Kıbrıs'a Taşınmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

kıbrıs'a taşınmak hakkında sıkça sorulan sorular

22

Austos

2022

08:40

İçindekiler

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem ekonomik hem de yaşamsal olarak sunduğu avantajlar sebebi ile sadece Türk vatandaşları için değil dünya üzerindeki farklı milletlerdeki insanlarında yaşamak istediği bir ada ülkesidir. En güvenli ülkelerin başında gelen Kuzey Kıbrıs; eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal yaşama kadar keyifli ve huzurlu bir yaşam sunar. Sadece doğal güzellikleri ile değil tarihiyle de göz dolduran Kıbrıs’a taşınmak isteyenlerin merak ettikleri bazı konulara cevap vermeye çalıştık.

  Kıbrıs'ta Yaşam Maliyetleri Ne Kadardır?

  Kuzey Kıbrıs’ta alışveriş Türkiye’den biraz farklıdır. Türkiye’de yer alan büyük ve seri marketler zincirleri Kıbrıs’ta bulunmaz. Bunların yerine bölgesel market ve alışveriş merkezleri vardır. Bu sebeple de fiyatlar marketlerde değişiklik gösterebilir. 2022 senesi için Kıbrıs’taki market fiyatları hakkında bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs Market Fiyatları 2022” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta gölgelere göre fiyatlar %15 – 20 oranında değişiklik gösterebilir. Ortalama 1 çocuklu 3 kişilik bir ailenin temel giderleri ortalama olarak şu şekildedir; Ortalama bir kira 4-7 bin TL arasındadır. Gıda giderleri 1 bin TL civarında, benzin 1 bin TL ve anaokulu 4.500 TL civarında olup sigorta ise ortalama 1000 TL civarındadır. Maaşlar da farklılık gösterir ortalama maaş 1500 Euro civarında olup mesleklere göre farklılık gösterir. Bir mimar 14 bin TL alırken bir muhasebeci 10 bin TL civarında olmaktadır.

  Kıbrıs'ta Oturma İzni Nasıl Alınır?

  Kuzey Kıbrıs’ta oturma izni alma işlemleri oldukça kolaydır. Kuzey Kıbrıs’ta iki tür oturma izni alınabilir. Bunlardan biri geçici diğeri ise kalıcıdır. Geçici oturma izni için Kuzey Kıbrıs bankalarından birinde hesabınızın olması ve gayri menkul alım sözleşmesi gerekir.

  Kalıcı oturma izni almak için en hızlı ve kolay yol ise bir mülkiyet satın almaktır. Oturma izni almada Türk vatandaşlarında kolaylık tanınır. Yaşam maliyetlerinin uygun olması, ekonomisi, tarihi, doğası, iklimi, sunduğu güvenli ve huzurlu yaşam koşulları ile birçok kişi Kıbrıs satılık ev seçeneklerine bakarak ev sahibi olmak ve oturma izni almak için başvuruda bulunur.

  Kıbrıs'ta Trafik Nasıl Akar?

  Kıbrıs’ta benzin fiyatları oldukça uygundur. Ayrıca araç sahibi olmak kolay olduğundan herkesin kendi özel aracı vardır. Ancak Türkiye’den ayrı olarak Kıbrıs’ta trafik sol şeritten akar bu sebeple alışkın olmayanlar için zor olabilir. Ancak yoğun bir trafik olmadığından alışmak da kolay olacaktır. Ayrıca bazı kurallara da dikkat etmek önemlidir.

  • Döner kavşak-k ve çemberlerde sağ taraftan gelen trafik önceliklidir.
  • Ana yola çıkarken ilk sağ sonra sol taraf kontrol edilir
  • Kıbrıs’ta araçlarda şoförlerin cep telefonu ile konuşması yasaktır ve cezası da oldukça yüksektir.
  • Araçlarda emniyet kemeri takılması zorunludur. Takılmadığı tespit edildiğinde yüksek para cezası ödenebilir.
  • Şehir içerisinde ve anayollarda bulunan çift sarı çizgilere park edilmesi yasaktır.
  • Şehir içi yani yerleşim yerlerinde 50 km yerleşim dışında ise hız sınırı 65 km’dir. Yollarda hız tespit kameraları bulunur. Aşımı tespit edildiğinde para cezası kesilir.
  • Kuzey Kıbrıs’ta trafik şıkları yoktur.
  • Tüm yollar çift şeritli olduğundan araç kullanımında zorluk yaşanmaz.

  Kıbrıs'taki Satılık Ev ve Daire Çeşitleri ve Fiyatları Ne Kadardır?

  Kuzey Kıbrıs’ta eğitim, tatil veya yaşamak için olsun dünya üzerinden yaşamak için en huzurlu ve güvenli ülkelerin başında gelir. Yatırım olarak da bu güzel ada ülkesi çok fazla avantaj sunar. Kıbrıs’ta kiralık veya satılık birçok alternatif sunulur.

  Satılık ev ya da villa seçenekleri hem yaşam hem de yatırım olarak avantaj sunar. İsterseniz satılık lüks rezidans tercih edebilirsiniz. Süper lüks dairelerde, şehir merkezinde sosyal yaşama yakın bir ev ile Kıbrıs’ın dinamik hayatının içerisinde olabilirsiniz. Huzurlu bir yaşam isteyenler için villa veya şehir dışındaki ev seçecekleri de vardır. İsterseniz denize sıfır bir villa ya da dağ manzaralı villa ve daire alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs satılık ev ve daire fiyatları bulunduğu yere, özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ancak Türkiye şartlarına göre çok daha uygun fiyatlarla ultra lüks bir gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. Yatırım ya da yaşam amaçlı olsun Kıbrıs’ta satılık ev ve daire seçenekleri için Döveç uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp