18 Kasım 2019

Sözleşmenin İmzalanması

Mülkiyet Alımı


Yabancı uyruklu kişiler, Kuzey Kıbrıs ‘tan kişi başına 1 konut ve bu konut 5 dönüme kadar sahip olabilir veya boş arazi alınacaksa en fazla 1 dönüm büyüklüğünde arazi alma hakkına sahiptirler.
KKTC’de 3 çeşit emlak türü vardır. Şöyle ki;
TÜRK KOÇANI: 1974 yılı öncesinde Kıbrıslı Türklerin veya yabancı uyruklu şahısların sahip olduğu konut, arazi ve işyerleri için verilen koçan türüdür.
EŞDEĞER KOÇAN: 1974 yılında Güney Kıbrıs ‘taki gayrimenkullerini bırakarak Kuzey Kıbrıs ‘a göç etmek zorunda kalan Kıbrıslı Türklere, KKTC devleti tarafından Rum tarafında bırakmış oldukları gayrimenkuller karşılığında, orada sahip oldukları mülkün eş değerinde olan gayrimenkuller verilmiştir. Eşdeğer gayrimenkullerini alan Kıbrıslı Türkler, Rum kesiminde kalan arazilerinden feragat ettiklerine daire belgeler imzalayarak “Eşdeğer” gayrimenkullerinin koçanlarını KKTC devletinden almışlardır. Eşdeğer Koçanlı gayrimenkuller güvenli olarak değerlendirilir ve her türlü alım / satımı yapılabilmektedir.
TAHSİS KOÇAN: KKTC devleti tarafından savaşta gösterilen başarıya ödül olarak KKTC vatandaşlarına veya 1974 sonrasında Türkiye’den gelen kişilere ülkeye yerleşip hayatlarını sürdürebilmeleri için verilmiş gayrimenkullerin koçanlarıdır. Bu koçanlar, KKTC devleti garantisi altındadır ve sahipleri gayrimenkuller üzerinde tüm mülkiyet hakkına sahiptirler.


Vergi


Alıcı satın aldığı gayrimenkulün “Tapu Devir Harcını” ödemekle yükümlüdür. Tapu Devir Harcı, Tapu devri yapılacağı zaman Kuzey Kıbrıs Tapu Dairesi’ne ödenmektedir. Alıcının ilk gayrimenkulü olması durumunda indirimli olarak satın alınan gayrimenkulün satış fiyatının %3’ü kadar olan devir harcı ödenmektedir. İndirim hakkını daha önce kullanmış olan tüm şahıslar için bu oran %6’dir.
İlaveten Katma Değer Vergisi (KDV) ve Stopaj vergisi ödenmektedir . KDV miktarı gayrimenkulün satış değerinin %5’i kadardır.
Stopaj Vergisi ise satıcı tarafından Vergi Dairesi’ne ödenir. Kar amacı güden satıcılar (müteahhit) için %4.25 olan bu oran, kar amacı gütmeyen (sahibinden) satıcılar için ise %3,5’tir.
Sözleşme imzalandıktan sonra Vergi Dairesi’ne şu anki yasaya göre Kontrat Fiyatı üzerinden % 0.5 olan Pul Ücreti kontrat imzalanmasından itibaren 21 gün içerisinde ödenmelidir. Böylece kontrat mali açıdan yasal hale gelmektedir.


Satın Alma İzni


KKTC vatandaşı olmayan kimselerin Kuzey Kıbrıs ‘ta emlak satın alabilmeleri için KKTC Devletinden “Emlak Alım İzni” çıkartmaları gerekmektedir. Bu süreç 3 – 6 ay içerisinde tamamlanmaktadır.
Alan Ölçüleri
1 Dönüm = 4 evlek
1 Dönüm = 1.338 m2
1 Dönüm = 14.400 ft2
1 Evlek = 334,5 m2
1 Evlek = 3600 ft2
1 m2 = 10,76 ft2


Yapı Maliyeti


Kuzey Kıbrıs’ta inşaat maliyet fiyatları ortalama 500 Sterling civarında olup, inşaat süresince kullanılacak olan yapı malzemelerinin kalitesi, ilaveten talep edilen ekstralar ile birlikte maliyet fiyatı artış göstermektedir.


İkamet ve Yurttaşlık


Kuzey Kıbrıs’ta ikamet etmek için başvuru yapılması gerekmektedir. Adaya gelindiği zaman otomatik olarak 3 aylık turist vizesi verilir ve gelen ziyaretçinin vize bitiş tarihinden sonra da tatiline devam etme veya mülkiyet alımı gibi işlemleri olacak ise, geçici ikamet izni için muhaceret dairesine başvuru yapılması gerekir. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs’ta 10 yıl ve üzeri yaşamış olan yabancı uyruklu insanların vatandaşlık alma hakları doğacaktır.


Yasal İşlemler


Kuzey Kıbrıs’ta mülkiyet alımı için profesyonel bir avukat ile çalışmak, iş takip işlerini en doğru şekilde yapabilmenizi ve işlemlerin eksiksiz olarak yerine getirebilmenizi sağlamaktadır. Avukatlık hizmeti yaklaşık olarak 1,000£ & 1,500£ fiyat aralığındadır.


Ödemenin Yapılması


Kuzey Kıbrıs’ta mülkiyet alımı için profesyonel bir avukat ile çalışmak, iş takip işlerini en doğru şekilde yapabilmenizi ve işlemlerin eksiksiz olarak yerine getirebilmenizi sağlamaktadır. Avukatlık hizmeti yaklaşık olarak 1,000£ & 1,500£ fiyat aralığındadır.


Taşınma


Kuzey Kıbrıs’a dünyanın birçok ülkesinden gemi ile ikinci el olan eşyalarınızı taşımanız mümkün. Her türlü ev eşyalarınızı bir kere olmak şartı ile vergiden muaf olarak taşıyabilirsiniz. Yeni eşyalarınızı taşımak isterseniz gümrük dairesinin uyguladığı vergilerin ödenmesinin ardından taşınma işlemini bitirebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a eşyalarınızın gemi ile ulaşması yaklaşık olarak 3 ile 6 hafta arasında değişmektedir.


Temiz Kağıdı


Kuzey Kıbrıs’ta mülkiye alımı için gerekli olan evraklardan biri de yabancı uyruklu vatandaşların kendi ülkelerinde hizmet veren polis ofisinden alacakları temiz kağıt belgesini Kuzey Kıbrıs’ta bulunan devlet ofislerinde sunmaları gerekmektedir. Belge ister İngilizce, ister Türkçe de olabilir.
Kuzey Kıbrıs Iskele Denize Sıfır Bir Yaşam - Sea Storm
£ 80,000
Long Beach Panorama 2+1
£ 0
Long Beach Panorama 2+1

İskele/Long Beach
Ref: 1485

  • 91.5 m2
  • 2
  • 1
  • 1
Four Seasons Life 2 - Sea Star 2+1
£ 0
Four Seasons Life 2 - Sea Star 2+1

İskele/Boğaz
Ref: 1466

  • 75 m2
  • 2
  • 1
  • 1