Kıbrısta Tapu Çeşitleri

kıbrısta tapu çeşitleri

22

Ocak

2022

11:07

İçindekiler

  Bir tatil cenneti olan Kıbrıs adası aynı zamanda emlak yatırımları için de harika fırsatlar sunar. Bu nedenle de son yıllarda Kıbrıs’tan konut almak en iyi yatırımlardan birisi olarak görülür.

  Ancak Kıbrıs’ta konut satın alacakların bilmesi gereken en önemli şey tapu düzenlemelerinin Kıbrıs’ta farklı olduğudur. Resmi olarak Kıbrıs’ın özel bir durumu vardır. Ada Rumlar ve Türkler arasında ikiye bölünmüştür. KKTC yani Türk tarafında konut satın almak isteyenlerin karşısına üç çeşit tapu çıkabilir. Bunun nedeni Rumlar ve Türklerin eskiden yaşadığı bölgelerden ayrılırken mülkiyetlerini oralarda bırakmış olmalarıdır. Yani Rum kesiminden Türk kesimine göç eden bir Türk, Rum kemsindeki konutuna karşılık Türk kesiminde konut denkliği almıştır.

  Bununla birlikte Türkiye’den KKTC’ye göç eden Türklere de tahsis edilen konutlar vardır. Bu karmaşık mülkiyet durumları yasalarla düzenlenmiştir. KKTC’de bu nedenle Türk koçanı, Eşdeğer koçan ve Tahsis koçanı olmak üzere 3 çeşit tapu vardır. Konut satın alacak kişilerin tapu çeşidine dikkat etmesi oldukça önemli bir konudur. Kıbrıs’ta ev alma konusunda planlarınız varsa “Kıbrıs’ta Türkler Ev Alabilir mi” başlıklı yazımız da size farklı bilgiler verecektir.

  KKTC deki Koçan (Tapu) Türleri Arasındaki Önemli Farklar Nelerdir

  KKTC’deki Koçan (Tapu) Türleri Arasındaki Önemli Farklar Nelerdir?

  KKTC’deki emlak sektörünün en değerli tapusu Türk koçanıdır. Bu koçan, 1974 yılı öncesinde kimlik fark etmeksizin sahip olunan tüm gayrimenkullerin tapusunu ifade eder. Eşdeğer koçan ise Rum kesiminden göçen Türklere devletin oradaki mülklerine karşılık verdiği tapudur. Tahsis koçanı ise Türkiye’den gidip adaya yerleşenlere TC onayıyla verilen gayrimenkul tapusudur.

  Tahsis koçanlı olan konutlar diğerlerine daha ucuz olabiliyor. Çünkü çoğunlukla tapu garantisi risklidir. Türk koçanlı konutlar için böyle bir risk bulunmuyor. Her açıdan geçerli ve güvenli bir tapu çeşidi olarak konut alırken tercih edilebilecek tapu Türk koçanlı tapu diyebiliriz.

  KKTC’den konut alırken tapu taraması yapmak oldukça önemlidir. Konutun tapusu güvenilir olmalıdır. Genelde Türk koçan ve eşdeğer koçan güvenilir olarak görülür. En güvenilir konut seçenekleri ise yeni konut projelerinde yer alan konut seçenekleridir. Bu karmaşaya dahil olmayan yeni yapılan konutların tapuları güvenilirdir. Döveç uzmanlarından KKTC emlak düzenlemeleri hakkında destek alabilir, bütçenize uygun güvenilir konut seçeneklerini güvenilir firma yardımıyla değerlendirebilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp