Kıbrıs'tan Ne Alınır? Kıbrıs'ta Ne Meşhur?

kıbrıs'tan ne alınır? kıbrıs'ta ne meşhur?

27

March

2023

11:05

İçindekiler

  Mistik aşk ezgilerini Afrodit’in ayak izlerinden yakalayabileceğiniz Kıbrıs adası, rengârenk bir yeryüzü parçasıdır. Bereketli toprakları, zengin kültürel tarihi, doğal güzellikleriyle misafirlerine sayısız hediye seçeneği sunar. Kıbrıs alışveriş ne alınır diye merak edenler için aşk ve güzellik adası Kıbrıs’ın meşhur hediyelik seçeneklerini sıralıyoruz. 

  Kıbrıs’a gidecekseniz ya da gittiyseniz öncelikle bazı şeylerin daha ucuz olduğunu bu nedenle de gelirken daha fazla tercih edildiklerini bilmelisiniz. Kıbrıs’a gidenler genellikle bazı ürünleri almadan dönmezler. Kıbrıs’tan neler alınır sıralamasının en üstünde içki ve tütün mamulleri gelir. Çünkü bu ürünler Kıbrıs’ta daha ucuzdur. Şarap, peynir, kozmetik ve bitkisel yağ gibi ürünler Kıbrıs’a gidenlerin en çok satın aldığı ürünlerdir. Bavulunuzda hediyeler için yeterli yer olduğundan emin olduktan sonra mükemmel hediyeler seçebilirsiniz.

  Kıbrıs’tan Türkiye’ye Dönerken En çok Alınanlar

  Dört bir yanından güzellik fışkıran bir adada harika bir tatil yaptıktan sonra elbette elleriniz boş dönmek istemezsiniz. Bu güzelliklerden bir parça yanınızda götürmek istersiniz. Haklısınız, Kıbrıs adasından dönerken alınabilecek çok şey var. KKTC hediyelik eşya açısından da zenginliklerle doludur. Bu şekilde hem kendiniz hem de sevdikleriniz için adanın güzelliklerinden birer parça yanınızda götürebilirsiniz. Kıbrıs’a gidenler raflardan neleri sıklıkla tercih ediyor diye merak ediyorsanız başta alkollü içeceklerin geldiğini söyleyebiliriz. 

  Kıbrıs’tan ne alınır en çok neler alınıyor diye merak ediyorsanız alkol, peynir, zeytinyağı, yerel ürünler gibi ürünlerin ilk sıralarda geldiğini görebilirsiniz. Yiyecek ve alkol dışında adanın kültürünü yansıtan hediyelik ürünlerde tercih edilebilir. Yöresel yiyecekler ve el yapımı ürünler hediyelik olarak popüler ürünlerdir. Kıbrıs’tan Türkiye’ye dönerken en çok tercih edilen ürünler içki, tütün mamulleri ve yerel yiyeceklerdir. Alkolde şarap ve votka, yiyeceklerde peynir öne çıkar. 

  Ancak seçimlerinizi yaparken Kıbrıs’tan dönerken yanınızda getirecekleriniz için kısıtlamalara göre hareket etmelisiniz. Kişisel kullanım için alınan ürünler vergiden muaf olmasına rağmen belli kısıtlamalar yani limitler vardır. Kıbrıs’tan ne hediye getirilir diye düşünürken kısıtlama ve limitleri de göz önünde bulundurmalısınız. Kıbrıs adasından dönen konuklar için mal ihracatı konusunda belli normlar vardır. Kıbrıs Gümrük ve Vergi Departmanı tarafından belirlenen limitler şu şekildedir;

  • Tütün ürünlerinde; 200 sigara, 100 puro, 50 puro, 250 gr tütün;

  • Alkol ürünlerinde; % 22'den 1 litre alkollü içecek, 2 litre müstahkem şarap, 4 litre köpüklü şarap, 16 litre bira;

  • Diğer ürünlerde; satın alınan ürünlerin toplam maliyeti yetişkinler için 430 Euro’yu veya 15 yaşından küçük çocuklar için 175 Euro’yu geçmemelidir.

  Alkol ve Sigara

  Kıbrıs’ta alkol ve tütün ürünleri ucuz olduğundan Kıbrıs’tan dönerken genellikle bu tarz ürünlerden alınır. Her zevke uygun alkollü içecek seçenekleri bulunan Kıbrıs adasında özel içki seçenekleri de vardır. Özellikle dünyaca ünlü şaraplar çok uygun fiyata satın alınabilir. Kıbrıs’ta neler ucuz diye bakıldığında alkol ve sigara ilk sıralarda yer alır. Alkollü içeceklerde en popüler olan seçeneklere bakıldığında bazı ürünler öne çıkar;

  • Şişe başına 5-7 Euro olan Kıbrıs şarabı: Mavro, Othello. Xinistern, Afrodit gibi şaraplar.

  • Şişe başına 5-6 Euro olan üzüm votkası Zivana: %45-49 oranında güçlü alkole sahip olan bu üzüm votkası ada sakinleri arsında iyileştirici etkisiyle bilinir.

  • Şişe başına 5-6 Euro olan Uzo votka: %45’lik alkol oranıyla tatlı likör lezzetini sunan sevilen bir içecektir.

  • Şişe başına 5-12 Euro olan Komando St. John kırmızı şarabı: Bal ve kuruyemiş lezzetlerini harmanlayan ilginç bir tada sahip koyu kırmızı bir şaraptır.

  • Meşhur tatlı şarap Commandaria St. John: Üretimi devlet kontrolünde olan çok özel bir şarap seçeneğidir.

  Tütün ürünlerine gelince aradığınız her türlü sigara, tütün ve puro çeşidini Kıbrıs’ta bulabilirsiniz. Hatta hiç görmediğiniz veya bilmediğiniz çok çeşitli tütün ürünlerini de keşfetme olanağınız da vardır. Tütün ürünleri Kıbrıs’ta ucuz olduğundan sigara ya da tütün ürünleri kullananlar Kıbrıs’tan dönerken bu tür ürünleri mutlaka satın alın. Mal ihracatı limitlerine dikkat ederek belli limitlerde tütün ürünlerini dönerken yanınızda getirebilirsiniz.

  Tekstil Ürünleri

  Ünlü markaların mağazalarını Kıbrıs’ın bürük şehirlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca yerel butikler ve pazarlarda çok uygun fiyatlara yüksek kalitede tekstil ürünleri satın almak mümkündür. Kıbrıs’ın neyi meşhur sorusunun yanıtında tekstil pek fazla öne çıkmasa da turistler uygun fiyatlı yüksek kalite ürünler bulabilir. Kot pantolonlar, tişörtler, elbiseler, bluzlar, çantalar gibi birçok farklı giyim ürününde Avrupa kalitesinde seçeneklere kolay ulaşabilirsiniz.

  Kıyafet seçiminde biraz daha fazla seçenek sunan mağaza, butik ve pazar olanakları bulunur. Ünlü markaların yüksek kalite ürünlerine BDT ülkelerinden daha uygun fiyatlara ulaşmak mümkündür. Yerli üreticilerin de yüksek kalite markalarla yarışacak şık tasarımları vardır. Tekstil ürünlerinde son moda ürün seçeneklerini ünlü markaların mağazalarında uygun fiyata bulabilir ayrıca butik ve pazarlardan şık tasarımları daha ucuza satın alabilirsiniz.

  Güzellik ve Bakım Ürünleri

  Rüyalar adası Kıbrıs, Afrodit’in güzelliğini yansıtan bakım ürünleriyle meşhurdur. Kıbrıs’ın nesi meşhur diye bakıldığında yerel yiyecekler, alkol gibi ürünlerden sonra güzellik bakım ürünlerinin geldiği görülür. Güzellik ve bakım ürünlerinin popüler olmasındaki neden bileşenlerinin doğal olmasıdır. Tamamen doğal içerikli olan güzellik ve bakım ürünleri zeytin, gül gibi doğal ürünlerden elde edilen doğal içerikli ürünlerdir.

  Losyonlar, kremler, yüz maskeleri gibi ürünlerde tamamen doğal içerik farkı öne çıkar. El yapımı sabunlar doğal içerikli ürünler olarak Kıbrıs’ın neyi meşhur sorusuna verilebilecek yanıtlardan biridir. Adaya özgü olan el yapımı sabunlar turistler arasında çok popülerdir. Doğal içerikli güzellik ve bakım ürünleri uyun fiyatlarıyla turistlerin ilgisini çeker. Yüz maskesi, yüz kremi, losyon veya kozmetik ürünler gibi ürünlerde doğal içerikli ürün seçeneklerini uygun fiyata satın alabilirsiniz.

  Kıbrıs’tan Hediyelik Eşya Olarak Alınabilecekler

  Kıbrıstan Hediyelik Eşya Olarak Alınabilecekler

  Kıbrıs’ın meşhur hediyelik eşya seçenekleri Yunan mitolojisi ile ilişkilendirilen hediyelik eşya seçenekleridir. Seramik, metal ve ahşaptan yapılan Afrodit eşek figürleri hediyelik eşya seçiminde ilk sıralarda yer alır. Kıbrıs hediyelik eşya seçenekleri arasında mıknatıslar ve hatıra kartpostalları da oldukça popülerdir. Aromatik içerikli kokulu sabunlar hediyelik olarak çok tercih edilen ürünlerdir. 

  Anahtarlıklar, Yazıt Kıbrıs, not defterleri, plakalar popüler olan diğer hediyelik eşya seçenekleridir. Amfora ve sürahi şeklindeki mıknatıslar arkadaşlara alınabilecek en güzel hediyeler arasında yer alır. Kıbrıs’tan ne hediye getirilir sorusunun en popüler yanıtları arasında bu tür mıknatıslar ve kokulu sabunlar öne çıkar. El yapımı hediyelik eşyalar ve hellim peyniri gibi yerel ürünler de hediyelik olarak sıklıkla tercih edilir. Hediye seçerken dikkat etmeniz gereken nokta mal ihracat limitleridir. Örneğin; kalıp sabunlardan alacaksanız gramajına dikkat etmelisiniz. Peynir, şarap gibi ürünleri alırken de limitlere dikkat etmelisiniz.

  Hellim Peyniri

  Kıbrıs’ın en meşhur yiyeceği hellim peyniridir. Özel lezzetiyle dünya çapında meşhur olan hellim peyniri Kıbrıs’tan dönerken hediyelik olarak tercih edilebilir. Kıbrıs’ın lezzetlerini sevdiklerinize tattırmak için iyi bir seçimdir. Kıbrıs’ın neyi meşhur dendiğinde hellim peyniri ilk sıralarda karşınıza çıkar. Hellim peyniri adaya özgü bir peynirdir ve sadece Kıbrıs adasında bulunur. Izgarada pişirilen hellim peyniri keçi ve koyun sütü karışımından yapılır, patentli bir Kıbrıs ürünüdür.

  Magnet

  Adanın sembollerini yansıtan magnetler hem ucuz hem de yer kaplamayan ideal hediye seçenekleridir. Yunan mitolojisi sembollü magnetler, Kıbrıs sembollü magnetler popüler seçenekler arasında yer alır. İş arkadaşlarına, aile üyelerine Kıbrıs hediyesi olarak Magnet tercih edilebilir.

  Seylan Çayı

  Çayı çok seven ülkemiz insanları için Seylan çayı en güzel hediye seçeneklerinden biridir. Kaliteli, orijinal Seylan çayını Kıbrıs’tan ucuza satın alabilirsiniz.

  Takılar

  Kıbrıs’ta özel tasarım, el yapımı takı seçeneklerini uygun fiyata bulabilirsiniz. Kıbrıs’tan neler alınır ne hediye getirilir sorusunun popüler yanıtlarından biri de takılardır.

  Bileklik

  Sevdikleriniz için şık ve güzel bir hediye seçmek istiyorsanız bileklik modellerine bakabilirsiniz. Kıbrıs’ta adaya özgü el yapımı bileklik modelleri oldukça popülerdir.

  Biblo

  Popüler hediye seçenekleri arasında yer alan biblolar Kıbrıs adasının minimal simgeleridir. Kıbrıs’ı hatırlatan şık hediye tercih etmek istiyorsanız biblo seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

  Porselen

  Kıbrıs’ta hediye olarak tercih edilen el yapımı porselenler şık seçenekler sunar. Estetik tasarımıyla Kıbrıs’a özgü porselen hediyelikleri tercih edebilirsiniz.

  Tepsi

  Geleneksel Kıbrıs hediyelikleri arasında yer alan özel tasarım tepsiler sevdikleriniz için Kıbrıs hatırası olarak özel hediye seçenekleridir.

  Çilek

  Kıbrıs’ın doğal lezzetlerini sevdiklerinize tattırmak istiyorsanız dönerken mutlaka çilek almalısınız. Kıbrıs çileği meşhur Kıbrıs lezzetleri arasında yer alır.

  Zeybek Halısı

  Kıbrıs kültürünü yansıtan Zeybek halısı şık ve zengin hediye seçeneklerinden biridir. Kıbrıs’a özgü el yapımı Zeybek halısını özel hediye olarak tercih edebilirsiniz.

  Kıbrıs’ta Hediyelik Eşya Nereden Alınır?

  Kıbrıs’ın farklı şehirlerinde farklı hediyelik eşya satan yerler bulunur. Yerel pazarlar, hanlar gibi yerlerden Kıbrıs’a özgü hediyelik eşyalar satın alınabilir. Kıbrıs’ın her yerinde kendinize veya sevdiklerinize adayı hatırlatacak hediyelik eşya bulma şansınız vardır.

  Kumarcılar Hanı ve Büyük Han

  Kumarcılar Hanı ve Büyük Han

  Hediyelik eşya almak için en meşhur yerlerden olan Kumarcılar Hanı ve Büyük Han rengârenk alışveriş olanakları sunan yerlerdir.

  Girne Çarşısı

  Girne çarşısında çok keyifli alışveriş olanakları bulabilir, Kıbrıs el sanatlarını buradaki el yapımı ürünlerde keşfedebilirsiniz.

  Bandabulya Çarşısı

  Uğramanız gereken yerlerden biri de Bandabulya çarşısıdır. Kıbrıs’a özgü renkli kültürel ürünleri bu çarşıdan satın almak mümkündür.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp