Kktc Emlak Piyasası Ve Sektörü

kktc emlak piyasası ve sektörü

05

September

2019

15:12

İçindekiler

  KKTC Emlak Piyasası Ve Konut Fiyatları

  Kıbrıs’ın güvenli bir ada olması, iklimi ve doğal güzellikleri sebebiyle yerli yatırımcıların ilgi odağı olmuş, günümüzde ise aynı özelliklerden dolayı yabancı yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başarmıştır. Fakat Kıbrıs’ın ada konumunda olması ve güneyde yer alan devlet ile bu adayı paylaşmasından dolayı ülkede farklı yerlerde imar yasağı bulunmaktadır. İmar yasağı dolayısı ile de konut yeni binaların inşası yasaklanmıştır. Bu durum hem yerli hem de yabancı yatırımcıların gözünü diktiği ülkede konut fiyatlarının aşırı yükselmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde arazilerin satışında da artan oran sebebiyle kota konulması gündeme gelmekle birlikte kktc emlak piyasası gündemini bu hareketlilik belirlemektedir.

  KKTC Emlak Piyasası Gündemi

  Konut ve arazi fiyatlarındaki artışa rağmen Kıbrıs, Akdeniz ülkeleri arasında halen en düşük konut fiyatına sahip olan ülke konumundadır. Konut fiyatlarındaki artışın büyük en büyük sebebini de bu cazip fiyatlar oluşturmaktadır. Ayrıca kktc emlak piyasası gündeminde imar yasağının kaldırılması, imar planının tüm ülkede aktif olarak hayata geçirilmesi ile emirnamelerin kaldırılması oluşturmakla birlikte son zamanlarda yaşanan konut fiyatlarındaki artışlara yönelik çözümler ele alınmaktadır.

  Kıbrıs ya da KKTC günümüzde değer kazanan yerleşkelerden biri olarak hem tatil amacı ile hem de yerleşmek amaçlı çoğu insanın ilk tercihi olmaya başlamıştır. Denizler ile çevrili oluşu, Akdeniz ikliminin hakim olması gibi birçok avantajı ile sadece yerli değil yabancı yatırımcıların da sıklıkla tercih ettiği yerler arasındadır. Bu sebeple sınırlılarının belirli olması adada emlak sektörünü hızlandırmakla birlikte konut fiyatlarının yükselmesine de sebep olabilmektedir. Özellikle Rus yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen yatırımlar nedeniyle kktc emlak piyasası hareketlenmiş ve arazi satışları artmaya başlamış, özellikle inşaat sektörü de emlak piyasasına bağlı olarak artış göstermiştir.

  Paylaş: