KKTC Geçim Kaynakları Nelerdir? 2023

kktc geçim kaynakları nelerdir? 2023

04

Eyll

2021

11:02

İçindekiler

  Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik durumuna genel olarak bakıldığında ekonominin büyük kısmının ticaret ve turizme dayandığı görülür. AB ülkelerine, Orta Doğu ülkelerine veya Uzak Doğu ülkelerine yapılan ithalatlar gelir kaynağı olarak oldukça etkilidir. Turizm ve ticaret KKTC’nin en büyük gelir kaynaklarıdır.

  Eğitim alanı da büyüme gösteren sektörler arasında yer alır. Dış ticarette ithalat yapılan ürünler arasında yakıt, taşıt araçları, Alkollü içecekler, cep telefonları, ilaçlar, hayvan yemleri, oto aksamları, sigaralar, tıbbi cihazlar, inşaat demiri gibi ürünler ilk sıralarda yer alır. Turizm sektöründe kitle turizmi, sağlık turizmi, özel ilgi alanı turizmi gibi turizm dalları dinamik gelir kaynaklarıdır.

  En güvenilir ülkelerin başında gelen Kıbrıs’ta son yıllarda emlak yatırımı da çok önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir. Özellikle uygun fiyatlı Kıbrıs satılık daire ve villa seçenekleri herkes yüksek gelir imkanı sunar.

  KKTC’de Yatırım Teşvikleri

  Gelişmekte ekonomisini destekleyecek yatırımcılara KKTC devleti birçok teşvik sağlar. Özellikle turizm sektöründe farklı yatırımlara açık olanaklar sunulur. Emlak yatırımı için de çok avantajlı fiyatlar ve vergi muafiyetleri söz konusudur.

  Emlak alarak oturum izni alma imkânı da vardır. Denize sıfır villalar çok uygun fiyatlarla satılır. Bunun nedeni yeni konut projelerine hayat vermektir. Yüksek öğrenim sektöründe de gelişmekte olan sektör dinamiklerine katkılar sağlanır. Ticaret yapmak, şirket kurmak KKTC’de diğer her yerden daha kolaydır. Devletin sağladığı genel teşvikler şunlardır;

  • Yatırım indirimi
  • Gümrük vergisi ve fon muafiyeti
  • Arsa, arazi, bina temini
  • Fon kaynaklı kredi
  • Amortisman indirimleri

  Kıbrıs’ta yatırım konusunda merak ettikleriniz varsa da “Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Yapmanın Avantajları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  KKTC’de Yaşam Standartları Nasıldır?

  Akdeniz’in gözde tatil adası Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan KKTC, Avrupa Birliği yaşam standartlarına sahiptir. Kültürel olarak renkli ve dinamik olan günlük yaşam sakin ve huzurludur. Suç oranı çok düşüktür. Günlük yaşamda inanlar birbirine saygıyla yaklaşır.

  Adada sağlık kurumları üst düzeydedir. Yüksek öğretim ve turizm için dünyanın dört bir yanından farklı insanlarla dolup taşar. Çok sakin çok huzurlu yerleri de vardır. Trafik derdi ya da büyük şehir karmaşası yoktur. Mutlu ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenlerin tercih ettiği bir adadır. Doğal güzellikleri, enfes plajları keşfetmekle bitmeyen Kıbrıs adasında yaşam standartları kaliteli ve yüksektir. Kişi başına düşen milli gelir de ortalamanın üzerindedir.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp