Kıbrıs’ta Pandemi Döneminde Giriş – Çıkış Nasıl Oldu

kıbrıs’ta pandemi döneminde giriş – çıkış nasıl oldu

11

2020

14:58

İçindekiler

  Pandemi döneminde aldığı tedbirlerle başarılı bir süreç yöneten Kıbrıs, COVID-19’la mücadelede ‘İyi Model’ örneklerinden biri oldu.

  Kıbrıs’ta ilk vakanın görüldüğü 9 Mart’tan itibaren deniz, hava ve kara giriş kapıları kapatıldı. Ülkeye giriş çıkışlar sınırlandırıldı. Giriş çıkışlarda testler ve karantina süreçleri uygulandı. İlerleye günlerde ülkeye giriş yapan ülkeler A, B ve C kategorileri olarak sınıflandırıldı. Riskin yüksek olduğu ülkelerden gelecek olan vatandaşlara PCR testi ve karantina zorunlu hale getirildi.

  A kategorisindeki ülkelerden gelenlere negatif PCR sonucunu belgelemek koşuluyla karantinasız geçiş sağlandı. B kategorisindeki ülkelerden gelenler 3 - 5 gün içinde yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz ederek ülkeye girebiliyor. C kategorisindeki ülkelerden gelenler hem negatif test sonucu göstermek hem de Kıbrıs’ın yapacağı testten negatif çıkmak zorunda ve 14 gün karantina kalmaları gerekmekte. Seyahat tarihinden 6 gün önce yapılan testler geçerli sayılmıyor. Adaya gelenlere yönelik olarak da Kıbrıs emlak sektörü de özellikle kısa süreli kiralık evlerde yüksek hijyen önlemleri aldı.

  Kıbrıs’ta Pandemi Dönemi Son Giriş-Çıkış Uygulamaları Nasıl

  Ekim ayı itibariyle Kıbrıs yumuşattığı sert tedbirleri yeniden uygulamaya başladı. Tedirgin eden vakalar sonrasında Bakanlık, 8 Aralıktan itibaren 15 gün süre ile 3 günlük gelişleri askıya aldı. Diğer girişlerde ise adaya gelen herkese 7 gün karantina uygulaması devam ediyor. Girne bölgesinde vakaların artması nedeniyle Girne Turizm Limanında ücretsiz PCR testi yapılmaya başlandı.

  Kıbrıs aldığı önlemler ve virüsle mücadeledeki başarısı nedeniyle pandemi sonrası turizm için ilk tercih edilecek yerler arasında bunuyor. Tatil planı yapanlar içi virüs açısından en güvenli ülkelerden biri olarak görülüyor. Türkiye’den Kıbrıs’a gidecekseniz negatif test sonucunuz olmalı ve girişte karantinaya alınma durumu da var. Ayrıca 3 günlük seyahat için Kıbrıs’ girişler şu an için yasak. Yılbaşı için herhangi bir açıklama yapılmadı. Virüsün gidişatına göre yılbaşı ile ilgili kararlar alınacak.

  Kıbrıs tüm dünyaya örnek olan pandemi süreci başarılarıyla pandemi sonrası turizmin tekrar gözdesi olacak. Kıbrıs’ta halk da virüs önlemlerine karşı çok duyarlı Pandemi devam ettikçe Kıbrıs’ta yeni önlemler ve uygulamalar planlanacak.

  Yılbaşı tatili için Kıbrıs kiralık ev alternatiflerine bakanlar bir süre daha bekleyecekler gibi gözüküyor. Yılbaşı olmasa bile Kıbrıs’ta kış tatili yapmak isteyenler “Kış Tatili için KKTC’de Yapılacak Alternatifler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

   

  Paylaş: