Kuzey Kıbrıs Pandemi Kuralları Nelerdir? (2022 Mart)

kuzey kıbrıs pandemi kuralları nelerdir? (2022 mart)

07

Mart

2022

17:25

İçindekiler

  16.02.2022 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından son alınan kararlara göre ülkeye giriş kurallarında bazı değişiklikler yapılarak güncellenmiştir. Bu güncellemelerin ise 01.03.2022 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirlenmiştir.
  KKTC, pandemi sürecini oldukça iyi yöneten ülkelerin başında gelmiştir. Ancak seyahatinizde daha fazla güvenlik önlemi almak isterseniz de başta ferdi kaza sigortası olmak üzere sigorta hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
  Siz de güncel Kuzey Kıbrıs pandemi kurallarının neler olduğunu merak ediyorsanız yazının devamına göz gezdirebilir ve Kuzey Kıbrıs’a giriş için nelerin gerekli olduğunu öğrenebilirsiniz.

  KKTC’ye Girişlerde Aşılı veya Hastalığı Geçirmiş Olan Kişiler

  Kuzey Kıbrıs Pandemi Kuralları Nelerdir 2022 Mart

  Kuzey Kıbrıs’a giriş yapacaksanız ve aşılı ya da hastalığı geçirmiş kişiler arasındaysanız uygulanacak kurallar şu şekildedir:

  1. İlk olarak yolculuktan önceki son 72 saat için geçerli negatif PCR sonucu sunmalısınız.
  2. Dilerseniz son 24 saat negatif antijen sonucu da geçerlidir.
  3. Bu iki belgeden birini sunduğunuz takdirde karantinasız geçiş gerçekleştirebilirsiniz.

  KKTC’ye Girişlerde Aşısız Olan Kişilere Yönelik Yaptırımlar

  Şayet herhangi bir aşınız yoksa Kuzey Kıbrıs’a girişlerde uymanız gereken yaptırımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Yolculuk öncesinden son 72 saat için negatif sonuçlu PCR sonucu istenir.
  2. PCR yerine son 24 saat için negatif antijen sonucu da sunabilirsiniz.
  3. 5 gün boyunca karantinada kalmanız gerekir.
  4. Bu karantina sürecinin ardından size tekrar PCR testi yapılır.

  KKTCye Girişlerde Geçerli Olan Aşılar Hangileridir

  KKTC’ye Girişlerde Geçerli Olan Aşılar Hangileridir?

  Kuzey Kıbrıs pandemi kuralları kapsamında aşılı olan kişiler için belirlenen hususlara tabi olmanız için ülkede geçerli olan aşıların programını tamamlamış olmanız gerekir. Aksi takdirde aşılı olan bireyler arasında sayılmadığınız için aşısız kişilere yönelik kurallara uygun hareket etmeniz gerekir. Peki, bu aşılar hangileridir?

  1. Sinovac: 2 Doz
  2. Biontech: 2 Doz
  3. Johnson & Johnson: 1 Doz
  4. Sputnik V: 2 Doz
  5. Cansinobia: 2 Doz
  6. Sinopharm: 2 Doz
  7. Camırnaty: 2 Doz
  8. Vaxzevria Aztrazeneca: 2 Doz
  9. Novavax: 2 Doz
  10. Covishied Aztrazeneca: 2 Doz
  11. Moderna: 2 Doz Covaxın: 2 Doz

  01.03.2022’den İtibaren Geçerli Olan Kuzey Kıbrıs Pandemi Kuralları

  01.03.2022den İtibaren Geçerli Olan Kuzey Kıbrıs Pandemi Kuralları

  Kuzey Kıbrıs’ta kabul edilen aşılarla ilgili bilinmesi gereken pek çok detay vardır. Bunlar kısaca şu şekildedir:

  1. Bu aşılardan herhangi birinin belirtilen doz alımını gerçekleştirdiyseniz aşılı kişiler arasında yer alırsınız. Ayrıca aşılı olarak değerlendirilebilmeniz ve belirlenen kurallara uygun hareket edebilmeniz için aşı programınızın en az 14 gün önce tamamlanmış olması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise doz uygulamasının tamamlanmasının ardından en fazla 9 ay yani 270 gün geçmiş olmalıdır.
  2. Yaptırdığınız aşı dozlarının ardından 270 gün geçmiş ise hatırlatma aşısı yaptırmış olmanız önemlidir. Bu sayede herhangi bir PCR ya da antijen testi göstermeden ülkeye giriş yapmanız mümkün olur.
  3. 18 yaşın altındaki bireyler için ise belirlenen aşı dozlarının yaptırılmış olması ve üzerinden minimum 14 gün geçmiş olması yeterlidir. Onlar da aşılı olarak ülkeye giriş yapabilir.
  4. Covid-19 hastalığı geçirdiyseniz sadece bir aşı yaptırmış olmanız aşılı olarak değerlendirilebilmeniz için geçerlidir. Eğer hastalığı geçirmişseniz seyahatten önceki 180 gün içerisinde elde etmiş olduğunuz pozitif PCR testi sonucunu ibraz etmeniz gerekir. Böylece aşılı kişiler arasında yer alabilirsiniz. Bu testin üzerinden en az 10 gün geçmesi de önemlidir.
  5. 18 yaş altı çocuğunuz varsa ve yukarıdaki tanıma uygunluk gösteren bir ebeveynseniz siz de aşılılarla aynı kurallara tabi olursunuz.
  6. Son 10 gün içerisinde bulunduğunuz ülkelerden en yüksek risk grubunda yer alan ülkeye göre değerlendirilirsiniz ve buna göre belirlenmiş olan kurallara uymanız gerekir.
  7. Şayet hatırlatma dozu yaptırmadıysanız ülkeye giriş yaparken aşılı olarak değerlendirilmenize rağmen ülke içerisinde aşısız olarak değerlendirilirsiniz.

  Tüm bunlara dikkat ederek Kuzey Kıbrıs’a rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Ayrıca deniz ya da hava yoluyla ülkeye giriş yapmadan önce www.guvendekalkktc.com adresinden veya uygulama üzerinden dijital seyahat belgelerini doldurmanız ve kayıt oluşturmanız gerekir.
  Kıbrıs’ta daha güvenli seyahat için dilerseniz hayat sigortası da yaptırabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz de “Kıbrıs’ta Hayat Sigortası Yaptırmak” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp