Kıbrıs'ta Ulaşım Nasıldır?

kıbrıs'ta ulaşım nasıldır?

01

Eyll

2022

11:05

İçindekiler

  Kuzey Kıbrıs'ta Toplu Taşıma Seçenekleri

  Kuzey Kıbrıs, dört mevsim sunduğu huzurlu ve keyifli yaşam fırsatları sebebi ile sadece Türkiye’den değil dünyanın dört bir yanından insanların tatil veya yaşam için geldiği bir ada ülkesidir. Bu güzel ülkesinde özellikle yaz aylarından tatil sebebi ile gelenlerden dolayı bir yoğunluk yaşanır.

  Ancak ulaşım olanakları sebebi ile çoğu zaman bu yoğunluğu trafikte hissetmek mümkün değildir. Kıbrıs’ta ulaşım toplu taşıma, taksi ve araç kiralama gibi alternatif seçeneklerle sağlanır. Kıbrıs’ta ulaşım seçeneklerine kısaca bakarsak;

  Şehir İçi ve Şehir Dışı Özel Otobüslerle Ulaşım

  Kuzey Kıbrıs’ta şehirler birine çok uzak mesafede değildir. Bu sebeple de istenilen yere kısa sürede gidilir. Şehir içi ve dışında toplu taşıma seferlerinin büyük bir kısmı özel firmalar tarafından yürütülür. Bu firmalar; Çimen, Akva, Kombos ve İtimat’dır.
  Bu otobüslerin ana güzergâhları ise Girne, Gazimagusa ve Lefkoşa’dır. Lefkoşa şehir merkezinden ülkenin her yerine otobüs seferleri düzenlenir. Otobüslerin sabit bir programı olmamakla birlikte anayoldaki herhangi bir noktadan binme olanağı vardır. Otobüsler kış aylarında saat başlarında hareket ederken yaz aylarında ise ortalama 10 ila 20 dakika arasından ana duraklarından hareket ederler.

  Kuzey Kıbrıs’ta özel otobüslerin gündüz çalışma saatleri 05:00 ile 21:00 arasıdır. Gece ise 21:00 ile 04:00 saatleri arasında çalışırlar. Otobüslerde ücret ödeme için Türkiye’deki gibi abonelik kartı bulunmakla birlikte, biletler otobüs şoförlerinden de temin edilebilir. Ücretlendirme ise başladığı noktadan gidilecek nokta arasındaki mesafeye göre yapılır.

  2022 Kıbrıs otobüs ücretleri şu şekildir. Mesela; arası 54 km olan Lefkoşa ve Gazimağusa arasında ödenecek ortalama fiyat 47 TL iken Lefkoşa-Girne arasında 33 TL civarındadır. Otobüs biletlerinde yetişkin ve öğrenci ayrımı vardır. Bilet fiyatlarında abonelere ve öğrencelere belli bir oranda indirim uygulanır.

  Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne şehir otogarlarından Ercan Havalimanına belli saatlerde hareket eden özel servisler vardır.

  Kuzey Kıbrıs’taki popüler plaj ve tarihi yerlerine gezmek için Lefkoşa-Girne, Lefkoşa-Güzelyurt ve Lefkoşa-Gazimağusa otobüs hatları kullanılabilir. Bu otobüslerin ana kalkış noktası ise Lefkoşa otobüs terminalidir.

  Şehir İçi ve Şehir Dışı Dolmuşlarla Ulaşım

  Kuzey Kıbrıs’ta seyahat için otobüsler yanı sıra bir diğer alternatif ise dolmuşlardır. Belli saat aralıkları ile hareket eden dolmuşlarla Kuzey Kıbrıs’ın tüm yerleşim yerlerine gidilebilir. Dolmuşlarda da yetişkin ve öğrenci bileti ayrımı vardır. Dolmuşlarla Lefkoşa–Girne veya Lefkoşa–Gazimağusa gibi şehirlerarası gidilebilindiği gibi şehir içi ulaşımda mümkündür.

  Taksilerle Ulaşım

  Kıbrıs’ta taksilerle de ulaşım sağlanır. Tüm taksiler son model lüks araçlardır. Şehir içerisindeki ulaşımda sıklıkla taksiler kullanılır. Standart bir açılış fiyatı vardır. Taksiciler müşterileri biner binmez taksimetreyi açmak zorundadırlar.

  Araç Kiralama ile Ulaşım

  Kıbrıs’ta bir diğer ulaşım alternatifi ise araç kiralamadır. İsterseniz Ercan Havalimanından isterseniz de Lefkoşa, Girne veya Gazimağusa gibi şehir merkezlerindeki araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Adaya geldiğiniz ilk 1 aylık süre içerisinde mevcut Türk ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Ancak araç kiralama için bazı şartlar aranır. En az 25 yaşında olmanın yanı sıra minimum 3 yıllık ehliyet şartı kiralama için zorunludur. Kiralayacağınız aracın marka ve modelini seçebilirsiniz ki çoğu araç lüks segmenttedir.

  Uzun süreli gelenlerin sıklıkla tercihi araç kiralama yöntemidir. Araç kiralama ve benzin maliyetlerinin uygun olması sebebi ile özellikle yoğunluğun yaşandığı yaz aylarında sıklıkla bu yöntem kullanılır. Ancak Türkiye’de geçerli olan ehliyetler Kuzey Kıbrıs’ta 1 aydan fazla kalacak iseniz geçerli değildir. Uzun süreli kalışlarınızda araç kullanacak iseniz ehliyetinizi Kıbrıs’ta istenen standartlara uygun hale getirmeniz gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs’ta Araba Ehliyeti Dönüştürme Nasıl Yapılır” başlıklı blog yazısı size yardımcı olacaktır.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp