Kıbrısta Emlak Yatırımı Yapacakların Bilmesi gereken 5 İpucu

kıbrısta emlak yatırımı yapacakların bilmesi gereken 5 i̇pucu

25

Kasm

2021

15:33

İçindekiler

  Kıbrıs’ta emlak yatırımı yapmayı düşünüyorsanız akıllı bir adım atmış olabilirsiniz. Doğru hamleleri yaparak Kıbrıs’ta birçok açıdan avantaj sağlayan getirisi bol bir emlak yatırımı yapabilirsiniz. Ancak KKTC emlak yatırımı yapmadan önce şunları mutlaka bilmelisiniz;

  • Kıbrıs tapu türlerini tanıyın.

  Her şeyden önce Kıbrıs’ta emlak alacaksanız Kıbrıs’ın tapu açısından biraz farklı düzenlemeleri olduğunu bilmelisiniz. Kıbrıs’ta üç tür tapu vardır. Türk koçanlı, eşdeğer koçanlı ve tahsis koçanlı tapular geçerli tapular olarak sayılır. Ancak güvenilir tapu Türk koçanlı tapudur. Diğer tapularda özellikle eşdeğer koçanlı tapuda Rum tarafındaki eşdeğer mülk sebebiyle sorun çıkma ihtimali vardır. Bu nedenle mülk alırken mutlaka tapu çeşidini önceden sormalısınız.

  • Kazandıran emlak yatırımı için lokasyon keşfedin.

  Emlak yatırımlarda en hızlı ve kazançlı yatırımlar doğru lokasyonlarda emlak almayı gerektirir. Uygun fiyatlı mülk bulabilirsiniz. Ancak mülkün getirisinin olması için değerinin artması gerekir. Yani en kazançlı emlak yatırımları gelişmekte olan bölgelere yapılan yatırımlardır. Kıbrıs’ta bu tarz çok fazla lokasyon bulabilirsiniz. Çünkü turizm açısından çok dinamik bölgeler vardır. Ya da üniversitelerin olduğu bölgelerde de yatırım yapılabilir. Hem kira getirisi hem de ileride mülkün değerinin artması kazançlı yatırım demektir.

  • Vergi ve diğer evrak prosedürlerini öğrenin.

  Emlak bedeli üzerinden %0,5 oranında pul ücreti
  Emlak değeri üzerinden %3 oranında tapu devir harcı
  Emlak değeri üzerinden %5 KDV
  Abonelik ve bağlantı ücretleri1.000 Sterlin ile 1.800 Sterlin

  • Alacağınız gayrimenkulü görün.

  Kıbrıs’ta herhangi bir yerde mülk almadan önce mutlaka mülkü görmelisiniz. Kıbrıs’ a gitmeden de detaylı olarak internetten inceleme şansınız olabilir. Bu noktada mülk alacağınız inşaat firmasına çok dikkat etmelisiniz. İnşaat firmasını projelerine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

  Döveç Construction uzman emlak danışmanlarından ücretsiz destek alarak akıllı ve güvenilir emlak yatırımı için ilk adımı atabilirsiniz. Lokasyon, bütçeye göre emlak, ödeme gibi konularda güvenilir rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Emlak konusunda bilgi almak isterseniz de “Emlak Yatırımı Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Şeyler” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp