Türk Vatandaşı Kıbrıs’ta Çalışabilir Mi? 2023

türk vatandaşı kıbrıs’ta çalışabilir mi? 2023

04

Eyll

2020

17:25

İçindekiler

  Ancak bu şekilde sadece 30 gün Kuzey Kıbrıs’ta konaklama hakkına sahiptir. Eğer bir Türk vatandaşı Kuzey Kıbrıs’ta yaşamak veya çalışmak gibi uzun süreli eylemlerde bulunmak istiyorsa başvurarak özel izinler alması gereklidir. Kıbrıs’ta yaşamak ve Kıbrıs vatandaşı olmak isterseniz de bu yazımızı okuyabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

  Kuzey Kıbrıs’ta Çalışmak İçin Yapılması Gerekenler

  Yasalar gereği Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayan kişilere ülkeye giriş yaptıktan sonra belirli bir ziyaretçi süresi verilir. Ziyaretçiler Kuzey Kıbrıs tarafından tanınan bu süre zarfında ülkeyi terk edebilir ya da yetkili makamlara başvurarak bu süreyi uzatma talebinde bulunabilir.

  Kuzey Kıbrıs’ta uzun süreli ikamet ederek burada çalışma izni almak isteyen Türk vatandaşının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelmeden önce gerekli izinleri alması gerekir. Bunun için işveren KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurarak işçi adına ‘’çalışma ön izni’’ başvurusu yapmalıdır. İşverenin KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na işçi adına ön izin başvurusu yapabilmesi için işçinin yurtdışında bulunması şarttır. Aksi halde işveren böyle bir başvuruda bulunamaz.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın verdiği ön izin olmadan giriş yapan Türk işçiler hiçbir işyerinde çalıştırılamaz. Ön izin alındıktan sonra en geç 1 ay içerisinde işçi adına çalışma izni alınmalıdır.

  Kuzey Kıbrıs’ta Çalışma İzni Alan Türk Vatandaşları

  KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma izni verilen Türk vatandaşları Kuzey Kıbrıs’ta istedikleri sektörde çalışabilme hakkına sahip olurlar. Ancak bu çalışma izni 6 ay ile 12 ay arasında değişir. Çalışma izni dolduktan sonra işveren ve işçi birlikte çalışmaya devam etmek istiyorsa çalışma izni uzatma işlemleri için başvuru yapılması gerekir.

  Çalışma izni süresi uzatma işlemi çalışma izninin biteceği tarihten 2 ay önce veya süre dolduktan sonra en geç 3 ay içerisinde yapılmalıdır. Aksi halde çalışma izni iptal edilecek ve işçinin firma ile ilişkisi kesilecektir. Türk vatandaşları Kıbrıs’ta emlak sahibi de kolaylıkla olabilir. Kıbrıs emlak piyasası liderlerinden Döveç Construction hizmetlerinden yararlanabilir, Kıbrıs’ın keyfini yaşamaya başlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta ev veya villa satın alma konusunda daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp