Kuzey Kıbrıs'ta Mülkiyet Satın Alma

kuzey kıbrıs'ta mülkiyet satın alma

05

Eyll

2019

15:20

İçindekiler

  İzin işlemleri olumlu bir şekilde sonuçlandıktan sonra, satın aldığınız mülkiyet ile ilgili senelik 1 ile 1,50 TL m2 için senelik olarak vergi dairesine harç yatırılması gerekmektedir. Bu tutar senelik olarak adınıza kayıtlı olan her mülkiyet için ödenmesi gerekmektedir.

  Yabancı vatandaşların mülkiyet satın alırken ikamet ettikleri ülkeden temiz kağıdı almak zorundadırlar. Kuzey Kıbrıs’a gelmeden önce polisten alacağınız temiz kağıdı ile satın alma işlemini hızlandırabilir, zaman kaybetmeden gerekli evrakları temin edebilirsiniz.

  Sıkça Sorulan Sorular

  S. İzin işlemleri için gerekli başvuruları mülkiyet satın almadan önce yapılabilir mi ?

  C. Kuzey Kıbrıs’ta izin işlemlerini mülkiyetin satın alma belgesi ile birlikte başlatmanız mümkün.

  S. Satın alma izni alamama durumunda ne tür bir riskle karşılaşıyorsunuz ?

  C. Satın alma izni alamama durumunda satın almış olduğunuz mülkiyetin koçanı Döveç Consctruction tarafından siz satın alma izin işlemlerini yapana kadar güvenli bir şekilde kayıt altında tutuluyor ve Tapu Dairesi’ne sizin adınıza olan sözleşme ile mülkiyetin kayıt işlemlerini gerçekleştiriyor. 2008 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte satın alma işleminde gecikme yaşayan vatandaşlar için Tapu ve Kadastro Dairesi alınan mülkiyetin satış sözleşmesini alıcı adına kayıtlara geçirirken hem evin bir başkası tarafından kiralanması veya satışı ile ilgili herhangi bir durumu ortadan kaldırırken hemde alıcının %100 korunmasını sağlıyor. Tapu ve Kadastro Dairesi’ne en sözleşmenin imzalanmasından sonra en geç 21 gün içerisinde kaydının yapılması gerekmektedir. Bu işlem yapılırken %0.5 satış sözleşmesi üzerinden hesaplanan pul ücreti ve 65TL’lik kayıt ücreti ödenmektedir.

  S.Mülkiyet satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir ?

  C.Satın almayı düşündüğünüz mülkiyetin askeri bölgeye yakınlığını öğrenmeli ve izin işlemlerinin onayının verilip verilmeyeceğini öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca satın alırken poliste alacağınız temiz kağıdı ile de daha önce herhangi bir şekilde suç işlemediğinizi ıspatlamanız gerekmektedir.

  S:Satın alma izni alınmaması durumunda neler yapılabilir ?

  C:Satın alma izni iptal edilmiş ise, en yakın akrabanızdan birini satın aldığınız mülkiyet ile ilgili tüm işlemleri yapabilmesi için vekaletname verebilir ve bununla birlikte mülkiyetinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular sayfamızdan bütün soruları görüntüleyebilir siniz.

  Döveç Construction olarak sizlere en doğru ve bilgi aktarımını yapmaktan mutluluk duyacağız. Daha detaylı bilgi için bize info@dovecconstruction.com adresinden ulaşabilirsiniz.

  Kuzey Kıbrıs'ta mülkiyet almak isteyen yabancı vatandaşların satın alma işlemleri için tüm proredürleri yerine getirmesi gerekmektedir. İşlemler ortalama 4 ile 6 ay arasında tamamlanmaktadır fakat işlemlerin onaylanması aşamasında geçen süre zarfında satın aldığınız mülkiyeti kiralama veya satış işlemlerini geçekleştirebilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp