Kıbrısta Araç Kiralama

kıbrısta araç kiralama

22

Ekim

2021

08:27

İçindekiler

  Araçla istediğiniz yere ekonomik ve kolay şekilde gidebilirsiniz. Adanın farklı yerlerindeki koyları, plajları ve turistik noktaları keşfedebilirsiniz. Kıbrıs’ta araç kiralamada güvenilir bir firma bulmalısınız. Sizin için her şeyle ilgilenecek, yazsal konularda sizi bilgilendirecek bir firma olmalı. Döveç Kıbrıs’ta her konuda yanınızda olan bir firma olarak araç kiralama da güvenilir olanakları sizinle paylaşır.

  Güvenle istediğiniz model aracı kiralamanıza yardım eder. Uçaktan iner inmez istediğiniz aracı karşınızda bulabilirsiniz. İster şoförlü ister şoförsüz olarak araç kiralayabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta Trafik Kuralları Nasıldır?

  Araçlar Kıbrıs trafiğinde sol şeridi kullanır. Trafik çemberlerinde yol hakkı sağdan gelen araçlara aittir. Araç içinde tüm yolcular kemer takmak zorundadır. Kavşak ağzına gelen araçlar gidecekleri yöne en yakın şeritte bekler. 120 cm’den küçük çocuklar ön koltukta yolculuk yapamaz.

  Motorlu araç ehliyetiyle tüm ülkelerden gelen yabancılar araç kullanabilir. Türkiye’den aracıyla giden misafirlerin araç sigortası yaptırması zorunludur. Kuzey Kıbrıs’ta araç kiraladığınızda trafiğe alışmak için birkaç kez alıştırma yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için ise “Kıbrıs’ta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  Trafiğin soldan akması sizi şaşırtabilir. Ama kısa sürede alışırsınız. Kiralık araçları yalnızca araç sözleşmesinde adı geçen kişi kullanabilir. Ana yollarda ve şehirde bulunan sarı çift çizgili alanlara park etmek yasaktır.

  Kıbrıs’a Araçla Giderken Ne Gibi Kurallar Vardır?

  Gümrükten araçla geçmek için gereken bazı evraklar vardır. Kıbrıs için sigorta yaptırmak ve feribotta araç için ödeme yapmak gerekir. Kıbrıs’a araç götürürken gerekli evraklar şunlardır;

  Kıbrıs’a Araçla Giderken Ne Gibi Kurallar Vardır

  • Eğer araç size ait değilse mutlaka noterden vekâletname alınmalıdır.
  • Pasaport (Araçla gitmeyenler ise kimlikleri ile giriş yapabilirler)
  • TRİPTİK (Araç için yurt dışı çıkış kâğıdı, ücretlidir)
  • Mersin feribot için önce rezervasyon yapılması önemlidir. Ayrıca feribotta araç ve yolcu için ücretler ayrı ayrı ödenir.
  • Vergi harcı

  KKTC - Gazimağusa’ya yolculuk yaklaşık olarak 13 saat sürer. Giriş sırasında araç için Kıbrıs sigortası istenir. Bu sigortayı limanda yaptırma imkânı vardır. Ancak en az 6 aylık sigorta yaptırılması gerekir.

  Paylaş: