Kıbrısta Gezilecek Yerler

kıbrısta gezilecek yerler

27

September

2021

08:45

İçindekiler

  Aşk tanrıçası Afrodit’in doğum yeri olarak mitlerde yer alan ada bir aşk adası olarak balayı turizminin de yıldızıdır. 

  Türkiye’de yaşayanlar için ise ekstra avantajlı tatil olanakları sunar. Çünkü Kıbrıs bize hem çok yakındır hem de Kuzey Kıbrıs’a pasaportsuz ve vizesiz gidilebilir. Mavi bayrak plajlarıyla, antik kalıntılarıyla, tarihi mimarisiyle, gizli kalmış şirin köyleriyle Kıbrıs adası birbirinden şahane turistik destinasyona sahiptir.

  Kıbrıs’ta Nereler Mutlaka Gezilmelidir?

  Bir tatil cenneti olarak Kıbrıs’ın gezilecek, görülecek, keyfi çıkarılacak birçok yeri vardır. Manzaralar adanın dört bir yanında panoramik seyirler sunar. Plajlar ve mavi-turkuaz deniz plaj keyfini eşsiz kılar. Ormanlar tertemiz havayı ve yemyeşil manzarayı size hediye eder. Eğer zamanınız varsa Kıbrıs’ın her yerini gezmelisiniz. Ama az zaman var, biz de en güzel yerleri görmek istiyoruz diyorsanız işte size Kıbrıs’ın mutlaka görülmesi gereken yerleri;

  Karpaz Yarımadası

  Kıbrıs gezilecek yerleri başında adanın kuzeydoğu ucunda yer alan Karpaz gelir. Karpaz Yarımadası doğal güzellikleriyle ünlüdür. Altın Kum Sahilleri de bu bölgede yer alır. Karpaz Yarımadası Lefkoşa’ya 70 km uzaklıkta yer alır. Mesarya Ovası’ndan başlar Zafer Burnu’ na kadar uzanır. Karpaz’ı ezerken kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. 

  Salamis Antik Kenti

  İki bin yıllık tarihiyle dünyanın en eski medeniyet izlerinden olan Salamis Antik Kenti birbirinden etkileyici alanı görme fırsatı sunar. Zeus Sunağı, Agora, Tiyatro, Cellarga Toplu Mezarları, Epiphanios Bazilikası gibi ilgi çekici antik kalıntıları ziyaret edebilirsiniz.

  Girne Kalesi

  Kıbrıs’ın turistik sembollerinden biri olan Girne Kalesi M.Ö 7. yy’ dan beri ayaktadır. Tahrip olsa da yüzyılların kültürel tarihini görme olanağı sunar. İçersinde Batık Gemi Müzesi de vardır.

  Bellapais Manastırı

  Yüzyılların tarihini taşıyan bir başka yapıt da Bellapais Manastırıdır. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan kilise gotik mimarisi ise görenleri büyüler. Kıbrıs’ı doyasıya gezmek için birkaç günden fazla ayırmalısınız.

  Kıbrıs gezilecek yerleri kadar mutfağıyla da herkesi kendine hayran bıraktırır. Kıbrıs mutfağı ile ilgili daha fazla bilgi için “Kıbrıs Mutfak Kültürü Nasıldır” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp