Kıbrıs’ta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir ? 2023

kıbrıs’ta araç kullanırken nelere dikkat edilmelidir ? 2023

18

Mart

2021

11:49

İçindekiler

  Soldan akan trafikte hiç araç kullanmadıysanız, kısa alıştırmalar yaparak alışabilirsiniz. Ancak Kıbrıs’ta trafik çok yoğun olmadığından bu duruma kolay şekilde adapte olabilirsiniz. Vites olarak da mutlaka otomatik vitesli araç tercih etmelisiniz. Çünkü sol ele vites değiştirmek alışkın olmayan için oldukça zor olabilir.

  Kıbrıs’ta dikkat edilmesi gereken trafik kurallarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Döner kavşaklarda ve çemberlerde sağ taraftan gelen trafiğe yol verilir.
  • Ana yola çıkılırken önce sağ taraf sonra sol taraf kontrol edilir.
  • Kıbrıs’ta arada cep telefonuyla konuşmak yasaktır ve cezası yüksektir.
  • Emniyet kemerinin takılması zorunludur ve takılmadığı tespit edildiği durumlarda uygulanan para cezası yüksektir.
  • Anayollarda ve şehir içinde bulunan çift sarı çizgiye park etmek yasaktır.
  • Yolların genelinde sabit görüntüleri hız kameraları bulunur.
  • Yerleşim yeri için de 50 km yerleşim yeri dışında ise 65 km hız sınırı vardır.
  • Hız levhalarındaki hız sınırı aşılırsa kameralar kaydeder ve idari birimlere ceza aktarılır.
  • Kıbrıs’ta trafik lambası yoktur, bunun yerine döner kavşaklar vardır.
  • Kıbrıs’ta alkollü araç kullanmanın cezası çok yüksektir.
  • Ana yollar çift şeritli olduğundan trafik rahattır.

  Kıbrıs’ta yaşam çok kolay ve çok güvenlidir. Trafikten uzak, sessiz sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız da “Kıbrıs’ta Nerede Yaşanır” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

  Kıbrıs’a arabalı feribotla gitmediyseniz araç kiralamak en avantajlı seçenektir. Ancak araç kiralarken bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Her şeyden önce Kıbrıs’taki kiralık araçların plakası kırmızıdır. Bu yasal bir zorunluluktur. Araç kiralarken plakaya bakmalısınız. Ayrıca kiralık araç sözleşmesi adınıza yapılmalıdır. Çünkü polis kontrollerinde bu sözleşme sizden istenir.

  Araç kiralarken otomatik vites araç kiralamak kolaylık sağlar. Aracın kiralık araç yasal standartlarını karşılaması gerekir. Kiralık araçlar için belirlenen yasal düzenlemelere dikkat edilmelidir. Bu açıdan mutlaka önceden araştırma yapmanızda fayda vardır.

  Şehirlerarası yolculuk yapılacaksa daha uzun süreli kiralama yapmak avantajlı olur. Kıbrıs’ta araç büyük rahatlık sağlar. İstediğiniz yere çok daha kolay ve konforlu seyahat edebilirsiniz. Konaklama konusunda da avantajlı seçenek ise ev kiralamaktır. Bu açıdan da Döveç Construction Kıbrıs kiralık ev seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

  Kıbrıs’ta Trafik Kuralları Nasıldır ?

  Araçlar Kıbrıs trafiğinde sol şeridi kullanır. Trafik çemberlerinde yol hakkı sağdan gelen araçlara aittir. Araç içinde tüm yolcular kemer takmak zorundadır. Kavşak ağzına gelen araçlar gidecekleri yöne en yakın şeritte bekler. 120 cm’den küçük çocuklar ön koltukta yolculuk yapamaz.

  Motorlu araç ehliyetiyle tüm ülkelerden gelen yabancılar araç kullanabilir. Türkiye’den aracıyla giden misafirlerin araç sigortası yaptırması zorunludur. Kuzey Kıbrıs’ta araç kiraladığınızda trafiğe alışmak için birkaç kez alıştırma yapabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi için ise “Kıbrıs’ta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  Trafiğin soldan akması sizi şaşırtabilir. Ama kısa sürede alışırsınız. Kiralık araçları yalnızca araç sözleşmesinde adı geçen kişi kullanabilir. Ana yollarda ve şehirde bulunan sarı çift çizgili alanlara park etmek yasaktır.

  Kıbrıs’a Araçla Giderken Ne Gibi Kurallar Vardır ?

  Gümrükten araçla geçmek için gereken bazı evraklar vardır. Kıbrıs için sigorta yaptırmak ve feribotta araç için ödeme yapmak gerekir. Kıbrıs’a araç götürürken gerekli evraklar şunlardır;

  Kıbrıs’a Araçla Giderken Ne Gibi Kurallar Vardır

  • Eğer araç size ait değilse mutlaka noterden vekâletname alınmalıdır.
  • Pasaport (Araçla gitmeyenler ise kimlikleri ile giriş yapabilirler)
  • TRİPTİK (Araç için yurt dışı çıkış kâğıdı, ücretlidir)
  • Mersin feribot için önce rezervasyon yapılması önemlidir. Ayrıca feribotta araç ve yolcu için ücretler ayrı ayrı ödenir.
  • Vergi harcı

  KKTC - Gazimağusa’ya yolculuk yaklaşık olarak 13 saat sürer. Giriş sırasında araç için Kıbrıs sigortası istenir. Bu sigortayı limanda yaptırma imkânı vardır. Ancak en az 6 aylık sigorta yaptırılması gerekir.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp