Kıbrıs'ta Kredi ile Ev Nasıl Satın Alınır?

kıbrıs'ta kredi ile ev nasıl satın alınır?

29

July

2021

08:42

İçindekiler

  Kıbrıs’ta ev almak hem yaşamsal olarak hem de yatırım olarak kazançlıdır. Kıbrıs’ta ev sahibi olduğunuzda istediğiniz zaman tatile gidebilir diğer zamanlarda da evinizi turizm yatırımı olarak kullanabilirsiniz. Aklınızda ama çok fazla bütçem yok cümlesi geçiyorsa hiç dert etmeyin. Çünkü Kıbrıs konut fiyatları çok uygundur. Özellikle yeni konut projelerindeki lüks ve konforlu, lokasyon olarak da çok iyi yerde bulunan konutlar şaşıracağınız fiyatlarla satılır. Konut kredisi veren birçok banka Kıbrıs’ta ev almak isteyenlere çok avantajlı olanaklar da sunar.

  Kıbrıs’ta Konut Kredisi Almak Kolay mı?

  Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi her bankanın konut kredisinde farklı prosedürleri vardır. KKTC’ye özel konut kredisi veren Halk Bank, Şeker Bank gibi tanıdık bankalardan kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

  Satın alacağınız konutu teminat altına alarak verilen Kıbrıs konut kredilerinde 120 aya kadar taksit yaptırabilirsiniz. Ayrıca Türk koçanlı ve eşdeğer koçanlı konutlar için kredi alınabilir. Türk lirası ya da döviz olarak kredi alma şansı vardır. Capital Bank gibi bankalarda 144 aya kadar düşük faizli kredi olanakları bulunabilir. Bankaların web sitelerinden kredi başvurusu yapmak mümkündür.

  Kıbrıs’ta Konut Kredisi Almak İçin İstenen Belgeler

  Bankaların web sitesinden form doldurarak kolay başvuru yapılabilir. Hesaplama araçlarıyla kolaylıkla faiz ve taksit oranları hesaplanabilir. Kimlik ve pasaport gibi temel belgelerle birlikte genel olarak bankaların talep ettiği belgeler şunlardır;

  • Kredi Talep Formu
  • Başvuru yapan kişinin ve kefillerin gelir belgeleri
  • Başvuru yapanın ve kefillerinin ikametgâh belgeleri ya da adlarına kayıtlı fatura (su veya elektrik vb.)
  • Başvuru yapan kişiye ve kefile ait Merkez Bankası Risk Geri Bildirimi
  • Anlaşmalı eksperler tarafından düzenlenen son 3 aya ait ekspertiz raporu
  • Hesap Durum Belgesi
  • Tapuya ait search belgesi

  Bu genel sistem dışında kefil istemeyen ve farklı olanaklar sunan bankalar da vardır. Bu güvenli ada ülkesinde uygun fiyatlı bir ev satın almak istiyorsanız “Kıbrısta Uygun Fiyatlı Satılık Ev Almak İçin Ne Yapmak Gerekir” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Kıbrıs size yaşam ve yatırım için çok fazla seçenek sunar. Döveç’in konut projeleri ile aradığınızdan çok daha fazlasını kolayca bulabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp