Kıbrıs’tan Nasıl Araç Alınır? 2023

kıbrıs’tan nasıl araç alınır? 2023

02

Haziran

2021

08:28

İçindekiler

  Araç almak isteyenler turistik kolaylıklar kapsamında avantajlar sağlayan Kıbrıs’ı düşünebilir. Kıbrıs’tan araç alabilmek için oturma belgesi / muhaceret sahibi olmak gerekir. Bir yıl içinde 185 gün Kıbrıs’ta kalmış olma şartı da vardır.

  Oturma izni olan ve 1 yıl içinde 185 gün Kıbrıs’ta kalmış olanlar devir işlemleri için öncelikle muhtarlığa gitmelidir. Satıcıyla muhtarlıkta devir işlemini tamamladıktan sonra devir harcı yatırılarak koçan alınır.

  Zorunlu trafik sigortası, seyrüsefer, muayene ve koçan (ruhsat) araçta bulundurulması gereken zorunlu evraklardır. Kıbrıs’tan askerler ve öğrenciler de salon kayıtlı araç alabilir. Satın alma işlemleri gerçekleştikten sonra aracın Türkiye’ye getirilmesi için de farklı işlemler yapılması gerekir.

  Kıbrıs’tan Araç Nasıl Getirilir?

  Kıbrıs’tan araç getirmek için oturma iznine sahip olmalısınız. Askerler yerleşik olmadığında araç alabilir ama getiremez. Oturma izniniz varsa aracınızı da aldıysanız getirmek için işlemlere başlayabilirsiniz. Ancak bir konuya dikkat etmelisiniz getireceğiniz araç son 6 ayda ülkeye yurt dışından giriş yapmamış olmalıdır.

  Öncelikle aracınız için yurt dışı harcı yatırmalı, ardından da araç için gemi bileti almalısınız. Ayrıca TC zorunlu trafik sigortasını yaptırmış olmalısınız. Aksi takdirde limanda daha fazla ücret ödeyerek yaptırmak zorunda kalırsınız. Gemiyle yolculuk 8 saat sürüyor. Taşucu Limanı’na geldikten sonra araç kayıtta ne kadar izin almak istiyorsanız söyleyerek izin alabiliyorsunuz.

  Kıbrıs araç almak kadar emlak yatırımı yapmak için de idealdir. Emlak yatırımı ile ilgili bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Yapmanın Avantajları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kıbrıs’tan Getirilen Araç Ne Kadar Süre Kalabilir?

  Kıbrıs’tan getirilen araçların Türkiye’de kalma süresi iki yıldır. Bu süreyi aşan araçlar için para cezası ödenir ve araç yurt dışına gönderilir. İki yılın sonunda aracı Kıbrıs’a götürmeli ve 6 ay orada kalmasını sağlamalısınız.

  Türkiye’de aracı yasal hak sahipleri dışında kimse kullanamaz. Araç kiraya verilemez ve satılamaz. Eğer Kıbrıs’tan araç alacaksanız şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Aracı satın almadan mutlaka 3-4 farklı ustaya gösterin
  • Aracın vergi borcu olup olmadığını vergi dairesinden sorgulatın
  • Araç ücretini satıcıya önceden vermeyin muhtarın yanında verin
  • Aracı satın aldığınız kişinin muhtara birlikte gitmeden yanınızdan ayrılmasına izin vermeyin
  • Aracın son 6 aydır Kıbrıs’ta olduğundan emin olun

  Kıbrıs’ta araç kiralamakta çok kolaydır. Ancak trafiğin ters işlemesi durumuna dikkat etmek gerekir. Tatil veya başka sebepler için bu adayı tercih edecekseniz uygun fiyatlı Kıbrıs kiralık daire veya villa seçeneklerine bakmanızı tavsiye ederiz. Döveç’in sunduğu avantajlarla çok ekonomik tatillere kolayca imza atabilirsiniz.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp