Kıbrısta Mutlaka Yenilmesi Gereken 5 Yemek

kıbrısta mutlaka yenilmesi gereken 5 yemek

30

November

2021

16:48

İçindekiler

  Kıbrıs mutfağı yüzyıllardır farklı medeniyetlerin aktardığı lezzet izleriyle doludur. Sadece Kıbrıs’a özgü birçok tarif ve birçok yiyecek olduğunu söyleyebiliriz. Sadece yemekler değil reçeller, turşular, tatlılar, içecekler ve mezeler de mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir. Kıbrıs’a gittiğinizde mümkün olduğunda yöresel lezzetleri tatmaya çalışın. Ama şu 5 yemeği yemeden dönmeyin;

  1. Şeftali Kebabı

  Tam bir et şöleni olan şeftali kebabı kuzu gömleğinin içine farklı malzemelerin sarılmasıyla yapılır. Görünüm olarak köfteye benzer ama çok daha lezzetli ve başka bir tadı vardır. Kıbrıs’ın en meşhur yemeklerinden biridir. Ve yapılışı oldukça özeldir.

  2. Molehiya

  Kıbrıs’a özgü bir bitki olan molehiya vitamin ve mineral zengini bir bitkidir. Molehiya yemeği otlu ve etli bir yemektir. Hem sağlıklı hem lezzetli bu yemek şifa kaynağıdır. Kıbrıs’ın en meşhur yemeklerinden biridir.

  3.Kolakas

  Kıbrıs’a özgü bir bitki olan kolakas çok şifalı bitkiler arasında yer alır. Kolakas yemeği ise kolakas, kuzu eti, kereviz sapı ve limon suyu ile yapılıyor. Oldukça farklı ve lezzetli bir yemek olan kolakas da Kıbrıs’ın meşhur yemeklerinden biridir.

  4. Mücendra Pilavı

  Yeşil mercimek ve pirinci buluşturan bu efsane Kıbrıs pilavı damağınızda unutulmayacak bir tat bırakacaktır. Bu pilav Kıbrıs’ta en çok tüketilen yemekler arasında ilk sıralarda yer alır. Yapımı basittir ama lezzeti oldukça iyidir.

  5. Piruhi

  Tulumpeyniri, tereyağı ve cevizle yapılan bir tür mantı olan piruhi değişik lezzetlerden biridir. Klasik mantıdan oldukça farklı bir tadı vardır. Kıbrıs soflarından eksik olmayan çok lezzetli bir yemektir.

  Bonus: Hellim Böreği

  Kıbrıs’ta ana yemek olarak da tercih edilen hellim böreği efsane bir börektir. Kıbrıs’ın meşhur hellim peyniriyle yapılır. Özelliği sıcakken üzerine bal dökülerek yenmesidir. Oldukça farklı ve benzersiz bir lezzettir. Hellim peyniri zaten tek başına da çok güzeldir. Ama hellim böreği Kıbrıs’ta mutlaka tadılması gereken bir lezzettir.
  Kıbrıs tatlısını da merak ediyorsanız “Kıbrıs Tatlısı Nasıl Yapılır” başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Kıbrıs yaz veya kış fark etmeksizin rahatlıkla gidilecek cennet misali tatil yerlerinin başında gelir. Konforlu ve hijyenik bir tatil için Kıbrıs kiralık ev seçenekleri de tatil severlere iyi bir alternatif sunar.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp