Mersin - Kıbrıs Feribot Seferleri Nasıl Yapılır? Kıbrıs Feribot Fiyatları

mersin - kıbrıs feribot seferleri nasıl yapılır? kıbrıs feribot fiyatları

06

Ocak

2023

09:20

İçindekiler

  Türkiye’den Kıbrıs’a gitmek için iki farklı seçenek bulunur. Bunlardan biri hava yolunu tercih ederek uçakla gitmek diğeri ise deniz yolu ile seyahat etmektir. Deniz yolu ile seyahat feribotlarla sağlanır. Mersin Taşucu limanından kalkan feribotlar, Girne’ye 4 - 6 saat zaman aralıklarında ulaşır. Feribot seferleri günlük olarak düzenlenir. Feribotlarda araçlarla yolculuk etmek de mümkündür. Arabayla Kıbrıs’a gitmek isteyenler feribot seyahatini tercih edebilir.

  Genellikle araç taşımacılığında kullanılan feribotlar arabalı vapur olarak da bilinir. Bir kıyıdan diğer kıyıya insan, araç ve yük taşıyan feribotlar, Kıbrıs’a deniz yolu seyahati yapacakların sıklıkla tercih ettiği bir ulaşım aracıdır. Mersin-Kıbrıs feribot seferleri için online bilet almak mümkündür. Her gün belirlenmiş saatlerde belli firmalar Mersin-Kıbrıs seferleri düzenler. Yazın daha sık olan seferler kışın daha seyrek olarak düzenlenir.

  Araçsız ve araçlı olarak fiyatlar değişir. Firmaların fiyat politikaları da değişmektedir. Bir firmada daha uyun olan fiyat diğer firmada daha pahalı olabilir. Tek kişi araçlı ve tek kişi araçsız son fiyatları şu şekilde sıralayabiliriz.

  Kıbrıs Feribot Fiyatları Akgünler Denizcilik Filo Denizcilik
  Tek Kişi - Araçlı 2.431 TL 2.199 TL
  Tek Kişi - Araçsız 699 TL 627 TL

  Kıbrısa Feribotla Gitmek Ne Açıdan Avantaj Sağlar

  Kıbrıs’a Feribotla Gitmek Ne Açıdan Avantaj Sağlar?

  Her şeyden önce Kıbrıs’a feribotla gitmek daha uygun fiyatlıdır. Uçak yerine feribot tercih ederek çok daha ekonomik yolculuk yapma olanağınız olur. Araçla gitmek için de tek yol feribottur. Yük ve araç taşımak için de feribot tercih edilir. Yaz aylarında deniz keyfini çıkarmak için de feribot en iyi seçenek olur.

  Kıbrıs feribot seferleri özellikle ticari amaçlarla taşımacılık için çok tercih edilir. Öğrenciler de feribotları uygun fiyatlı olduğu için tercih eder. Uçak korkusu olanlarda sıklıkla deniz yolunu tercih etmektedir. Feribot biraz daha fazla zaman alsa da güvenli ve ekonomik seyahat imkânı sunar.

  Dünyanın birçok yerinde feribot deniz yolu taşımacılığında sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Kıbrıs’a gitmek ister yaşam ister tatil için olsun feribot güvenli ve ekonomik bir alternatiftir. Kıbrıs’ta araç fiyatları oldukça uygundur. Ancak trafik sol şeritten akar ve araçların direksiyonları da sağ taraftadır. Buna alışmak zor olabildiğinden uzun süreli adaya gelecekler arabaları ile feribotu tercih ederler.

  Deniz yolunda ekonomik seçenekler özellikle yaz sezonunda yükselen uçak bileti fiyatları için iyi bir alternatif olur. Ayrıca uçakların doluluk oranları sebebiyle de feribotlarda rahat bir seçenek olur. Özellikle pandemi döneminde kapalı bir uçakta seyahat etmek istemeyenler için Kıbrıs feribot seferleri büyük avantaj sağlamıştır.

  Kıbrıs’a Araçla Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Kıbrısa Araçla Gitmek İçin Ne Yapmak Gerekir

  Kıbrıs’a araç ile seyahat etmek feribot ile mümkün olmaktadır. Feribot serflerinde araçla seyahat imkanı vardır. Mersin Taşucu limanından aracınızla Kıbrıs’a seyahat edebilirsiniz. Araçla seyahat ederken pasaport olması zorunludur. Uçak ile seyahat de sadece kimlik yeterliyken araçla feribot yolculuğunda pasaport gerekir.

  Ayrıca araç için gerekli belgelerin de tamamlanması da önemlidir. Mersin Taşucu limanından araçla çıkış belgesi almak gerekir. Aracın ruhsatı ve pasaportunuz yanınızda olmalıdır. 30 günden fazla araçla Kıbrıs’ta kalacaksanız MTV vergi ücreti de ödemeniz gerekir. 30 günden az kalacaksanız Türkiye ehliyetinizi kullanabilirsiniz. Ancak 30 günden fazla kalacaksınız araç ile uyumlu ehliyet almak gerekecektir.

  Türkiye’de yapılan araç sigortası Kıbrıs’ta geçerli değildir. Bu nedenle limanda Kıbrıs için araç sigortası yaptırmak gerekli olur. 6 aylık sigorta limanda yaptırabilir. Uçakla giderken sadece kimlik yeterliyken araçla feribot yolculuğunda pasaport olması zorunludur. Kıbrıs’a aracınızla giderken limandan alacağınız bazı önemli belgeler de vardır. Kıbrıs’a araçla giderken gerekli belgeler;

  • Pasaport
  • Yurt dışı çıkış belgesi (Triptik)
  • 6 aylık sigorta

  Kıbrıs’a hava yolu ile gitmenin maliyetleri konusunda bilgi edinmek isteyenler için “Kıbrıs Uçak Bileti Fiyatları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp