Kıbrıs’ta Sağlık İmkânları Nasıldır? 2023

İçindekiler
  Pzt, 31 May - 08:15

  Muhteşem plajları, antik efsanelerin büyüsü ve bitmeyen yaz mevsimiyle Kıbrıs hem tatil için hem de mutlu bir yaşam için tercih edilebilecek bir ada ülkesidir. Tüm bu güzelliklerle birlikte Kıbrıs’taki sağlık sistemi de yüksek standartlardadır.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından Kıbrıs sağlık sistemi gelişmiş Avrupa ülkeleri ile aynı seviyede kabul edilir. Kıbrıs’ın tüm şehirlerinde tam donanımlı devlet hastaneleri ve özel hastaneler bulunur. Yüksek standartlarda güvenilir sağlık hizmeti alabilirsiniz.

  Finansman açısından 5 tür sağlık kapsamı vardır;

  • Halk sağlığı hizmeti
  • Özel sağlık hizmeti
  • İşverenler ve sendikalar tarafından tıbbi bakım için fonlar
  • Yurtdışında sponsorlu hastalar için programlar
  • Özel sağlık sigortası programları, şeklindedir.

  KKTC’de Sağlık Sistemi Nasıl İşliyor?

  KKTC anayasasının 45.maddesine göre; devlet, herkesin iyi bir hem beden hem de ruh sağlığı içerisinde yaşayabilmesi açısından tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevli olduğunu ifade edilir. Türkiye ile aynı koşullarda aynı fiyatlarla sağlık sigortası yaptırılabilir. SGK’lı vatandaşlar Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi ve Kolan British Hastanesi gibi hastanelerde sigorta kapsamları dâhilinde tedavi görebilirler.

  Acil yardım hattı Türkiye’deki gibi 112’dir. Kamu sağlık kuruluşlarında tam ücretli, indirimli ücretli ve ücretsiz olarak üç farklı ödeme kategorisi bulunur. Tam ücretli kategoride yer alanlar;

  • Kendi olanakları ile tam ücret ödeyenler
  • 1976 tarihli Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasasına göre sigortalı olmuş olanlar
  • Üçüncü Uyrukluların yanı sıra Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin vatandaşları
  • KKTC eğitim kurumlarında eğitim almakta olan, KKTC vatandaşı olmayan ve sağlık sigortası da yaptırmayan öğrencilerdir.

  İndirimli ve ücretsiz kategoride ise sosyal güvencesi olmayanlar, devlet kurum çalışanları ve yakınları, emekliler, öğrenciler, askeri kurum çalışanları ve yakınları gibi kişiler yer alır. Türkiye’deki sisteme benzer şekilde işleyen bir sağlık sistemi vardır.

  Ancak sigortalı olsanız bile birinci basamak sağlık hizmetlerinde belli bir ücret ödersiniz. İlaçlar açısından da Kıbrıs’ta her ilacı bulabilirsiniz. Kıbrıs’ta birçok farklı tıp alanında dünya çapında başarılı hastane ve klinikler vardır. Ayrıca turistler için çeşitli sağlık sigortası olanakları da sunulur.

  Kıbrıs’ta Sağlık Turizmi Hız Kazanıyor

  Sağladığı avantajlar açısından bu ada ülkesi sağlık turizminde de farkını ortaya koymaya başlamıştır. Gelişmiş sağlık hizmetleri, yüksek güvenli yaşam şartları ile dünya üzerinde birçok kişi tarafından tercih edilir. Özellikle adada ev kiralayarak uzun süreli konaklama yapıp sağlık sorunlarını çözen pek çok kişi bulunur.

  Uygun fiyatlı Kıbrıs kiralık ev seçenekleri ile sağlıkla ilgili problemlerinizi kolayca bu güzel ülkede atlatabilirsiniz. Mevsimlerin yumuşak olması da her dönem için bu ülkenin tercih edilmesini kolaylaştırır. Konaklama seçenekleri ile ilgili bilgi almak isterseniz de “KKTC’de her Bütçeye Uygun Konaklama Seçenekleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp