Kuzey Kıbrıs'taki Şehirler

İçindekiler
  Pzt, 18 Nis - 18:10

  Kıbrıs’ı ziyaret etmeyi isteyen ve oradaki şehirleri keşfetmeyi arzulayan birçok kişinin merak ettiği konuların başında Kuzey Kıbrıs’ta hangi şehirlerin olduğu gelir. Siz de KKTC’deki şehirleri ve bu şehirlerin gezilecek yerleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz. Böylece dünyanın en cezbedici ve etkileyici şehirleri arasında yer alan bu bölgeleri gezmek için muhteşem bir rehber edinebilirsiniz.

  Akdeniz’in İncisi Olan Girne’yi Keşfedin

  Kuzey Kıbrıstaki Şehirler

  Kuzey Kıbrıs’ın en sevilen şehirlerinden biri olan Girne, adanın kuzey sahil şeridinde yer alır. Özellikle Girne limanı, göz alıcı manzarasıyla dikkatleri üzerine çeker. Kilometrelerce uzayan sahillerindeki parlak kumların keyfine varmak ve Akdeniz’in berrak suyunun tadını çıkarmak için Girne’yi tercih edebilir, unutulmaz bir deniz tatili geçirmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

  Beş Parmak dağlarının eteklerinin şahitlik ettiği muazzam manzarasıyla ziyaretçilerini büyüleyen Girne, aynı zamanda oldukça köklü bir tarihe de sahiptir. Bu durum şehirde gezip görebileceğiniz sayısız tarihi yeri sizlere sunar. Girne limanının yanı sıra kordon boyundaki Arnavut kaldırımlarını görebilir, çarpıcı kaleyi gezebilir; Rumlardan Osmanlılara, Fransızlardan İngilizlere kadar pek çok yerleşimcinin mimarisine şahitlik edebilirsiniz. Yerli yabancı turistlerin en fazla tercih ettiği bu şehir hakkında daha fazla bilgi için “Girne Gezilecek Yerler” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Gazimağusa ile Efsanevi Bir Gezi İmkânı

  Efsanelerin şehri olarak bilinen Gazimağusa, doğal derinliğe sahip limanıyla çok eski tarihlerden bu yana sayısız gemiyi, taciri ve tüccarı evinde ağırlamış bir yerdir. Bu zenginlik nedeniyle çok sayıda ibadethaneyi bünyesinde barındıran Gazimağusa, kiliseler şehri olarak da bilinir. Şehirdeki her bir kilisenin kendine özgü etkileyici bir dokusu vardır. Ayrıca bu yapıların gizemli hikayeleri de mevcuttur.

  Siz de bu güzel şehre geldiğinizde 3 km’lik Venedik surlarında yürüyüş yapabilir, büyüleyici manzaranın keyfine varabilirsiniz. Roma kalıntılarını inceleyebilir; tiyatro ve hamam kalıntılarından tarihi sütunlara ve heykellere kadar dilediğiniz tüm tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

  Venedik Duvarı’na Ev Sahipliği Yapan Lefkoşa

  Bölünmüş şehir olarak bilinen Lefkoşa, dünya genelinde oldukça popüler bir yapı olan Venedik Duvarı’na ev sahipliği yapar. Yaklaşık 4,5 km uzunluğunda olan ve şehrin etrafını çevreleyen bu etkileyici duvarı görebilir, şehrin kendine özgü sayısız özelliğini keşfetme imkanı bulabilirsiniz.

  Hem Kuzey Kıbrıs hem de Güney Kıbrıs’ın başkenti olarak kabul edilen bu şehirde her iki ülkenin izlerini görebilir, dar ve dolambaçlı caddelerinde gezintiye çıkarak şehrin atmosferini gözlemleyebilirsiniz.

  Şehirdeki tarihi yapıları inceleyerek farklı mimarilerin büyüsüne kapılabilir, Selimiye Camii'nden Büyük Hamam’a kadar dilediğiniz her yeri gezerek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

  Unutulmaz Tatil Deneyimi İçin Doğru Adres İskele

  Unutulmaz Tatil Deneyimi İçin Doğru Adres: İskele

  Gazimağusa şehrinin komşusu olan İskele, etkileyici bir tatil cenneti olarak karşımıza çıkar. Sayısız efsaneyi de bünyesinde barındıran bu şehir, özellikle Tanrıça Afrodit’in Kıbrıs’taki ilk meyveyi buraya getirmesiyle bilinir.

  Panayia Theotokos müzesinden küçük haç şeklindeki Ayios Lakovos kilisesine kadar sayısız tarihi yapıyı da sizlere sunan İskele, balıkçı kasabasına yer veren Boğaz bölgesiyle de adından sıkça bahsettirir. El değmemiş doğal güzelliklere, Kıbrıs’ın en büyük otelleri ve kumarhanelerine, altın renkli kumsallara ve daha pek çok güzelliğe ulaşmanıza imkan tanıyan bu şehri görmeden Kıbrıs’tan ayrılmamalısınız.

  Narenciye Cenneti Olarak Bilinen Güzelyurt

  Portakal başta olmak üzere çok çeşitli narenciyelerin yetiştirildiği Güzelyurt’ta göz alıcı güzellikte kırsallar mevcuttur. Tam bir doğa gezisi yapmanıza imkan tanıyan bu şehir, aynı zamanda kültürel ve mimari açıdan da ziyaretçilerine görsel şölen sunar.
  Dilediğiniz zaman keyif turu düzenleyerek şehrin güzelliklerini keşfedebilir, yeni yeni gelişen bu tatil yöresinde benzersiz bir deneyim edinebilirsiniz. Bu güzel şehirde Türkiye’nin gözde üniversiteleri arasında yer alan ODTÜ’nün kampüsü de bulunur. Bu nedenle öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir şehirdir.

  Gezinize Renk Katan Lefke Şehrini Keşfetmeyi Unutmayın

  Kıbrıs’a gitmeyi planlıyorsanız muazzam bir renk cümbüşünü ayaklarınızın altına seren Lefke’yi görmeniz gerekir. Doğal su kaynaklarından ılıman iklimine kadar bütün zenginlikleriyle sayısız meyvenin yetiştirilmesine olanak sunan şehir, özellikle yaz aylarında gerçekleştirilen Portakal Festivali ile dikkatleri üzerine çeker.

  Oldukça etkileyici bir deneyim sunan Ceviz Festivali ise Temmuz ayında yapılır ve kalabalık bir ziyaretçi kitlesine ev sahipliği yapar. Şehre hareketlilik getiren Lefke Avrupa Üniversitesi ise bölgeye yatırım yapılmasına destek olur ve şehrin gelişmesine katkıda bulunur.
  Kuzey Kıbrıs için bir gezi planı oluşturacağınız zaman tüm bu şehirlerin özelliklerini dikkate almanız ve kusursuz bir yol haritası çizmeniz size avantaj sağlar. Bu güzel ada ülkesi özellikle sezon zamanlarında ciddi bir nüfus artışı yaşar. Bu dönemlerde Kıbrıs’a gelmeyi düşünüyorsanız konaklamanızı öncesinden halletmeniz gerekmektedir. Yoksa oteller de kalacak yer bulma konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Ancak Kuzey Kıbrıs’ta tatil olsun iş olsun farklı konaklama alternatifleri de bulunur. Özellikle Kıbrıs günlük kiralık daire seçenekleri büyük kolaylık ve özgürlük sağlar. Şehir merkezinde lüks dairelerde en konforlu şekilde kalma imkanı sunar.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp