Kıbrıs’taki Evler Depreme Dayanıklı mı?

kıbrıs’taki evler depreme dayanıklı mı?

22

Haziran

2023

09:55

İçindekiler

  Kıbrıs üçüncü derece deprem kuşağında yer alan bir ülkedir. Kıbrıs’taki evler yapısal özelliklerine göre depreme karşı farklı dayanıklılık seviyelerindedir. Alüvyon sahaların fazla olduğu Kıbrıs’ta yapıların depremden etkilenmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Alüvyon sahalarda deprem daha şiddetli yaşanır. Kıbrıs adasının güneyi deprem riski olarak daha riskli olan bölgedir. Bu bölgedeki yapıların depreme karşı dayanıklı olması bir kat daha önemlidir. Kıbrıs’ta yeni yapılan konut projelerinde depreme dayanıklı ev seçenekleri bulmak mümkündür.

  Kıbrıs’ta Deprem Gerçeği

  Kıbrıs’ta Deprem Gerçeği

  2022 yılına kadar Kıbrıs’ta 15 büyük deprem yaşanmıştır. Bu depremlerden beşi büyük hasarlı depremlerdir. Kıbrıs yayı fay hattı olarak adlandırılan deprem bölgesi adanın güneyinde yer alır. Bu açıdan da Kıbrıs’ta deprem büyüklüğü 8’i geçebilir. Kıbrıs bir deprem ülkesi olarak tanımlanmaktadır.

  Kıbrıs’ta Deprem Tarihçesi

  Son 130 yılda Kıbrıs’ta 15 büyük deprem olmuştur. 1941, 1953, 1995, 1996 ve 1999 yıllarında yaşanan depremler en yıkıcı depremlerdir. En büyük deprem 1996’da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremdir.

  Kıbrıs’ta Deprem Riski

  Kıbrıs deprem riski yüksek olan bir ada ülkesidir. Kıbrıs’ın altından geçen fay hattı iki taraflı sıkıştırılan bir fay hattıdır. Afrika plakası Kıbrıs’ta yaşanacak depremlerin oluşumunda belirleyicidir.

  Depreme Dayanıklı Yapıların Özellikleri

  Depreme dayanıklı yapıların belli özellikleri taşıması gerekir. Depreme dayanıklı olması için yapıların donanımsal nitelikleri belirlenen özelliklerde olmalıdır. Depremden etkilenmeyecek yapıların yapısal özellikler açısından belirlenen niteliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Depreme dayanıklı yapıların ortak özellikleri şunlardır;

  • Yapı hafif olmalıdır
  • Yapı esnek olmalıdır
  • Yapı sünek olmalıdır

  Depreme Dayanıklı Yapı Malzemeleri

  Depreme dayanıklı yapılar oluşturmak için yapılarda kullanılan malzemelerin doğru seçilmesi önemlidir. Depreme dayanıklı malzemeler arasında çelik, ahşap, grafen gibi malzemeler yer alır.

  Mimari Tasarım ve Depreme Dayanıklılık

  Deprem dirençli binaların tasarımı mimari yaklaşımlarla mümkün olabilir. Mimari tasarımlarda kullanılan yeni teknolojiler ve kat sayısının az olması gibi tercihler depreme karşı dayanıklı binaların tasarlanmasını sağlar.

  Kıbrıs’ta İnşa Edilen Evlerin Depreme Dayanıklılığı

  Deprem bölgesi olarak tanımlanan Kıbrıs’ta yeni inşa edilen evler deprem yönetmeliğine uygun olarak tasarlanır. Kullanılan malzemelerden mimari yapıya kadar her detayda depreme dirençli yapı önceliği vardır.

  Kıbrıs’ta Yapı Standartları ve Yönetmelikler

  Kıbrıs’ta konut planlama, tasarım ve uygulama alanlarında belirlenen standartlar bulunur. Konut Kurultayında düzenlenen konut el kitabında bu standartlar detaylı olarak belirtilmiştir. Kent-konut-mimarlık ilişkilerinde tasarım kalitesi açısından yenilikçi yaklaşımlar benimsenir.

  Kıbrıs’taki Depreme Dayanıklı Yapı Örnekleri

  Kıbrıs’ta depreme dayanıklı konut arıyorsanız Döveç Construction yeni konut projelerine göz atabilirsiniz. Long Beach Panorama gibi konut projelerindeki evlerin tamamı depreme dayanıklı olarak inşa edilmiştir. Kıbrıs satılık daire seçenekleri arasında depreme dayanıklı lüks konutları görebilirsiniz.

  Depreme Dayanıklı Bir Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Depreme dayanıklı bir ev alırken öncelikle deprem yönetmeliğine uygunluğuna dikkat etmek gerekir. Yapıda kullanılan malzemeler ve mimari açıdan depreme dirençli yapısal özellikler diğer dikkat edilmesi gereken konulardır. Depreme dayanıklı yapı özellikleri Kıbrıs ev fiyatları seçeneklerini etkiler.

  Depreme Dayanıklı Evlerin Belirtileri

  Depreme Dayanıklı Evlerin Belirtileri

  Depreme karşı dayanıklı evlerin özellikleri arasında neme ve suya karşı dayanıklılık ön plana çıkar. Ayrıca evin deprem riski açısından denetlemelerinin yapılmış olması da dikkat çeken bir özellik olmalıdır. Kıbrıs kiralık daire bakarken bunlara dikkat edebilirsiniz.

  Ev Alırken Deprem Sigortası ve Gerekli Belgeler

  Zorunlu deprem sigortası DASK yaptırırken sigortalı ve sigortalanacak binaya ait bilgilerin verilmesi gerekir. Sigortalanın adı ve adresi yanı sıra cep telefonu, TC kimlik numarası tüzel kişiyse de vergi kimlik numarası gerekir. Sigortalanacak bina için gerekli olan evraklar ise; binanın açık adresi (adres koduyla), tapu bilgileri, yapı tarzı, inşa edildiği yıl, binadaki toplam kat sayısı ve hasar durumuna ihtiyaç vardır.

  Kıbrıs’ta Depreme Dayanıklı Ev Fiyatları

  Kıbrıs’ta depreme dayanıklı evleri çok daha uygun fiyata bulmak mümkündür. Sağlam ve konum olarak oldukça iyi konumda bulunan yeni yapılmış, lüks konutları iyi fiyatlara bulabilirsiniz.

  Depreme Dayanıklı Evlerin Maliyeti

  Depreme dayanıklı evlerde kullanılan malzemeler ve teknolojiler farklılık gösterebilir. Bu nedenle de maliyetler değişebilir. Kıbrıs depreme dayanıklı evler açısından zengin olanaklar sunar.

  Yatırım Amaçlı Depreme Dayanıklı Evlerin Getirisi

  Depreme dayanıklı evler her zaman daha kazançlı yatırım projeleri olarak gündeme gelebilir. Yaşamak ya da kiralamak için olsun fark etmeksizin depreme dayanıklı evler seçilmesi önemlidir.

  Depreme Dayanıklı Evler İçin Kıbrıs’ta Tercih Edilebilecek Yerler

  İskele Bölgesi, Mağusa, Sakarya Caddesi gibi bölgelerde depreme dayanıklı konut seçenekleri bulunur. Kıbrıs depreme dayanıklı evler arasından farklı bölgelerden seçim yapabilirsiniz.

  Deprem Riski Düşük Bölgeler

  Kıbrıs’ın kuzey bölgelerinde deprem riski daha düşüktür. Ancak genel olarak riskli bölgelerdeki depreme dayanıklı evleri tercih ederek riski azaltabilirsiniz.

  Yüksek Deprem Standartlarına Sahip Yeni Projeler

  Yüksek Deprem Standartlarına Sahip Yeni Projeler

  Yeni konut projelerinde yer alan depreme dirençli yapılar yüksek standartlar sunar. Döveç konut projelerinde yüksek kalite standartlarına dikkat edilerek depreme dayanıklı yapılar inşa edilir.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp