Kuzey Kıbrıs Dünya’nın En Güvenilir Ülkeleri Arasında

kuzey kıbrıs dünya’nın en güvenilir ülkeleri arasında

11

May

2020

22:35

İçindekiler

  İlk olarak Çin’de ortaya çıkan yeni nesil Corona virüs tüm Dünya’yı etkisi altına aldı. En gelişmiş ülkeler bile covid-19 karşısında çaresiz kaldı. Özellikle ABD, İspanya, İtalya ve Fransa’da ölüm sayıları hızlı bir şekilde arttı. Kuzey Kıbrıs’ta ise erken alınan önlemler sayesinde virüs yatay seyrediyor ve Avrupa’da en güvenilir yer olarak gösteriliyor. 11 Mayıs’ta son pozitif hastanın taburcu olmasıyla Kuzey Kıbrıs’ta Covid-19 hastası kalmadı.

  Kuzey Kıbrıs’ta Zamanında Alınan Önlemler Sonuç Verdi

   Corona virüsünü en kısa zamanda bertaraf etmek için gereken önlemler devlet tarafından zamanında ve kapsamlı olarak alınmıştır. Öyle ki Kuzey Kıbrıs, Covid-19 ile mücadelede başarılı ülkeler arasında yer almakta ve nüfus oranına göre vaka sayısının az olduğu ülkelerin arasında bulunmaktadır. Ülkemiz bir kez daha ne kadar güvenli bir bölge olduğunu kanıtlamıştır. Covid-19 önlemleri kapsamında sosyal etkileşimi azaltmak amacıyla bankalar, eczaneler ve marketler haricinde, tüm özel sektör ve kamu kuruluşları 12.03.2020 tarihinde çalışmayı durdurmuştur. İşyerleri kapatılarak, kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanarak ve ilçeler arası geçişler yasaklanarak sosyal izolasyon en alt seviyeye indirgenmiştir. İlk günlerden itibaren KKTC vatandaşları dışındakilere yurt dışından girişler durdurulmuş ve gelen kişiler 14 günlük karantinaya alınmışlardır. Temaslı takibi için özel birimler kurulmuştur. Şimdiye dek saptanan pozitif vakaların tamamının kaynağı bilinmektedir. Bu süreçte KKTC vatandaşlarının hassas ve bilinçli davranışları ile başarılı olunmuştur. Öyleki son 23 gündür pozitif vaka tespit edilmemiştir. 4 Mayıs itibari ile normalleşme süreci başlamış ve bir çok işyeri hizmete başlamıştır. 11 Mayıs’ta covid-19’a yakalanan son hasta alkışlarla taburcu oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta covid-19 sıfırlandı.

  Avrupa’nın En Güvenilir Bölgesi

  Kuzey Kıbrıs’ta Covid-19 istatistikleri incelendiğinde durumun diğer tüm Avrupa Ülkeleri’nden daha iyi olduğu görülmektedir. İspanya ve Fransa’da can kayıpları 27 bine yaklaşırken, İtalya’da 30 bini geçmiştir. Almanya’da 7510, İngiltere’de 31241, Belçikada 8552, Hollanda’da 5359, İsviçre’de 1526, Portekiz’de 1114, İsveç’te 3175, Polonya’da 776, Danimarka’da 522, Güney Kıbrıs’ta ise 15 kişi Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar pozitif vaka tespit edilen 108 kişinin 103’ü iyileşip taburcu olmuştur. 108 kişi’nin 31’i Almanya’dan gelen turistlerdir. Şimdiye kadar hayatını kaybeden 4 kişi’den 2’si adaya Virüsü getiren Alman turistlerdir. Bu 2 kişi virüsü Kıbrıs’ta kapmamış, adaya enfekte olarak gelmişlerdir. Şu anda aktif vaka bulunmamaktadır. 

  Kuzey Kıbrıs’ta Sosyal İzolasyon Üst Düzeyde

  Covid-19 pandemiği Dünya’da yaşam şartlarını değiştirdi. Gelecekte de insanların bir çok tercihini etkileyeceğe benziyor. İnsanların sosyal izolosyonun yüksek olduğu bölgeleri tercih etmesi muhtemel. Alınan tedbirler yanında Kuzey Kıbrıs’ta nüfus yoğunluğu olmaması, çok kalabalık kentlerin yer almaması, metro, alışveriş merkezi gibi yakın temas edilen yerlerin olmaması salgının yayılmamasında etken rol oynadı. Halkın büyük çoğunluğunun açıklanan tedbirlere uyması sosyal izolasyonun sağlanmasında önemli etkenlerden biri olarak göze çarpıyor. Tüm bu unsurların Kuzey Kıbrıs’ın ne kadar güvenli olduğunu bir kez daha gösterdi. Önceden düşük suç oranı, temiz havası, eşsiz doğası, plajları ile anılan Kuzey Kıbrıs bu tür salgınlarda da güvenli bir yer olduğunu bir kez daha gösterdi.

  Not: Kısa bir süre içinde hayatın tamamen normalleşeceğinin öngörüldüğü Kuzey Kıbrıs şimdiden dış dünyanın ilgi odağı olmuştur ve Ada’nın kuzeyine taşınmak isteyen birçok kişiden talepler gelmeye başlamıştır.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp