Kuzey Kıbrısta Ev Satın Alma Süreci Nasıldır 2023

kuzey kıbrısta ev satın alma süreci nasıldır 2023

08

July

2022

22:15

İçindekiler

  Akdeniz’in inci adası Kıbrıs, turizm ritmiyle dünya çapında yıldız tatil destinasyonları arasında yer alır. Kuzey Kıbrıs ev satın almak açısından da mükemmel fırsatlar sunar. Adanın şahane coğrafyası büyüleyici güzellikler sunarken yaşam olanakları da yüksek kalitede standartları sağlar. Kuzey Kıbrıs’ta ev almak birçok ülkeye göre çok daha kolay ve avantajlıdır. Ev satın alma süreci en basit haliyle 4 adımda gerçekleştirilebilir;

  • Güvenilir emlak firmasını seçmek
  • İstenen standartlarda ev seçimi yapmak (lokasyon, fiyat, konfor olanakları vb.)
  • Yasal prosedürleri yerine getirmek
  • Tapuyu alarak eve taşınmak ya da evi kiraya vermek

  Dünyanın en güvenilir ada ülkelerinin başında gelen Kuzey Kıbrıs’ta ev almak sadece yaşamak için değil yatırım amacıyla da oldukça karlıdır. Türkiye’deki ev fiyatlarına göre daha uygun şekilde ister merkezde isterseniz de denize sıfır Kıbrıs satılık ev ya da villa seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

  İlk Adım Doğru Emlak Firmasını Seçmek

  Kıbrıs’ta ev almaya karar verdiyseniz yüzlerce farklı reklam ve riskli seçenek arasında kalabilirsiniz. Kafa karıştırıcı ve riskli durumlardan kaçınmak için ilk adım olarak evi kimden alacağınıza karar vermelisiniz. Kıbrıs’ta tapu düzenlemeleri biraz karışık olduğundan en doğru yol güvenilir, yeni konut projelerinde başarılı firma tercih etmektir. Döveç Construction Kuzey Kıbrıs’ın en güvenilir ve başarılı emlak danışmanlığı hizmetini alabileceğiniz adrestir.

  İkinci Adım Konut İçin Aranan Standartları Belirlemek

  Nasıl bir ev istediğinize karar vererek en doğru seçeneklere yönelebilirsiniz. Konut standartları birçok detayı kapsar. Konutun kaç odalı olacağı, mimari özellikleri, konumu, yaşamsal olanakları gibi birçok detaya göre kriterler belirleyebilirsiniz. Örneğin; plaja yakın, villa tarzı bir ev istiyorsanız buna göre arama yapabilirsiniz. Emlak yatırımı olarak kısa vadede kazanç sağlamak istiyorsanız kiraya verebileceğiniz konutlara bakabilirsiniz. Kriterlerinizi belirleyerek Döveç’in kolay arama olanaklarından yararlanabilirsiniz.

  Üçüncü Adım Yasal Prosedürleri Yerine Getirmek

  Güvenilir ve doğru emlak firmasını seçtiğinizde yasal prosedürleri yerine getirmek de çok kolay olur. Döveç emlak danışmanları sizi her konuda destekleyerek işlemlerinizi kolay şekilde gerçekleştirmenizi sağlar. Genel olarak yasal prosedürlerde dikkat edilmesi gerekenler;

  • Satın alma süreci başlamadan satış sözleşmesi yapılmalıdır.
  • İç İşleri Bakanlığı’ndan satın alma izni başvuru formuyla alınmalıdır.
  • Kuzey Kıbrıs Vergi Daireleri’ne ilgili sözleşmenin tutarının %0,5’i kadar pul ücreti de ödenmelidir.
  • Vergi ve tapu devir harçları ödenmelidir.
  • 21 günlük süre içerisinde sözleşme Tapu Dairesi’ne kaydettirilmelidir.
  • Satın alma izninin Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılması gerekir.
  • Toplam fiyatın %30’u peşinat olarak ödenmelidir.

  Dördüncü Adım Tapuyu Almak

  Tüm yasal işlemler tamamlandıktan sonra tapunuzu kolaylıkla alabilirsiniz. Güvenilir ve yerel bir firma olan Döveç tüm yasal işlemlerde sizin için kolaylıklar sağlar. Tapunuzu almak kolay ve güvenilir hale gelir. Aklınıza takılan soruları uzman emlak danışmanlarımıza sorabilirsiniz. Tapuyu aldıktan sonra evinizi kiraya verebilir ve yatırım amaçlı kazanç elde edebilirsiniz. Kıbrıs’ta 3 çeşit tapu vardır. Tahsis, eşdeğer ve Türk tapu şeklinde 3 farklı tapu düzenlemesi yapılabilir. Eşdeğer tapulara Türk bankaları %75 oranında kredi verir. Güvenilir ve yeni konut projelerinden ev alırken tapu risk sorunu yaşamazsınız.

  Kuzey Kıbrıs’ta Konut Vergileri Ne Kadardır?

  Kuzey Kıbrıs ve Türkiye arsasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması yapılmıştır. Bu sayede Kuzey Kıbrıs’ta emlaktan elde edilen gelir için Türkiye’de vergi ödemek gerekmez. Yıllık konut vergisi daireler için 100 TL müstakil evler için ise 200 TL’dir. Alınan evin kira geliri için ödenecek stopaj bedeli ise %10’dur. Ev satın alırken %3 oranında tapu harcı muafiyet avantajından yararlanılabilir.

  Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz de “Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Ne Kadardır” başlıklı blog yazısına göz atabilirsiniz.

  Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Alma Süreci Ne Kadar Zaman Alır?

  Türk Vatandaşları için konut satın almada inceleme ve onay süreci 30-60 gün kadar sürer. Bakanlar Kurulu onayı veritken sonra vergi tahsilatı yapılır. Döveç’in sunduğu güvenilir emlak danışmanlığı ile Kıbrıs’ta ev alma süreci zaman olarak daha az zaman alırken süreç de daha kolay işler. Kıbrıs’ta uygun fiyat olanaklarıyla, güvenli ve avantajlı şekilde ev almak için Döveç uzmanlarından emlak satın alma rehberlik hizmetini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp