Kıbrıs'ın Telefon Kodu Kaçtır?

İçindekiler
  Pzt, 21 Mar - 09:44

  Kıbrıs birçok açıdan Türkiye ile aynı yasal ve kamusal düzenlemelere tabidir. Resmi tatiller ve bayramlar da aynıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye arasındaki haberleşme iletişim trafiği de seyahat trafiği gibi her zaman yoğundur. Bu nedenle de seyahat ve iletişim için kolaylıklar sağlanır.

  Yavru Vatan olarak da tanımlanan Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin bir parçası gibidir. Türkiye Ulusal Numaralandırma Planı’na dâhil olan Kuzey Kıbrıs’ın ülke kodu +90’dır. Sabit hatların alan kodu ise 0392’dir.

  Mobil operatörler 546, 533 gibi Türkiye ile aynı kodlarla başlar. Kuzey Kıbrıs’tan Türkiye şehirlerarası çıkış ile aranabilir. Yani Ankara aranacaksa 0312 ile aramak yeterli olacaktır.

  Kıbrıs’ta Cep Telefonu Kullanımı Farklı mıdır?

  Kıbrısta Cep Telefonu Kullanımı Farklı mıdır

  Kıbrıs’ta Türkiye’de yer alan belli başlı GSM operatörlerinin hatlarını kolayca kullanabilirsiniz. Ancak Kuzey Kıbrıs’a gittiğinizde cep telefonunuzu uluslararası dolaşıma açtırmanız gerekir yoksa Kıbrıs’a gittiğinizde hattınız çalışmaz.

  KKTCCELL (Turkcell ) ve Telsim Vodafone dışında bir hat Kıbrıs’ta geçerli değildir. Başka bir hattınız varsa Kıbrıs’a gidince bu hatlardan almanız gerekir. Ama bu hatlardan birini kullanıyorsanız yurt dışına açtırarak kullanım sağlayabilirsiniz. İnternet, konuşma ve mesaj paketlerinizi önceden yurtdışına göre ayarlarsanız rahat edersiniz.

  Kıbrıs’ta Acil Telefon Numaraları Nelerdir?

  Kıbrıs’ta acil durumlarda aranacak telefonları bilerek çok daha güvenli hareket edebilirsiniz. Kıbrıs acil yardım konusunda oldukça iyidir.

  Zaten bu güzel ada ülkesinde suç oranının çok düşüktür. Buna bağlı olarak da yaşam kalitesi yüksek bir ülkedir. Çok kısa zamanda acil servis istekleri yanıtlanır. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da acil yardım telefon numaraları vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ambulans - 112
  • Polis - 155
  • İtfaiye - 199
  • Orman Yangını - 177
  • Sahil Güvenlik - 158
  • Elektrik Arıza - 188
  • Telefon Arıza - 161

  Güvende Kal Uygulaması Nedir?

  Güvende Kal Uygulaması Nedir

  Kıbrıs’ta Covid 19 düzenlemeleri gereği kullanılan dijital uygulamadır. Bu uygulama Türkiye’de uygulanmakta olan Hayat Eve Sığar uygulamasına benzer. Akıllı telefonlara Güvende Kal uygulamasının indirilmesi gerekir. Buradan KKTC Giriş Formu adımından Dijital Seyahat Belgesi alınması zorunludur. Aşı belgelerinin yanı sıra PCR test sonuçları da bu uygulamadaki QR kodu ile okunabilir. Dijital Seyahat Belgesi ve QR kodu oluşturmayan yolcular KKTC’ye giriş yapamaz.

  Covid 19 pandemi dönemi KKTC yönetimi tarafından başarılı şekilde yönetilmiştir. Getirilen kontroller ve yasaklar sayesinde ülke oldukça güvenli bir hale gelmiştir. Kıbrıs’ta sigorta yaptırmakta mümkündür. Bu konuda merak ettiğiniz konular varsa da “Kıbrıs’ta Hayat Sigortası Yaptırmak” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta İşinize Yarayacak Telefon Uygulamaları

  Güvende Kal uygulaması zaten zorunludur. Bu uygulamanın telefonunuzda olması gerekir. Bunun dışında Kıbrıs’ta ve yurt dışında başka yerlerde işinize çok yarayacak bazı uygulamalar vardır;

  • Free WiFi Finder

  Bu uygulama size en yakınınızdaki WiFi bağlantılarını bulma kolaylığı sağlar. Otomatik olarak sizi menzilinizdeki WiFi ağına bağlar. Böylece internetsiz de kalmazsınız.

  • The Weather Channel

  Hava durumunu her an takip etmenizi sağlayan bir uygulamadır. Bulunduğunuz yere göre gün içinde havanın nasıl olacağını görebilirsiniz.

  • AroundMe

  Her yerde çok işinize yarayacak bu uygulama bulunduğunuz konum etrafında aradığınız ne varsa size gösterir. Banka, benzin istasyonu, otel ya da eczane gibi seçimler yaparak konumunuza göre en yakın lokasyonu bulabilirsiniz.

  • XE Currency

  Bu uygulama ile finansal ayarlamalarınızı kolaylaştırabilirsiniz. Canlı döviz kurlarına ulaşmanızı sağlayan uygulama para birimlerini sürekli günceller.

  • TripAdvisor

  Gittiğiniz yerlerde en iyi otel, restoran, uçak bileti ya da gezilecek lokasyonlar gibi şeyleri birebir deneyimleyen kişilerin yorumlarıyla değerlendirebilirsiniz.

  • Packing Pro

  Gezeceğiniz şehirler için ne gibi kıyafet ya da eşyalara ihtiyacınız olduğunu size söyleyen çok kullanışlı bir uygulamadır. Yanınıza ne almanız gerektiğini bu şekilde öğrenebilirsiniz.

  • Rome2Rio

  Gittiğiniz yerlerde iki lokasyon arasında hangi ulaşım seçeneklerinin olduğunu ve daha ekonomik olduğunu gösteren bir uygulamadır.

  • CityMaps2Go

  Bir dijital harita uygulamasıdır ve çevrimdışı olarak da çalışabilir.

  KKTC tatil, eğitim, sosyla yaşam ve iş açısından olsun birçok fırsatlar sunar. Özellikle Türkiye’den gelen yatırımcılar yaptıkları yatırımların hızlı sonuçlarını görürler. Yatırım açısından özellikle gayrimenkul ön plandadır. Satılık daire, villa seçeneklerinin fiyatları oldukça uygundur. Siz de yatırım ya da yaşama amaçlı bir gayrimenkul düşünüyorsanız Kıbrıs satılık villa, rezidans veya daire projelerimize bakabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp