Kıbrıs’ta Corona Virüs Kısıtlamaları Azalıyor

kıbrıs’ta corona virüs kısıtlamaları azalıyor

15

Mart

2021

09:28

İçindekiler

  Pandemi döneminde sıkı önlemler alan Kıbrıs, salgının yavaşlamasıyla birlikte kısıtlamaları da azaltmaya başlamıştır. Tüm Avrupa ülkeleri mart ayından itibaren önlemlerin gevşetilmesi konusunda hemfikir. Aşılama süreçlerinin gelişmesine bağlı olarak okulların açılması, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması gibi adımlar atılacak.

  Kıbrıs da Avrupa ülkeleriyle aynı şekilde hareket ederek mart ayında kısıtlamalarla ilgili yeni düzenlemeler yapacak. Kıbrıs’a seyahat konusunda oldukça sıkı tedbirler alınmıştı. Yavaş yavaş bu tedbirlerin gevşetilmesiyle Kıbrıs turizm cenneti dinamizmini yeniden harekete geçirecektir.

  Kıbrıs’ Seyahat Ederken Ne Gibi Önlemlerle Karşılaşılıyor?

  Dünya haritasına baktığımızda Covid 19 kısıtlamalarının ülkelere farklı göstergeler sunduğunu görüyoruz. Pandemiye karşı önlemler ve seyahat konusunda ülkeler aldıkları önlemlere göre sınıflandırılmıştır.

  • Düşük düzeyde kısıtlama; Buraya seyahat edilebilir, giriş ve çıkışta karantina olmaz.
  • Orta düzeyde kısıtlama; Buraya seyahat edilebilir ancak covid-19 testi yaptırılması ve karantina önlemlerinin uygulanması söz konusu olabilir
  • Yüksek düzeyde kısıtlama; Buraya seyahat edilemez. Sadece ülke vatandaşları belli gereksinimleri karşılıyorsa seyahat edebilir.

  Kıbrıs orta düzeyde kısıtlama önlemleri almıştır. Covid-19 testi yaptırmak Kıbrıs’a girişte zorunludur ya da uçuştan en az 72 saat önce alınmış negatif testle giriş yapılabilir. Son ondört gün içerisinde özellikle Hollanda, Birleşik Krallık, Danimarka veya Güney Afrika ülkelerinin birinde bulunmuş kişilerin ülkeye girişleri ise kabul edilmiyor. Kıbrıs’ giriş yapan tüm yolcular 10 gün karantina altında tutulur ve HES kodu alınması da zorunludur. Adanın pandemi sürecindeki mücadelesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Pandemi ile Mücadelede KKTC Çok Başarılı Sonuçlar Elde Etti” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Türkiye’den Kıbrıs’a Uçakla Giderken Covid 19 Önlemi Detayları

  Türkiye’den Kıbrıs’a giden yolcuların ibraz ettikleri PCR test sonuçlarında QR kodu bulunması zorunludur. QR kodu olmayan yolcular Kıbrıs’ giremez. Kıbrıs’ta yaşayan ve Türkiye’ye kısa ziyaretten dönen yolcular 10 gün karantinaya girmeleri gerekir.

  Kıbrıs’a uçakla giderken Covid-19 testinizin sonucun QR kod olarak okutmalısınız. Kıbrıs seyahat önlemleri şimdilik bu şekilde olsa da yakın zamanda kısıtlamalar daha da hafifleyecek. Pandemi kısıtlamaları Kıbrıs’ta yavaş yavaş azaltılıyor.

  Yaza doğru ise bu kısıtlamaların daha uygun bir seviyeye çekilmesi düşünülüyor. Eğer siz de bu güvenli adada tatil yapmayı düşünüyorsanız Kıbrıs kiralık ev avantajından yararlanabilir hem lüks içerisinde hem de güvenli şekilde sosyal mesafeyi koruyarak tatil yapabilirsiniz.

   

  Paylaş: