Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir

kıbrıs’ta emlak yatırımı öncesinde nelere dikkat edilmelidir

13

July

2020

16:42

İçindekiler

  Tatil cenneti Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, çok doğru bir yoldasınız. Kıbrıs turizm açısından da ticaret açısından da dünyanın önemli merkezlerinden biri. Bu nedenle akıllı yatırımcılar Kıbrıs’ın yeni emlak projelerini değerlendiriyor. Oldukça iyi fiyatlara Kıbrıs’ın en güzel bölgelerinde gayrimenkul almak mümkün. Ancak Kıbrıs’taki emlak yatırımınızın geri dönüşünün kazançlı olmasını istiyorsanız, bazı önemli noktalara dikkat etmelisiniz.

  Kıbrıs emlak yatırımı öncesinde şunlara mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

  Emlak Tapu Durumu

  Kıbrıs’ta emlak tapuları 3 farklı tapu şeklinde verilebiliyor. Kuzey ve Güney Kıbrıs’ın ayrılmasından sonra mülkiyetle ilgili bazı değişiklikler olmuş. Türk Koçanlı, Eşdeğer Koçanlı ve Tahsis Koçanlı Tapu çeşitleri arasında en güvenilir olanı Türk Koçanlı Tapular’dır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı yaparken tapunun Türk Koçanlı olması en güvenilir seçenektir. Uluslararası olarak da Güney Kıbrıs tarafından da bu tapular tanınır ve geçerli sayılır.

  Alınacak Gayrimenkulün Konumu

  Yatırım için ev alacaksınız konumuna özellikle dikkat etmelisiniz. Kıbrıs’ta yükselişte olan bazı turistik bölgeler var. Bu bölgelerde ev alıp kiraya vermek kazanç sağlar. Üstelik ileride buralardaki konutlar değerlenecektir. Mağusa, Long Beach, Girne, Lefke, Güzelyurt gelişmekte olan bazı bölgeler arasında yer alıyor. Yatırım için doğru yeri seçerseniz kısa sürede emlak yatırımınızı amorti edebilirsiniz.

  Konut Alma Sınırı Ve Oturma İzni

  Kıbrıs’ta konut aldıktan sonra tapu devri yapılır yapılmaz 1 yıl oturma izni verilir. Bu izin her yıl yenilenir. 3 yılın sonunda da süresi oturma izni alınabilir. 65 yaş üzeri süresiz oturma iznini hemen alabiliyor. 11 yıl oturma izni ile vatandaşlık hakkı kazanılıyor. TC kimliği ile 1 adet konut alma hakkınız var. Her TC vatandaşı 1 konut ve bir arazi alma hakkına sahip bulunuyor.

  Vergi, Harç ve Diğer Masraflar

  Kuzey Kıbrıs’ta gelir vergisi yoktur. Kira gelir vergisi için %10 stopaj ödenir. Standart emlak vergisi daire için yıllık 100 TL, müstakil evler için yıllık 200 TL’dir. Belediyeye raiç bedel üzerinden %5 KDV ödenir. Tapu harcı raiç beden üzerinden %3 olarak hesaplanır. Kıbrıs’ta emlak yatırımı konusunda güvenilir bilirkişilerden yardım almak için tıklayınız.

  Kıbrıs’ta ister dağların güzel manzarasında ister deniz kenarında ev ya da villa alma imkânınız bulunuyor. Kıbrıs’ta satılık en güzel villalar hakkında merak ettikleriniz varsa bu yazımızı okuyabilir ya da daha fazlası için tıklayabilirsiniz.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp