Kuzey Kıbrıs'ta Telefon Fiyatları Ne Kadardır? 2023

kuzey kıbrıs'ta telefon fiyatları ne kadardır? 2023

31

Ekim

2022

09:00

İçindekiler

  Teknolojik aletlerin fiyatları vergilere bağlı olarak değişir. Kuzey Kıbrıs’ta vergiler Türkiye’ye göre düşük olduğundan Kıbrıs’ta telefon fiyatları da daha uygundur. Türkiye’de artan vergi zamları da devreye girince Kıbrıs telefon almak açısından daha avantajlı olanaklar sunar. Kıbrıs’ta telefonların fiyatları telefon marka ve modeline göre değişir. Ancak vergi meselesiyle bakılınca Türkiye’de aynı model ve marka telefon Kıbrıs’ta %20 kadar daha ucuz olduğu söylenebilir.

  Kıbrıs’tan Telefon Almanın Şartları Neler?

  Kıbrıs’ta herhangi bir mağazadan ya da ikinci el satan yerlerden telefon alınabilir. Buradaki önemli detay telefonun yurtdışından alınıyor olmasıdır. Yurt dışından alınan telefonlar Türkye’de 60 gün kayıt olmadan kullanılabilir. Ancak kayıt yapılmazsa telefon iletişime kapatılır. Yani getirilen her telefonun 60 gün içersinde kayıt yaptırılması gerekir. Kayıt için de belli bir ücret ödenmelidir. Telefonun kayıt ücretini ödeyip kaydını yaptırdıktan sonra rahatça kullanabilirsiniz.

  Kıbrıs’tan Getirilen Telefon Nasıl Kayıt Yaptırılır?

  Kıbrıs’tan getirilen telefonların kaydı e-devlet üzerinden yapılabilir. Kayıt hakkı sorgulaması yaptıktan sonra harç ücreti ödenir. Herhangi bir belgeye gerek olmadan e-devlet üzerinden dijital olarak kayıt tamamlanabilir. Cihaz kaydında dikkat edilmesi gereken nokta ise cihaz kaydı yaptıracak kişinin son 2 yılda pasaportunda herhangi bir cihaz kaydı yapılmamış olması gerektirdiğidir. Her pasaportun yurt dışından 2 yılda bir cihaz getirme hakkı vardır. Cihaz kaydı yapılırken IMEI numarasını da bilmek gereklidir. IMEI numarasını öğrenmek için cihazda “*#06#” tuşlarına basmak yeterlidir. IMEI numaraları her bir cihaz için ayrıdır.

  Yurt Dışından Telefon Getirme Ücreti Ne Kadar?

  Yurt dışından telefon getirmek için belli bir kayıt ücreti ödemek şartı vardır. Kıbrıs da yurt dışı olarak geçer. Bu nedenle de Kıbrıs’tan telefon getirildiğinde IMEI kayıt ücreti olan 2.732 TL harcın ödenmesi gerekir. Bu harç ücretine rağmen Kıbrıs’tan alınan telefon daha ucuza gelir. Herhangi marka, model bir telefonun Türkiye’deki fiyatıyla Kıbrıs’taki fiyatı arasında ortalama olarak 5 bin TL gibi farklar olabilir. Kıbrıs’a tatile gidenler genellikle bunu değerlendirerek Kıbrıs’tan bir ya da iki telefon alırlar. Telefon almak için Kıbrıs’a gitmek mantıklı olmayabilir. Ancak Kıbrıs’a gezmeye gidip oradayken de telefon almak çok mantıklıdır. Özellikle eğitim veya iş için sıklıkla gidenler Kıbrıs için telefon alarak iletişimi kolaylaştırırlar.

  Kıbrıs’ta Başka Neler Daha Ucuz?

  Elektronik ve teknolojik cihazlar Kıbrıs’ta daha ucuzdur. Bilgisayar, tablet ya da telefon gibi cihazları daha ucuza almak mümkündür. Alkol ve sigara da Türkiye’ye göre çok daha ucuza alınabilir. Hediyelik eşyalar, ayakkabı, çanta gibi tekstil ürünlerini de daha ucuza alabilirsiniz. Vergisi düşük olan yurt dışı ürünlerine Kıbrıs’ta daha uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz. Özellikle alkol ve sigara fiyatları oldukça uygundur. Cihaz alımında 2 yılda bir cihaz alım hakkı vardır. Alkol ve sigara gibi ürünlerde de belli bir sınır bulunur. Derecesi %22’nin altında olan alkollerden 2 litre getirebilir. 3 karton da sigara getirilebilir. Aynı zamanda Kıbrıs’ta daire veya villa fiyatları da Türkiye’ye göre oldukça uygundur. Denize sıfır bir villayı Türkiye’den çok daha uygun bütçelerle satın alabilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs satılık ev ve villa açısından da çok geniş seçenek alternatifi olması herkesin aradığını bulmasına imkan verir.

  Kıbrıs’ta Nereden Alışveriş Yapılabilir?

  Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta birçok büyük AVM bulunur. Ayrıca Kıbrıs’ın yerel ürünlerinin satıldığı çarşılar da vardır. Hellim peyniri gibi Kıbrıs’a özgü yiyecekleri yerel pazarlardan alabilirsiniz. Biraz farklı ve değişik şeyler arıyorsanız yerel çarşı ve pazarları dolaşmalısınız. Marketlerde de Kıbrıs’a özgü içecek ve yiyecekler bulabilirsiniz. Hediyelik eşya için Kapalı Han çarşısına bakabilirsiniz. AVM’lerde de farklı markaların ürünlerini daha uygun fiyata bulmanız mümkün. Vergi uygulamasındaki değişen oranlar nedeniyle yurt dışı ürünlerini daha ucuza alma şansınız var. Kuzey Kıbrıs’taki fiyatlar konusunda daha fazla bilgi için ise “Kıbrıs Market Fiyatları 2022” başlıklı blog yazısına göz atabilirsiniz.

  Kıbrıs Tatilinden Dönerken Telefon Alınabilir mi?

  Kıbrıs’a tatile gidip dönerken telefon alabilirsiniz. Aldığınız telefonu Türkiye’ye gelince kayıt ettirmeniz gerekir. E–devlet üzerinden kayıt işlemlerini yapmak için de harç ödemelisiniz. Harcınızı ödeyip kayıt işlemini yaptırarak telefonunuzu kullanabilirsiniz. Eğer kayıt yapılmazsa telefon kaçak cihaz konumuna düşer ve iletişimi kapatılır. Böyle bir durum yaşamamak için geldiğinizde ilk iş telefon IMEI kaydını yaptırmalısınız. Kıbrıs’tan daha ucuza telefon alıp, getirebilir ve Türkiye’de telefonunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp