaya giriş yapılacağı zaman sadece kimlik kartı ile işlem yapılması mümkün olmasına rağmen arabayla liman üzerinden giriş yapılacağı zaman hem kimliğe hem de pasaporta ihtiyaç duyulur. 

  Araçla Kıbrıs ziyareti yapılacaksa pasaportun da beraberinde götürülmesi gerekir. Aksi takdirde Kıbrıs’a araç sokulması mümkün değildir. Bu yüzden araçla seyahat edilmesi planlanıyorsa öncelikle pasaport edinilmesi gerekir. Pasaport ve kimlik belgelerine ek olarak araç ruhsatının da olması büyük önem taşır. Araç ruhsatı olmadan aracın adaya girişine izin verilmez. 

  Normal şartlarda kimlik, pasaport ve araç ruhsatı gibi belgeler Kıbrıs adasında 30 gün geçirileceği zaman yeterlidir ancak çok daha uzun sürekli konaklamalarda aracın MTV vergi ücretinin de yatırılması ve bu ücretin yatırıldığına dair belgenin de seyahat esnasında taşınması gerekir. Böylece Kıbrıs’taki gezi sürecinde herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ve istenen yerlere araçla gitmek mümkün hale gelir. 

  Kıbrısa Türkiyeden Gidiş İçin Hangi Limanlar Kullanılabilir

  Kıbrıs'a Türkiye'den Gidiş İçin Hangi Limanlar Kullanılabilir?

  Kıbrıs’a gidileceği zaman havayolu yerine deniz yolu tercih edecekse, ilgili limanlardan geçiş sağlanmalıdır. Akdeniz’de bulunan bu adaya gidiş için ise her gün düzenlenen feribot seferlerinden rahatlıkla yararlanılabilir. Bu noktada Kıbrıs’a feribotla gitmek için hangi limanların kullanılabileceği merak konusu olur. Alanya ve Mersin gibi çeşitli illerde yer alan limanlardan feribota binmek mümkün olur. Kıbrıs’a varmak için geçen feribot yolculuğunun süresi ise hangi limandan geçişin sağlandığına göre farklılık gösterir. 

  İsteğe bağlı olarak Mersin'de bulunan Taşucu limanını tercih etmek ve buradan feribota binmek mümkündür. Buradan kalkan feribotlar Kıbrıs'ta yer alan Girne limanına varır. Bu aşamada deniz yolculuğu ise 4 ile 4.5 saat kadar sürer. Kıbrıs’a gitmek isteyen kişiler Alanya'dan kalkan feribotlara da yönelebilir. Buradan kalkan feribotlar ise ortalama 3.5 saat sonra Kıbrıs’taki limana ulaşır. 

  Bu iki limandan feribot için yer ayırtmak isteyenler telefonda veya internet üzerinden kolaylıkla işlem yapabilir. Böylece saniyeler içerisinde feribot bileti satın alınabilir. Bunun yanı sıra limanlarda yer alan gişelerden de bilet alınabilir. 

  Kıbrıs’a Giden Feribot Fiyatları Ne Kadar?

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de feribot fiyatları olur. Özellikle Kıbrıs’a arabasıyla beraber gitmek isteyen kişilerin tek tercihi feribot kullanımı olur. Bu nedenle feribot fiyatları hakkında net bilgi edinmek oldukça önemlidir. 

  Muazzam bir güzelliği olan ve her dönem ziyaretçilerine ev sahipliği yapan Kıbrıs’a feribotla gidileceği zaman kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Fiyatlar ise araçlı ya da araçsız geçişe bağlı olarak fiyatlar farklılaşır. Ayrıca feribotun hangi limandan kalkacağı da fiyatlar üzerinde fazlasıyla etkili olur. 

  Kıbrıs’a geçiş için feribot hizmeti sunan farklı şirketler mevcuttur. Bu şirketlerin sunduğu fiyatlar da birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle güncel fiyatları öğrenmek için telefonla iletişime geçilebilir ya da internet üzerinden net bilgi alınabilir. 

  Kıbrıs'a Arabayla Gitmek İçin Ne Gerekli? 2023

  Türkiye’den Kıbrıs’a gitmek isteyen kişiler iki farklı seçeneğe yönelebilir. Bunlardan ilki hava yolu iken diğer seçenek deniz yoludur. İstenen zamanda uçuş yolunu tercih edenler aktarmasız olarak adaya gidiş sağlayabilir. Ancak arabasıyla Kıbrıs adasına gitmek isteyenler için tek seçenek deniz yolculuğu olur. 

  Deniz üzerinden ulaşım için hem Mersin’de hem de Aydın’da bulunan limanlarda feribota bitmek mümkündür. Araçla beraber seyahat imkânı sunan bu feribotlarla gidileceği zaman herhangi bir sorun yaşanmaması adına gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve seyahat süresi boyunda güvenle muhafaza edilmesi gerekir. 

  Arabayla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidileceği zaman gerekli olan evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Yurt dışı çıkış belgesi yani triptik

  • Pasaport

  • Kimlik

  • Kıbrıs’a girişte araç için en az 6 aylık Kıbrıs sigortası (sigorta limanda yaptırılabilir)

  • Vergi harcı ödemesi

  Kıbrıs’a gidiş için gerekenler eksiksiz olduğu takdirde Kıbrıs’a feribotla ulaşım mümkün olur. Mersin Taşucu limanı ve Alanya limanı üzerinden araçlı feribota binmek mümkündür. Bu feribotlar için bilet alma işlemini ise telefonla ya da internet üzerinden yapmak oldukça kolaydır. Ayrıca limanda bulunan gişelerden de bilet alınabilir. 

  Türkiye’deki Ehliyet Kıbrıs’ta Kullanılır mı?

  Türkiyedeki Ehliyet Kıbrısta Kullanılır mı

  Kuzey Kıbrıs seyahati için arabayla birlikte gidiş sağlamak isteyen kişiler arasında merak edilen konulardan biri de Türkiye’deki ehliyetin Kıbrıs’ta kullanılıp kullanılamayacağı konusu olur. Bu aşamada bilinmesi gereken en önemli detay Kıbrıs’ta trafiğin Türkiye‘ye göre ters işlemesidir. Bu nedenle araçla trafiğe çıkmak alışana kadar rahatsız edici olabilir. 

  Şayet 30 gün ya da daha kısa süre Kıbrıs’ta kalınacaksa Türkiye’deki ehliyet kullanılabilir. Bununla birlikte 30 günden daha fazla süre adada zaman geçirilecekse araçla uyumlu olan bir ehliyete ihtiyaç duyulur. Bu da KKTC ehliyeti ile ehliyetin yenilenmesiyle mümkün olur. Bu tür durumlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki sürücü kurslarından yararlanmak mümkündür. 

  Türkiye’deki Araç Sigortası Kıbrıs'ta da Geçerli mi?

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne araç getirmeyi planlayanların çeşitli prosedürleri tamamlaması ve gerekli evraklarla adaya gitmesi gerekir. Bu aşamada Türkiye’deki araç sigortasının Kıbrıs’ta da geçerli olup olmadığı merak edilir. 

  Günümüzde araçlarını götürmek yerine Kıbrıs’ta araç kiralayanların sayısı oldukça fazla olmasına rağmen bu deneyimi kendi araçlarıyla yaşamak isteyenler de azımsanmayacak kadar fazladır. Bu tür durumlarda Türkiye’deki araç sigortası Kıbrıs adasında geçerli olmadığı için KKTC sınırından giriş yapmadan önce araç sigortasının yaptırılması gerekir. Bu noktada ister istemez 1 aylık KKTC trafik sigortası ne kadar sorusunun cevabı merak edilir. 

  Güncel fiyatlarla ilgili bilgi alınarak sigorta yaptırılması birçok açıdan araç sahiplerinin korunmasına destek olur. Örneğin; kişi Kuzey Kıbrıs’ta trafikte seyir esnasında herhangi bir kazaya dâhil olduğu zaman zorunlu trafik sigortası sayesinde karşı tarafa verilen zarar karşılanır. Ortaya çıkabilecek olan zararlara karşı koruma sağlayan araç sigortası, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre trafikte bulunan her araca yapılmalıdır. Bu nedenle Kıbrıs’a gidecek kişilerin de bu konuda bilgi sahibi olması ve gerekli işlemleri eksiksiz şekilde yapması oldukça önemlidir. 

  Kıbrıs'tan Türkiye'ye Arabayla Nasıl Gidilir?

  Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a kendi aracıyla giden kişilerin sayısı ne kadar fazla ise Kuzey Kıbrıs’tan Türkiye’ye araç getirenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bu nedenle TC vatandaşlarının KKTC plakalı araçlarını Türkiye'ye getirip getiremeyeceği merak konusu olur. 

  Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden kişiler, kendi adlarına kayıtlı olan bir adet yabancı plakalı aracı geçici olarak Türkiye’ye getirme imkânına sahiptir. Ancak bu kişilerin KKTC’de yerleşik bir hayata sahip olması ve son bir yılda minimum 185 gün fiilen Kuzey Kıbrıs’ta bulunması gerekir. 

  Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne öğrenim görmek, çalışmak ya da geçici görevde çalışmak için giden ve kesin olarak Türkiye’ye dönüş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise yabancı plakalı araçlarını geçici olarak dahi Türkiye’ye getiremezler.

  Kıbrıs’ta araba almak için gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak aracı taşıyacak olan taşıyıcı firmadan bilet alınması gerekir. 

  • Ardından Kuzey Kıbrıs’taki herhangi bir vergi dairesine ödeme yapılması ve “Araç Çıkış Belgesi” alınması gerekir. 

  • Adadan çıkış yapılacağı gün taşıyıcı firma tarafından araç belgeleri ve araç çıkış evrakları işleme konur. 

  • Evraklar onaylandığı gibi gümrük çıkış kapısında ilk önce şahıs, ardından araçla ilgili çıkış işlemleri yapılmalıdır. Bu süreçte pasaportlar, araç evrakları ve aracın gümrük kontrolü gibi işlemler tamamlanır. 

  • Tüm bu işlemlerin ardından taşıyıcı gemiye araç yerleştirilir. Böylece Türkiye’ye geçiş sağlanır. 

  Yapılması gereken tüm bu işlemlere ek olarak Kuzey Kıbrıs’ta aracın sigortasını yaptırmak da oldukça faydalı olur. Çünkü sigortası yapılmayan araçlar Türkiye’ye girişte zorunlu olarak sigortalandırılır. 

  Kıbrıs'tan Gelen Araç Türkiye'de Ne Kadar Kalabilir 2023?

  Kıbrıs’tan araba getirmek isteyen kişiler, bu araçların Türkiye’de ne kadar süre için kalabileceği konusunda da araştırma yapar. Bu sorunun cevabı ise oldukça basittir. Türkiye’ye getirilen bu araçlar en fazla iki yıl boyunca Türkiye sınırlarında muhafaza edilebilir. İki yılı aşan araçlar için ise para cezası ödenmesi gerekir. Ayrıca araç yurt dışına gönderilir. Böyle durumlarda ise aracın Kuzey Kıbrıs’a götürülmesi ve 6 ay orada kalması için uygun koşulların sağlanması en doğru adım olur. 

  Ayrıca Türkiye’ye getirilen bu araçların sadece yasal hak sahipleri tarafından kullanılmasına müsaade edilir. Aracın başkasına verilmesi, kiralanması ya da satılması mümkün değildir. Kuzey Kıbrıs’tan araç almak isteyenlerin yapması tavsiye edilenler ise aşağıdaki gibidir:

  • Satın alma işlemi öncesinde aracın 3 ya da 4 farklı ustaya gösterilmesi faydalı olur. 

  • Aracın vergi borcu olup olmadığı vergi dairesinden kontrol edilmelidir. 

  • Araç için ücret ödeneceği zaman muhtarın yanında bu işlemi gerçekleştirmek gerekir. 

  • Aracın son 6 aydır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğundan emin olunmalıdır. 

  Tüm bu detaylara dikkat edilerek Kıbrıs’ta araç alınabilir ve gerekli işlemlerin ardından aracın Türkiye’ye getirilmesi sağlanabilir. 

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp