Kıbrıs’ta Tapu İşlemleri Nasıldır 2023

kıbrıs’ta tapu i̇şlemleri nasıldır 2023

13

July

2020

16:50

İçindekiler

  Kıbrıs’ta ülke vatandaşı olmayan kişilerin mülk satın alması belli şartlara tabidir. Öncelikle Bakanlıktan satın alma izni almak gereklidir. Kanunda belirtildiği üzere yabancıların tek bir taşınmaz mal alma hakkı vardır.

  Satış sözleşmesi yapıldıktan sonra damga vergisi ile resmileştirilir. Sözleşme Tapuya şerh edilir ve onay istenir. Tapu devir işlemleri satın alma izni alındıktan sonra başlar. Devir esnasında ödenmesi gereken masraflar Tapu Dairesi tarafından hesaplanır. Tapu devir işleminde uygulanacak vergiler şunlardır:

  • Devir Harcı - Belirlenen değerin %6’sı
  • KDV - Satış bedelinin %5’i
  • Stopaj - %4 değer artış vergisi

  İlk kez gayrimenkul alacaklara %3 tapu harcı indirimi yapılır. Tapu işlemlerinde tapu çeşidine göre işlem standartları değişebilir. En güvenilir tapu çeşidi Türk Koçanlı tapulardır.

  Kıbrıs’tan Ev Alırken Resmi Prosedürler Nasıl Kolaylaştırılır

  Kıbrıs emlak alım-satımlarında güvenilir bir firmayla çalışmak işinizi kolaylaştırır. Yasal konularda ve tapu işlemlerinde sizin için gereken adımları atacak emlak firmasıyla çalışabilirsiniz.

  Döveç Construction Kıbrıs almak sektörünün en güvenilir firmalarından biri olarak Kıbrıs’ta ev almak isteyenlere her konuda rehberlik ediyor. Resmi prosedürleri sizin için kolaylaştıracak uzman ekipleri var. Ödeyeceğiniz vergi tutarlarını ve diğer masrafları önceden hesaplayarak ev satın alırken şeffaf ve net fiyatlarla ödemenizi yapabilirsiniz. Ödeme planı avantajlarından yararlanarak taksitle ödeme de yapabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta Hangi Bölgelerden Konur Satın Almak iyi Bir Yatırım Olur

  Kıbrıs’ın emlak yatırımı açısından yükselişte olan bölgelerine yönelebilirsiniz. Girne, Lefkoşa, İskele, Mağusa gibi şehirlerde tatil bölgeleri oldukça kazançlı yatırım olanakları sunuyor. Kısa sürede kira getirisiyle yatırımı amorti etmek için turistlerin yoğun olduğu bölgeleri tercih edebilirsiniz.

  İleride çok değerlenecek bölgeler yeni projelerin yapıldığı bölgelerdir. Kıbrıs’ta yatırım için avantajlı konut projelerini de değerlendirebilirsiniz. İyi bir yatırım yapmak için değerlendirebileceğiniz konut projelerinden bazıları;

  • Kıbrıs İskele’de Four Seasons Life & Sea Pearl ve Sea Shell
  • Courtyard Long Beach Stüdyo Daire
  • Kuzey Kıbrıs Mağusa Terrace Park’ta Satılık Daireler

  Kıbrıs 2020 konut projeleri de son hızla devam ediyor. Bu yeni projeler hakkında bilgi almak isterseniz de bu yazımız size yardımcı olacaktır. Daha fazla Kıbrıs emlak yatırım fırsatı için görmek için tıklayabilirsiniz.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp