Kuzey Kıbrıs'ın Başkenti ve Şehirleri

kuzey kıbrıs'ın başkenti ve şehirleri

17

Mart

2022

11:20

İçindekiler

  Türkiye’nin Yavru Vatan’ı olarak bilinen Kuzey Kıbrıs, günümüzde çok sayıda öğrenciye ve ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Bu noktada ister istemez ülkenin başkenti ve önemli şehirleri merak edilir.

  KKTC’nin başkenti Lefkoşa iken gözde şehirleri ise Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele olur. Ülkedeki nüfusun büyük bir kısmı başkentte yaşar. Özellikle devlet daireleri ve çok sayıda işletme Lefkoşa’da yer alır. Bununla birlikte çoğu ülkenin başkentinde olduğu gibi Lefkoşa’nın da denize kıyısı bulunmaz. Ancak Güney Kıbrıs’a geçiş için kullanılan 3 ayrı sınır kapısı burada yer alır.

  Şayet gezmek ve eğlenmek istiyorsanız özellikle turistlerin favorisi olan Girne’yi tercih edebilirsiniz. Hem gece hayatının hareketliliğini keşfedebilir hem de casinoları ziyaret etme imkânı bulabilirsiniz.

  Sahil ve deniz keyfi için de Gazimağusa ve İskele bölgesini tercih edebilirsiniz. Özellikle Long Beach olarak adlandırılan bölge turizm açısından büyük ilgi görür. Burada kiralamak adına da çok çeşitli konaklama alanları mevcuttur. Yaz aylarında bu bölgeler fazlasıyla kalabalık ve renkli olur. Bu sebeple de Kıbrıs günlük kiralık daireler tatilinizi rahat geçirmeniz için iyi bir alternatif olabilir.

  Kuzey Kıbrıs Şehirleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Göz alıcı güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken Kuzey Kıbrıs’ta toplam 6 farklı şehir bulunur. Bunların her birinin kendine özgü tarzı vardır. Yavru Vatan’ı ziyaret edip bu güzellikleri keşfetmeyi planlıyorsanız oldukça köklü bir tarihe sahip olan şehirler hakkında bazı detayları bilmeniz gerekir. Bu şehirlerin özelliklerinden kısaca bahsedelim:

  Kuzey Kıbrıs'ın Başkenti ve Şehirleri

  • Lefkoşa:

  Kuzey Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa, hem adanın yönetildiği yer olarak bilinir hem de turistik ve tarihi açıdan dikkat çekici bir yer olarak kabul edilir. Geçimini turizmden ve el dokumacılığından kazanan halk, ziyaretçilere karşı oldukça sıcak kanlıdır.
  Buraya geldiğinizde öncelikle Girne Kapısı’nı görmeniz, ardından Venedik Sütunu’nu ziyaret etmeniz gerekir. Ayrıca benzersiz mimarisiyle dikkat çeken Büyük Han, Selimiye Camii ve Aziz Nikolas Kilisesi de görülmesi gereken yerlerdendir. Hediyelik eşya almayı planlıyorsanız restoranların ve dükkânların sıralı halde bulunduğu Uzun Yol Caddesi sizleri bekler.

  • Gazimağusa:

  KKTC şehir merkezine ortalama 60 km uzaklıkta olan Gazimağusa, oldukça sevilen bir yerdir. Bölgenin halkı özellikle elişi dokumacılığa önem verir. Ayrıca burada çok sayıda turistik tesis de bulunur.

  Tarihi açıdan da dolu dolu bir yer olan Gazimağusa’da gotik tarzda inşa edilmiş olan Lala Mustafa Paşa Camii’yi gezebilirsiniz. Burası günümüzde ibadethane olarak kullanılır. Ayrıca Luzinyalılar tarafından yapılmış olan Venedik Sarayı ve 14. yüzyılda inşa edilmiş olan Othello Kalesi de görülmeye değer yerlerdendir.

  Deniz keyfi yapmayı planlıyorsanız da Silver Plajı, Fig Tree ve Glapsides Plajı gibi ünlü yerleri tercih edebilirsiniz.

  • Girne:

  Şehir merkezine 22 km uzaklıkta olan Girne’nin dikkat çekici bölgesi ise marina çevresidir. Burada çok sayıda bar, restoran, turistik tesis, eğlenme merkezi bulunur. Burada dilediğiniz gibi eğlenebilir, tatilin keyfine varabilirsiniz.

  Tarihi açıdan şehrin öne çıkan yerlerinin başında ise Girne Kalesi gelir. Bu kale şehrin sembolik yapılarındandır. Ayrıca gizemli bir duruş sergileyen Mavi Köşk, yapımı 11. yüzyıla uzanan Bellapais Manastırı, Beşparmak Dağları civarında bulunan Saint Hilarion Kalesi de görülmeye değer yerlerdendir.

  Şehrin plajları da sıklıkla tercih edilir. Özellikle Diana Plajı, Alagadi Plajı ya da Acapulco Plajı denize girmek için ideal alanlardandır.

  • Güzelyurt:

  KKTC’nin sevilen şehirlerinden biri de Güzelyurt olur. Şehir merkezine ortalama 39 kilometre uzaklıkta olan bölge, adanın kuzey sahilinde yer alır. Burası Neolitik Çağ’da ilk yerleşimlerin başladığı alan olarak bilindiği için kesinlikle keşfedilmesi gereken bir şehirdir.

  Mavi Köşk Güzelyurt

  Özellikle M.Ö. 6. yüzyılda yapılmış olan Soli Antik Kenti görmeniz gerekir. Ayrıca M.Ö. 5. Yüzyılda inşa edilmiş olan Vuni Sarayı da adaya gelen turistlerin çok fazla ilgisini çeker.

  • İskele:

  Şehir merkezine 55 kilometre uzaklıkta olan İskele, Gazimağusa’nın kuzeyinde bulunur. Özellikle sahili ve balıkçı lokantaları ile öne çıkan şehir, sessiz ve sakin bir mekândır. Huzuru tercih eden turistler için birebirdir.

  • Lefke:

  Kuzey Kıbrıs şehir merkezinden yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta olan Lefke, Lefkoşa’nın kuzeybatısında yer alır. Bu bölgede halk genel olarak çilek ve üzüm yetiştirerek geçimini sağlar. Şehrin merkezinde Osmanlı mimarisinin izleri bulunur. Özellikle Osman Paşa Türbesi ziyaret edilecek yerler arasındadır. Ayrıca Piri Mehmet Paşa Camii ve Vuni Antik Kenti de turisttik mekânların başında gelir.

  Kiralık dairler konusunda bilgi almak isterseniz de “Kıbrıs’ta Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp