Kıbrıs'ın Para Birimi Nedir

kıbrıs'ın para birimi nedir

21

February

2022

08:30

İçindekiler

  En sevilen yerlerden biri olan Kıbrıs, hem doğal güzellikleri hem de kültürel zenginlikleri bakımından geziseverlerin ilk adresleri arasında yer alır. Aynı zamanda yaşamak için de oldukça ideal bir yer olan Kıbrıs, iki farklı devletin bulunduğu topraklara sahiptir.
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs olarak ikiye ayrılan adaya gitmek isteyen insanlar, burada hangi para biriminin kullanıldığını merak eder. Farklı ülkelere ait olan bu topraklarda kullanılan para birimleri de değişiklik gösterir. Bu nedenle adayı ziyaret etmeden önce konuyla ilgili net bilgi almanız ve buna göre hareket etmeniz önemlidir.

  • Güney Kıbrıs Para Birimi:

  Güney Kıbrıs‘a gideceğiniz zaman düşünülenin aksine Kıbrıs Lirası yerine euro kullanmanız gerekir. Uzun yıllar boyunca bölgede Kıbrıs Lirası kullanılmasına rağmen günümüzde aktif olarak euro kullanımı geçerlidir.

  Kıbrıs'ın Para Birimi Nedir

  Avrupa Birliği’ne katılmasının ardından yerini euro para birimine bırakan Kıbrıs Lirası,  tedavülden kalkmıştır. Ayrıca oldukça turistik bir yer olan Güney Kıbrıs’ta diğer para birimlerinden birçoğu da sıklıkla kullanılır.

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Para Birimi:

  Ülkemizde Yavru Vatan olarak ifade edilen Kuzey Kıbrıs’ta ise resmi para birimi TL’dir. Bununla birlikte TL’nin para piyasasındaki hareketli durumu nedeniyle özellikle İngiliz sterlini kullanımı oldukça yaygındır. Aynı zamanda euro kullanımına olan eğilim de dikkat çekicidir. Alışverişlerden konut alımlarına kadar hemen hemen her alanda özellikle İngiliz sterlininin kullanımı ön plana çıkar. Bu sayede TL’nin değişen kuru nedeniyle kafa karışıklığı yaşanmaz ve beklenmedik zararlar ortaya çıkmaz. Siz de Kuzey Kıbrıs’a gideceğiniz zaman cüzdanınızda daimi olarak bulunduracağınız İngiliz sterlini ya da euro sayesinde alışverişinizi rahatlıkla yapabilir ve gereksiz döviz kuru değişimleriyle uğraşmadan zamanınızı en iyi şekilde geçirebilirsiniz.

  Kıbrıs sunduğu avantajlarla ve gücenilir yaşam ortamı ile hem tatil hem de yaşam için en ideal yerlerin başında gelir. Kıbrıs’ı tanımak ve gezmek için tatile gitmeyi düşünüyorsanız “Kıbrıs Tatil Rehberi” başlıklı yazımızdan farklı bilgiler edinebilirsiniz.

  Kuzey Kıbrısta Alışveriş Yaparken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir

  Kuzey Kıbrıs’ta Alışveriş Yaparken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

  KKTC’de resmi para biriminin Türk Lirası olmasına rağmen alışveriş sürecinde euro ve İngiliz sterlini kullanımının aktif olması durumu ister istemez insanların kafasını karıştırır. Siz de alışveriş yaparken sürekli TL’nin euro ve Sterlin tutarını hesaplamak zorunda kalacağınızdan endişe ediyorsanız aslında yapmanız gereken oldukça basittir.

  Kıbrıs’ta hemen hemen her yerde euro, İngiliz sterlini ve dolar kullanılır. Bu nedenle günlük ufak harcamalar dışında doğrudan bu para birimlerini kullanabilir, böylece paranızı sürekli döviz kurlarında TL’ye dönüştürmek zorunda kalmazsınız.

  Özellikle araba ve ev satın alma işlemlerinde TL yerine İngiliz sterlini kullanmayı tercih eden Kuzey Kıbrıs halkı, TL’nin sürekli değişim gösteren değeri karşısında da zarar etmemiş olur. Bu durum özellikle yabancı yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’ta konut üzerine yatırım yapmasını sağlarken araba sektörünün de fazlasıyla aktif olmasına imkan tanır.

  Böylece günlük alışverişlerinizin ve harcamalarınızın yanı sıra, ev kiralarken ya da araba satın alırken de kolaylık yaşarsınız. Uygun fiyat aralıklarında yer alan seçeneklerden kolaylıkla yararlanabilir, refah ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz. Dilerseniz tatil için gittiğiniz Kıbrıs’ta keyifli ve eğlenceli anlar yaşayabilir, harcamalarınızı da kontrol altında tutabilirsiniz.

  Döveç olarak sunduğumuz projeler ile ister satılık isterseniz de kiralık ev konusunda lüks ve kaliteli konutlara sahip olabilirsiniz. Kıbrıs satılık villa ve ev seçeneklerimizde en uygun fiyat seçenekleri için uzman ve profesyonel ekibimizi arayabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp