Kıbrıs'ta Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

kıbrıs'ta kiralık ev fiyatları ne kadardır?

26

ubat

2022

12:45

İçindekiler

  Her dönem çok sayıda turisti bünyesinde ağırlayan, aynı zamanda geniş bir öğrenci nüfusuna sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kiralık evlere olan ilgi de oldukça fazladır. Farklı dönemlerde kiralık ev arayışına giren insanlar, aslında sektörün oldukça hareketli olduğunu görebilir. Yabancı yatırımcıların ilk adreslerinden biri olan Kıbrıs’ta düzenli gelir olması amacıyla ev alıp ya da yaptırıp kiralayan kişilerin sayısı da günbegün artış gösterir. Bu durum, sektörün sürekli canlı olmasına neden olarak fiyat aralıklarının da daha ideal olmasına katkıda bulunur.

  Siz de Kıbrıs’ta vakit geçirmek ya da uzun süreli yaşamak isterseniz kiralık evlere gönül rahatlığıyla yönelebilir, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize yönelik tercihler yaparak konaklayabileceğiniz yere sahip olabilirsiniz.

  Peki, Kıbrıs kiralık ev fiyatları ne kadardır, bölgeden bölgeye değişiklik var mı ya da kiralık ev için özellikle hangi bölgelere yönelmek gerekir gibi sorular oldukça merak konusudur.

  Kıbrıs'ta Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır

  Kıbrıs’ta Ev Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Kıbrıs’ta ev kiralamak düşünülenin aksine aslında oldukça kolay ve rahat olur. Fiyatlar ise pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle ihtiyaçları, bütçeyi ve beklentileri doğru bir şekilde belirleyerek bir sonraki adıma geçebilir, kendiniz için ideal olan seçeneklere yönelerek konforlu barınma alanı yaratabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta ev fiyatlarını etkileyen faktörlerin başlıcaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. Evin bulunduğu şehir
  2. Oda sayısı ve genişliği
  3. Eşyalı ya da eşyasız olması
  4. Emlak türü
  5. Evin sahip olduğu detaylı özellikler
  6. Şehir merkezlerine, üniversitelere veya denize yakınlığı.
  7. Bina yaşı ve evin tadilat gereksinimleri.
  8. Döviz kuru

  Tüm bu detaylara dikkat ederek tercihlerinizi yapabilir, ihtiyaçlarınız için etkili çözümler üreterek kolaylıkla kiralık ev bulabilirsiniz. Kıbrıs ilanları konusunda “Kıbrıs Ev İlanlarında Karşınıza Çıkabilecek Terimler” başlıklı yazımızı okuyabilir, bu konuda detaylı ve farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bulunduğu Şehre Göre Ev Fiyatları Ne Kadardır?

  KKTC’de ev kiraları özellikle bulunduğu şehre göre belirlenir. Lefkoşa’daki bir 3+1 ev ile Girne’deki aynı boyutlarda bir evin kirası birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle öncelikle hangi şehirde yaşamanız gerektiğine karar vererek adım atmanız önemlidir. En çok rağbet gören şehirler ise;

  1. Lefkoşa,
  2. Girne,
  3. Gazimağusa,
  4. İskele,
  5. Güzelyurt bölgeleridir.

  Ülkenin başkenti olarak bilinen Lefkoşa’da ev kiraları, düşünülenin aksine şehrin diğer illerindeki kiralarıyla benzerlik gösterirken Girne’de oldukça yüksek olduğu görünür. Çünkü Girne Kıbrıs’ta kiraların en yüksek olduğu bölgedir. Bunun temel nedeni ise bölgenin turizm açısından oldukça zengin olması ve her dönem sayısız turisti bünyesinde ağırlamasıdır. Turizm açısından dikkatleri üzerine çeken Girne’de ev kiraları da diğer bölgelerin üzerinde kalır.

  Kiralık ev konusunda rağbet gören bir diğer yer ise Gazimağusa’dır. Burası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde öğrenci bakımından en yoğun nüfusa sahip bir şehirdir. Kiralar ise ülke geneline benzer aralıkta yer alır. Bu sayede öğrenciler zorlanmadan ortalama fiyatlar üzerinden konforlu ve kullanışlı kiralık evlere ulaşma imkanı bulunur. Özellikle yaz aylarının sona ermesiyle şehre doluşan öğrenciler, diledikleri tarzda bir eve sahip olma avantajını elde eder.

  Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlerin gözde seçenekleri arasında yer alan ve son dönemlerde büyük bir ilgi gören İskele ise kira ortalamalarının üzerine çıkmayı başarır. Bu nedenle en iyi yatırım bölgeleri arasında yer alır. Bu nedenle kira bakımından diğer bölgelerin bir adım ilerisinde yer alır.
  Geniş bir öğrenci kitlesine ev sahipliği yapan Güzelyurt’ta bu kalabalığa rağmen ev kiraları diğer bölgelere göre daha düşüktür. Bu durum, öğrenciler için şehri cazip hale getirir.

  Ev Kiralama Sürecinde Hangi Para Birimi Kullanılır?

  Ev Kiralama Sürecinde Hangi Para Birimi Kullanılır

  Genel olarak ev ya da villa kiralamalarında para birimi olarak sıklıkla İngiliz sterlini kullanılır. Bunun temel nedeni ise ülkenin para biri olan TL’nin döviz kurundaki dengesizliğidir. Piyasada sürekli değişim gösteren TL değeri, halkın ve hizmet veren firmaların özellikle İngiliz sterlini kullanımına yönelmesine yol açar. Aynı zamanda euro ya da dolar kullanımı da oldukça fazladır. Bununla birlikte Kıbrıs’ın resmi parası olan Türk Lirası üzerinden kiralayabileceğiniz evler de mevcuttur.

  Kiralama sürecinde Kıbrıs’a okumak amacıyla gelen öğrencilerden ya da çalışmak için şehre yerleşen kişilerden genel olarak 6 aylık veya yıllık kira bedeli talep edilir. Bunu bilerek hareket ederseniz kolaylıkla ev kiralayabilir, barınma ihtiyacınızı zahmetsizce karşılayabilirsiniz.
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde evler genel olarak şu şekilde sınıflandırılır:

  1. Stüdyo Daire
  2. 1+1 Daire
  3. 2+1 Daire
  4. 3+1 Daire
  5. 3+1 Villa

  Evin türüne göre kiralar belirlenir. Bu kira aralıkları ise yukarıda belirttiğimiz diğer unsurlara bağlı olarak da değişiklik gösterir. Siz de Kıbrıs kiralık daire ilanları konusunda araştırma yapıyorsanız Döveç olarak bizden profesyonel destek alabilir, ihtiyaçlarınıza uygun seçeneklerden dilediğinizi tercih ederek konaklama sorununuz için etkili çözümler elde edebilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp